Juhpasztráma zöldségkörettel és mentás öntettel
Fotó: Fülöp Attila
A környékünkön kevésbé ismert, ám a román vidékeken gyakran fogyasztott, úgynevezett juhpasztráma elkészítésének módjáról mesélt ezúttal lapunknak Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa, aki meg is pirította a különleges alapanyagot. Persze a köret sem maradt el, amelyet többféle zöldségből állított össze. Ezt pedig már csak megkoronázta a mentás öntet.
2021. október 20., 10:152021. október 20., 10:15
„Sokszor még az ország határait sem kell elhagynunk ahhoz, hogy megkóstolhassunk egy számunkra kevésbé ismert különlegességet. Romániában ugyanis többféle nemzetiségű ember él együtt, amelyek mindegyikének megvan a sajátos gasztronómiai kultúrája. Kár lenne kihagyni ezek megkóstolását” – magyarázta Karácsony József, a Főnix Konyha séfje, hogy miért döntött az elsősorban román vidékeken élő juhászok kedvelt étele, a juhpasztráma elkészítési módjának bemutatása mellett.
– jelentette ki a szakember. Mint mondta, ehhez első lépésként teljesen ki kell csontoznunk egy juhot, esetleg bárányt. A juhászok rendszerint meddő birkát használnak fel. Ezt az immár csont nélküli húst csavarjuk fel, majd hűvösebb időjárás esetén – ősz, tél, tavasz – legalább hét napra helyezzük sós vízbe (nyáron elég erre 3–4 nap is).
– tanácsolta a szakember. Ha kivettük a vízből a húst, akkor egy szellős helyen akasszuk fel, és legalább egy éjszakát hagyjuk száradni. Ezután jó vastagon kenjük be sóból, borsból, tört szerecsendióból, fokhagymaporból, illetve őrölt pirospaprikából összeállított fűszerkeverékkel. Ismét hagyjuk száradni egy-két napig egy szellős helyen – például a padláson –, utána pedig következhet a füstölés, lehetőleg bükkfa fűrészport használva. A füstölést kétnaponta kell elvégezni egy hétig. „Nem kell annyi füstöt használni, mint a disznóhús esetében, a lényeg, hogy valamennyire átjárja és különleges ízt kölcsönözzön az ételnek” – így a séf.
A már megérlelt húsból szelt le egy darabot Karácsony József az ebéd elkészítéséhez. „Ezt nyersen, pörköltként és sültként is lehet fogyasztani, mi ugyanakkor grillen sütöttük ki” – közölte. A húst bekente némi fokhagymapráddal, pár csepp friss citromlevet facsart rá, majd forró olívaolajban sütötte meg mindkét oldalát 4–4 percig.
Ne süssük túl sokat a pasztrámát, különben rágós lesz
Fotó: Fülöp Attila
Hangsúlyozta,
Egyszerűen médium rozéra kell sütni, hogy puha maradjon. Ha ez megtörtént, akkor érdemes elzárni a gázt, majd vajat helyezni a húsra és alufóliával betakarni, hogy néhány percet pihenhessen és ez idő alatt még finomabbá váljon.
Fotó: Fülöp Attila
Köretként édesburgonyát, sárgarépát és petrezselyemgyökeret vágott négyszögletű, ceruzavastagságú, úgynevezett batonokra, és némi szintén feldarabolt édesköménygyökérrel, paprikával tizenkét percig főzte sós vízben. Ezt utána hideg vízben átmosta, majd vajon pirította le, koktélparadicsomot is adva a zöldségekhez. Közben jégsalátát aprított, valamint friss uborkát és lila hagymát karikázott fel, illetve édesköménygyökeret is vágott bele. Némi édes-csípős szósszal, valamint olívaolajjal és szőlőecettel ízesített, végül mindezt összekeverte a lepirított zöldségekkel, és tengeri sót szórt a köretre. Ezt tálalta a hús mellé.
Fotó: Fülöp Attila
Persze a munka még nem fejeződött be, hiszen egy kellemes öntetnek is szükségét érezte a szakember. Joghurtot vette elő, amihez először sót, borsot és reszelt fokhagymát kevert. Ezután következett egy kevés porcukor és néhány csepp citromlé. A végső ízhatást apróra vágott friss mentával adta meg. Persze adagolt még tejfölt is, hogy ne maradjon annyira folyékony az öntet. Mindezt egy külön edényben tálalta.
Roppanós, zöldséges köret dukál a hús mellé
Fotó: Fülöp Attila
A különleges étel mellé félszáraz fehér-, esetleg rozé bor fogyasztását javasolta.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
szóljon hozzá!