
Aki kivizsgálás nélkül került izolációba, nem kaphatott betegszabadságot. Feloldották az ésszerűtlenséget. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Közös rendeletben orvosolt egy joghézagot az egészégügyi minisztérium és az egészségbiztosítási pénztár: a szabályozás értelmében jogosultak a betegszabadságra és táppénzre azok is, akik esetében klinikai vagy paraklinikai kivizsgálás nélkül rendelt el lakhelyi elkülönítést vagy más helyen történő izolációt a szakorvos. A táppénz mértékére vonatkozóan is történtek módosítások.
2020. szeptember 24., 22:142020. szeptember 24., 22:14
Az új rendelet szeptember 22-én lépett érvénybe, így kedd óta betegszabadságra és táppénzre jogosultak azok is, akik esetében kórházi, klinikai kivizsgálás elvégzése nélkül rendelte el az izolációt a szakorvos. Korábban erre csak azok kaphattak betegszabadságot, akik kivizsgálást követően vagy hatósági intézkedés nyomán kerültek lakhelyi elkülönítésbe vagy karanténba.
„Tulajdonképpen egy joghézagot pótol az új rendelet. Most két alapvető helyzet van. Az egyik, amikor valaki elkülönítésbe kerül, és egy kórházi állapotfelmérés következményeként kerül oda – ők eddig is részesültek betegszabadságban –, a másik kategóriába tartozók pedig – azok, akik szeptember 22-től jogosultak betegszabadságra – nem klinikai, paraklinikai ellenőrzést követően kerülnek oda, hanem a szakorvossal való beszélgetést követően. Ez utóbbi kategória is jogosult betegszabadságra és meg is fogják kapni azt” – foglalta össze a tudnivalókat Duda Tihamér.
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója az utóbbi kategóriába tartozók betegszabadságának a jóváhagyásáról elmondta, ez úgy fog történni, hogy a megyei népegészségügyi igazgatóság kiállít egy dokumentumot, amelynek tartalmaznia kell a szakorvos nevét, aki az izolációt javasolta, továbbá azt, hogy ő melyik kórházban dolgozik, meg kell jelölni az elkülönítési időszakot is, illetve mellékelni kell az izolációra vonatkozó szakorvosi javaslatot. A népegészségügyi igazgatóság által kiadott dokumentum alapján a háziorvos állítja ki a betegszabadságra vonatkozó igazolást.
Az új rendelkezésről egy közleményt is kiadott az egészségbiztosítási pénztár, amelyben azt írják, hogy
A betegszabadság-törvény azonban mindeddig nem tartalmazott az ilyen esetekre vonatkozó szabályozást, ezért nem kaphattak betegszabadságot azok, akik hasonló helyzetbe kerültek. Fontos azonban tudni, hogy
tehát abban az esetben, ha például valaki egy koronavírusos beteg kontaktszemélye, vagy ő úgy hiszi, és ez miatt önkéntes izolációba vonul szakorvosi javaslat nélkül, nem kaphat betegszabadságot – hangsúlyozta kérdésünkre Duda Tihamér.
Egyébként múlt hónapban a betegszabadságra járó táppénz értékével kapcsolatosan is módosítások történtek. Ezek értelmében már nem 75, hanem 100 százalékos, azaz teljes értékű táppénzre jogosultak azok, akik karanténba vagy lakhelyi elkülönítésbe kerülnek. Ez érvényes arra a kategóriára is, amelyre az új rendelet által kiterjesztették a betegszabadság-törvényt. Az érintettek egészen addig jogosultak betegszabadságra és táppénzre, amíg a klinikai, paraklinikai vizsgálatok eredménye alapján gyógyulttá nem nyilvánítják őket, vagy amíg az orvos megállapítja, hogy esetében már nem áll fenn a fertőzés továbbadásának a veszélye.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
szóljon hozzá!