
Fotó: Veres Nándor
Benépesült szombat délelőtt a Szépvízhez tartozó Nád-dűlő. A 13. alkalommal hagyományosan megszervezett káposztavágásra és vásárra már a hajnali órákban készültek a helyi termelők. A Szépvízi-víztározó felé vezető út mentét autók sokasága lepte el, a vásárra többen messziről is eljöttek beszerezni a megfelelő minőségű és mennyiségű káposztát.
2020. október 10., 14:002020. október 10., 14:00
2020. október 10., 14:432020. október 10., 14:43
A koronavírus-járvány következtében a megszokottól eltérően idén nem volt lehetőség kulturális népünnepélyre és káposztafőzési gasztronómiai vetélkedőre a Nád-dűlőben. Ennek ellenére nem volt hiány sem eladóból, sem vásárlóból, káposztából pedig a legkevésbé. A helyiek mellett csíkborzsovai és csíkszentmiklósi tulajdonosok is ültettek itt palántákat, ennek a hagyományok szerint időszaka Szent László hete.
• Videó: Székelyhon
„Tavasszal meg voltunk nyomorítva, amikor neki kellett volna fogni gazdálkodni, ültetni, nem szabadott kimenjünk a kapun se” – számolt be Mihály Kálmán, a káposztáskert egyik gazdája a járvány okozta tavaszi lezárásra visszaemlékezve. Az idei termést elfogadhatónak ítélte meg: ugyan nem első osztályú, de erős közepesnek felel meg. Megjegyezte, a termelők legnagyobb ellensége idén a szélsőséges időjárás volt. „Esős időben olyan nagy mennyiség hullott, hogy hosszabb ideig vízben álltak a palánták. Amikor pedig meleg volt, akkor szó szerint porzott a föld. Ez a két ellentét pedig a káposztákon is meglátszik.
– magyarázta a körülményeket, akinek három ár földterülete volt beültetve.
Fotó: Veres Nándor
Saját fogyasztásra és eladásra egyaránt előkészültek, korai érkezésünkkor már készen álltak, hogy kiszolgálják az érdeklődőket. Mint mondta, a káposzta ára idén sem veszített sokat az értékéből: a tavalyi 2-2,50 lejes kilónkénti árat idén is 2 lej környékén tudták tartani.
Nagy volt a sürgés a Rancz család földterületén. A szülők a gyerekekkel és a felcsíki nagyszülőkkel közösen vágták az idei termést. A családfő elmondása szerint ők is három áron ültettek káposztapalántákat, a közös munka által pedig egy óra alatt végeznek és következhet az árulás. „Mi minden évben meg voltunk elégedve a hozammal, ez idén sincs másképp.
– válaszolta érdeklődésünkre Rancz Sándor. Egy nappal korábban többen már levágták a káposztát, szerinte a kedvezőtlen szombati időjárás miatt döntöttek így néhányan.
Fotó: Veres Nándor
Becze Enikővel már a levágott káposztával teli mezőgazdasági utánfutójuk mellett beszélgettünk. Ő úgy ítélte meg, az idei termésben van minden: kisebb, nagyobb, de óriásira nőtt és palántaméretű fej is. A gazda szerint elegendő eső hullt, így keveset kellett öntözzék a palántákat. „Nekünk tizenhárom ár volt beültetve, kénytelenek voltunk már pénteken nekifogni a vágásnak, hiszen vágni és árulni is nem lehet egyszerre” – vallotta be, hozzátéve, idén 2 lejért tudja értékesíteni a termést. Megjegyezte, neki ki van alakulva már egy vásárlórétege, akik évről évre visszajárnak hagymát és káposztát is vásárolni.
Fotó: Veres Nándor
A helyi tanácsnál dolgozó hölgy elmondta, a dűlőbe bevezették a vízhálózatot, így az öntözés kevesebb fejtörést okozott a gazdáknak.
– szakította félbe a beszélgetést egy, a városból érkező, évek óta visszajáró vásárlója láttán. „A terület összes gazdája egyszerre ülteti, műveli és takarítja be a termést. Még a dédszüleink is ebben a hagyományban nőttek fel” – világosított fel végül, kiemelve, az a mag, amit ő elültet évről évre, az legalább száz éves.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
szóljon hozzá!