Végelgyengülés? Nagyon gyakran csak offline módban működik az egészségügyi kártyák rendszere
Tizennyolcadik napja nem működik megfelelően az elektronikus egészségügyi kártyák rendszere, és a legutóbbi bejelentések szerint csak hétfőn tudják újra működőképessé tenni az országos hálózatot. A patikákban és az orvosi rendelőkben nem tudják leellenőrizni a páciensek biztosítotti státuszát, és előfordul, hogy a beteg vissza kell menjen az orvoshoz, hogy utólag vegyék elektronikus nyilvántartásba a számára biztosított egészségügyi szolgáltatásokat.
2019. július 18., 15:452019. július 18., 15:45
Nagyon gyakran csak offline módban tudják használni az egészségügyi rendszerben – kórházakban, háziorvosi rendelőkben, gyógyszertárakban – az elektronikus egészségügyi kártyák rendszerét, tehát az állami egészségbiztosítási rendszer által finanszírozott egészségügyi szolgáltatások érvényesítésére és elszámolására szolgáló informatikai hálózatot.
A legnagyobb gond az, hogy a szolgáltatók nem tudják leellenőrizni, hogy a hozzájuk forduló páciensek rendelkeznek-e egészségbiztosítással.
Lehet, hogy a betegek többet kell várjanak az orvosnál a receptre vagy a patikában a gyógyszerre, de nem áll le az egészségügyi rendszer attól, hogy gyakran nem működik a valós idejű érvényesítés az elektronikus egészségügyi kártyák rendszerében – mondta megkeresésünkre Székely Pál gyógyszerész, a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara alelnöke. Hozzáfűzte, ilyen esetekben az az egyik legfőbb gond, hogy offline nem tudják leellenőrizni a páciensek biztosítotti státuszát. Vannak olyan gyógyszertárak, amelyekben emiatt nem adják ki azonnal az ingyenes és kedvezményes gyógyszereket, de nem ez a jellemző, általában megkapják az orvosságokat a kliensek, csak a szokásosnál valamivel lassabban – magyarázta a megyei gyógyszerészkamara alelnöke.
A patikákban egyfajta biztosítékként tekintenek arra, hogy a kliens egy orvostól érkezik a receptjével. Csakhogy az orvosi rendelőkben úgy állítják ki a vényeket, amikor a rendszer csak offline módban működik, hogy nem tudják leellenőrizni a páciens biztosítotti státuszát – tudtuk meg a Háziorvosok Hargita Megyei Szövetségének az elnökétől.
Soós-Szabó Klára elmondta,
mert az üzemzavar miatt nem tudott tájékozódni páciense biztosítotti státuszáról. További problémaként említette meg, hogy a újraindulásakor a rendszer nem fogja automatikusan feldolgozni az offline bevitt adatokat, így az is az orvosokra hárul majd, ráadásul az előírások szerint záros határidőn belül, még a hónap vége előtt kell érvényesítsék az offline módban elvégzett szolgáltatásokat. Amikor viszont még így sem működik a rendszer, egy későbbi időpontra kell visszahívják a beteget. „Ilyen körülmények között agyrém dolgozni” – fogalmazott Soós-Szabó Klára.
A rendszer hónap eleje óta tartó üzemzavara a kórházakban is megnehezíti a munkát. Kiss Edit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szóvivője érdeklődésünkre elmondta, nagy gondot jelent az intézmény számára, hogy nem működik, akadozik az egészségügyi kártyák rendszere. A kórházban elvégzett szolgáltatásokat 72 órán belül le kell jelenteni ebben az online rendszerben az egészségbiztosító pénztárnak, de ezt a határidőt jelen körülmények között nem lehet betartani. A megyei egészségbiztosítási pénztártól azt a tájékoztatást kapták, hogy a helyzet orvoslásáig elfogadják azt, ha a hónap végéig tesznek jelentést az elvégzett szolgáltatásokról.
– tájékoztatott a kórház szóvivője.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnökének erre lehetősége van és ki is fogja adni a rendeletet arról, hogy a rendkívüli helyzet miatt a szokásosnál nagyobb haladékot kapnak a szolgáltatók az offline elvégzett szolgáltatások lejelentésére. Ezt a határidőt várhatóan kitolják augusztusra, de a részletek csak később derülnek majd ki, ugyanis a rendeletet csak a rendszer üzemzavarának az elhárítása után tudják kiadni – tájékoztatott Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. Megerősítette, hogy nem megfelelően működik a rendszer, ami a havi jelentések leadását is megnehezítette, illetve általánosságban gondokat okozott a biztosítottaknak, az egészségügyi szolgáltatóknak, de az egészségbiztosítási pénztár alkalmazottainak is, hiszen ők is ebben a rendszerben dolgoznak.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
1 hozzászólás