
Aki kivizsgálás nélkül került izolációba, nem kaphatott betegszabadságot. Feloldották az ésszerűtlenséget. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Közös rendeletben orvosolt egy joghézagot az egészégügyi minisztérium és az egészségbiztosítási pénztár: a szabályozás értelmében jogosultak a betegszabadságra és táppénzre azok is, akik esetében klinikai vagy paraklinikai kivizsgálás nélkül rendelt el lakhelyi elkülönítést vagy más helyen történő izolációt a szakorvos. A táppénz mértékére vonatkozóan is történtek módosítások.
2020. szeptember 24., 22:142020. szeptember 24., 22:14
Az új rendelet szeptember 22-én lépett érvénybe, így kedd óta betegszabadságra és táppénzre jogosultak azok is, akik esetében kórházi, klinikai kivizsgálás elvégzése nélkül rendelte el az izolációt a szakorvos. Korábban erre csak azok kaphattak betegszabadságot, akik kivizsgálást követően vagy hatósági intézkedés nyomán kerültek lakhelyi elkülönítésbe vagy karanténba.
„Tulajdonképpen egy joghézagot pótol az új rendelet. Most két alapvető helyzet van. Az egyik, amikor valaki elkülönítésbe kerül, és egy kórházi állapotfelmérés következményeként kerül oda – ők eddig is részesültek betegszabadságban –, a másik kategóriába tartozók pedig – azok, akik szeptember 22-től jogosultak betegszabadságra – nem klinikai, paraklinikai ellenőrzést követően kerülnek oda, hanem a szakorvossal való beszélgetést követően. Ez utóbbi kategória is jogosult betegszabadságra és meg is fogják kapni azt” – foglalta össze a tudnivalókat Duda Tihamér.
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója az utóbbi kategóriába tartozók betegszabadságának a jóváhagyásáról elmondta, ez úgy fog történni, hogy a megyei népegészségügyi igazgatóság kiállít egy dokumentumot, amelynek tartalmaznia kell a szakorvos nevét, aki az izolációt javasolta, továbbá azt, hogy ő melyik kórházban dolgozik, meg kell jelölni az elkülönítési időszakot is, illetve mellékelni kell az izolációra vonatkozó szakorvosi javaslatot. A népegészségügyi igazgatóság által kiadott dokumentum alapján a háziorvos állítja ki a betegszabadságra vonatkozó igazolást.
Az új rendelkezésről egy közleményt is kiadott az egészségbiztosítási pénztár, amelyben azt írják, hogy
A betegszabadság-törvény azonban mindeddig nem tartalmazott az ilyen esetekre vonatkozó szabályozást, ezért nem kaphattak betegszabadságot azok, akik hasonló helyzetbe kerültek. Fontos azonban tudni, hogy
tehát abban az esetben, ha például valaki egy koronavírusos beteg kontaktszemélye, vagy ő úgy hiszi, és ez miatt önkéntes izolációba vonul szakorvosi javaslat nélkül, nem kaphat betegszabadságot – hangsúlyozta kérdésünkre Duda Tihamér.
Egyébként múlt hónapban a betegszabadságra járó táppénz értékével kapcsolatosan is módosítások történtek. Ezek értelmében már nem 75, hanem 100 százalékos, azaz teljes értékű táppénzre jogosultak azok, akik karanténba vagy lakhelyi elkülönítésbe kerülnek. Ez érvényes arra a kategóriára is, amelyre az új rendelet által kiterjesztették a betegszabadság-törvényt. Az érintettek egészen addig jogosultak betegszabadságra és táppénzre, amíg a klinikai, paraklinikai vizsgálatok eredménye alapján gyógyulttá nem nyilvánítják őket, vagy amíg az orvos megállapítja, hogy esetében már nem áll fenn a fertőzés továbbadásának a veszélye.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
szóljon hozzá!