
Aki kivizsgálás nélkül került izolációba, nem kaphatott betegszabadságot. Feloldották az ésszerűtlenséget. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Közös rendeletben orvosolt egy joghézagot az egészégügyi minisztérium és az egészségbiztosítási pénztár: a szabályozás értelmében jogosultak a betegszabadságra és táppénzre azok is, akik esetében klinikai vagy paraklinikai kivizsgálás nélkül rendelt el lakhelyi elkülönítést vagy más helyen történő izolációt a szakorvos. A táppénz mértékére vonatkozóan is történtek módosítások.
2020. szeptember 24., 22:142020. szeptember 24., 22:14
Az új rendelet szeptember 22-én lépett érvénybe, így kedd óta betegszabadságra és táppénzre jogosultak azok is, akik esetében kórházi, klinikai kivizsgálás elvégzése nélkül rendelte el az izolációt a szakorvos. Korábban erre csak azok kaphattak betegszabadságot, akik kivizsgálást követően vagy hatósági intézkedés nyomán kerültek lakhelyi elkülönítésbe vagy karanténba.
„Tulajdonképpen egy joghézagot pótol az új rendelet. Most két alapvető helyzet van. Az egyik, amikor valaki elkülönítésbe kerül, és egy kórházi állapotfelmérés következményeként kerül oda – ők eddig is részesültek betegszabadságban –, a másik kategóriába tartozók pedig – azok, akik szeptember 22-től jogosultak betegszabadságra – nem klinikai, paraklinikai ellenőrzést követően kerülnek oda, hanem a szakorvossal való beszélgetést követően. Ez utóbbi kategória is jogosult betegszabadságra és meg is fogják kapni azt” – foglalta össze a tudnivalókat Duda Tihamér.
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója az utóbbi kategóriába tartozók betegszabadságának a jóváhagyásáról elmondta, ez úgy fog történni, hogy a megyei népegészségügyi igazgatóság kiállít egy dokumentumot, amelynek tartalmaznia kell a szakorvos nevét, aki az izolációt javasolta, továbbá azt, hogy ő melyik kórházban dolgozik, meg kell jelölni az elkülönítési időszakot is, illetve mellékelni kell az izolációra vonatkozó szakorvosi javaslatot. A népegészségügyi igazgatóság által kiadott dokumentum alapján a háziorvos állítja ki a betegszabadságra vonatkozó igazolást.
Az új rendelkezésről egy közleményt is kiadott az egészségbiztosítási pénztár, amelyben azt írják, hogy
A betegszabadság-törvény azonban mindeddig nem tartalmazott az ilyen esetekre vonatkozó szabályozást, ezért nem kaphattak betegszabadságot azok, akik hasonló helyzetbe kerültek. Fontos azonban tudni, hogy
tehát abban az esetben, ha például valaki egy koronavírusos beteg kontaktszemélye, vagy ő úgy hiszi, és ez miatt önkéntes izolációba vonul szakorvosi javaslat nélkül, nem kaphat betegszabadságot – hangsúlyozta kérdésünkre Duda Tihamér.
Egyébként múlt hónapban a betegszabadságra járó táppénz értékével kapcsolatosan is módosítások történtek. Ezek értelmében már nem 75, hanem 100 százalékos, azaz teljes értékű táppénzre jogosultak azok, akik karanténba vagy lakhelyi elkülönítésbe kerülnek. Ez érvényes arra a kategóriára is, amelyre az új rendelet által kiterjesztették a betegszabadság-törvényt. Az érintettek egészen addig jogosultak betegszabadságra és táppénzre, amíg a klinikai, paraklinikai vizsgálatok eredménye alapján gyógyulttá nem nyilvánítják őket, vagy amíg az orvos megállapítja, hogy esetében már nem áll fenn a fertőzés továbbadásának a veszélye.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
szóljon hozzá!