
A megyei mentőszolgálat gépkocsiparkja 65 mentőautóból áll és a 70-80 százalékban elöregedett gépkocsiknak a nagy részét azonnal ki kellene cserélni
Fotó: Pinti Attila
Jövőre kezdhet el megújulni országszerte a mentőszolgálat gépkocsiparkja. Hargita megyében a mentőknek a 70-80 százaléka már jócskán megérett a cserére, ráadásul éppen a sürgősségi betegellátás biztosításához lenne leginkább szükség új mentőautókra.
2024. december 10., 10:192024. december 10., 10:19
Hatszáz új mentőautót vásárol az állam európai uniós pénzalapokból, erre 540 millió lejt szánnak – derült ki a múlt heti kormányülésen, amelyen a kabinet meghozta az erről szóló döntést.

Hatszáz új mentőautó vásárlására készül a kormány – adta hírül az Agerpres.
A mentőautó-park megújításának a szükségessége gyakori téma az egészségügyi rendszerben, ugyanis országszerte nagyon sok az elöregedett jármű a mentőszolgálatnál.
Biztos, hogy készültek felmérések központi szinten, hiszen a Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnál (DSU) látják azt, hogy hány ezer kilométerben vannak a mentőautók és milyen évjáratúak, de a megyei mentőszolgálathoz nem érkezett arra vonatkozó kérés, hogy közöljék, mennyi új mentőautóra lenne szükségük – tájékoztatott megkeresésünkre Péter Szilárd, Hargita Megyei Mentőszolgálat vezérigazgatója.
Fotó: Pinti Attila
„Jó, hogy a pénzforrás megvan, ahogy aláírják a szerződést, elkezdődik a kocsik összerakása a gyártósorokon, és ez már biztató, mert akkor jövő évben biztos kapunk új kocsikat” – mondta.
A megyei mentőszolgálat gépkocsiparkja 65 mentőautóból áll, és Péter Szilárd szerint a 70-80 százalékban elöregedett gépkocsiknak „a nagy részét azonnal ki kellene cserélni”. Ez legalább 30, 2008 és 2010 között érkezett mentőautót jelent. A mentőszolgálat vezérigazgatója szerint
sőt, vannak megyék, ahol még rosszabb a helyzet e tekintetben, mint Hargita megyében.
Fotó: Pinti Attila
Elmondta ugyanakkor azt is, hogy egy többéves projektről van szó, amelynek csak az első része a 600 új mentőautó megvásárlása, később újabb beszerzések lesznek. Ő arra számít, hogy
Azt már tudják, hogy körülbelül milyen mentőautókat kapnak majd, de azt egyelőre még nem, hogy az új gépkocsik kifejezetten mentőautónak készülnek vagy teherfurgonnak készült és mentővé alakított járművek lesznek.
Fotó: Pinti Attila
A mentőszolgálat vezetője ezzel kapcsolatban korábban a Székelyhonnak elmondta, hogy még az új állapotban kapott mentőkkel is vannak problémák, és azok biztonsági és minőségi szempontból is rosszabbak, mint amilyenek régen voltak a mentőautók. Ennek éppen az az oka, hogy
Akkor arról is beszélt, hogy leginkább a sürgősségi gépparkot kellene lecserélni a megyében, majdnem teljes egészében. A betegszállító autók fiatalabbak, tavaly is kaptak ilyeneket, de egy mentőszolgálat tevékenységének a nagy részét a sürgősségi betegellátás teszi ki, tehát nem a betegszállító autók cserélje a legégetőbb szükség, hanem sürgősségi gépkocsiké.

A mentőautóknak minimum a 70–80 százaléka cserére szorul Hargita megyében, közülük sok túl van már a cserét előíró törvényben meghatározott futásteljesítmény felső határán is. Gyakran még az új mentőautókkal is problémák vannak.
Három településen jeleztek medvét ezen a hétvégén, a Hargita megyei tűzoltóság Ro Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot.
A tanügyminisztérium szerint az óvások elbírálása után 74,8 százalékról 2,1 százalékkal 76,9 százalékra nőtt a sikeresen leérettségiző diákok aránya.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország több megyéjében. A figyelmeztetés Hargita és Kovászna megye egyes vízgyűjtő területeit is érinti.
A kaláka megtartja, élteti és erősíti a közösségeket – vallják a X. Kaszáló Kaláka résztvevői. A háromnapos csíkszentkirályi eseménysorozat szombati programja hajnalban közös kaszálással indult Bakalján, mintegy ötven férfi csatlakozott.
A nagylaki határátkelő felé tartó autósoknak lassabb haladásra kell számítaniuk vasárnap éjszaka: öt túlméretes szállítmány közlekedik több nyugat-romániai útvonalon, amelyek rendőri felvezetéssel haladnak, így időszakos forgalmi fennakadások lehetne
Előzetes regisztrációhoz kötik idén is az Orbán Viktor tusványosi előadásán való részvételt – jelentették be a szervezők a rendezvény hivatalos közösségi oldalán.
Újabb elsőfokú viharriasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország több régiójára.
A Prahova megyei rendőrség büntetőeljárást indított gondatlanságból elkövetett emberölés és testi sértés miatt a szombat délután a Bucsecs-hegységben, Bușteni környékén sziklamászás közben lezuhant négy hegymászó ügyében.
Elhunyt Szolnoki Péter Artisjus-díjas zenész, énekes, zeneszerző, hangszerelő, a Bon-Bon együttes énekese és fuvolistája. Halálhírét vasárnap a Bon-Bon együttes jelentette be a közösségi médiában.
Július közepén inkább egy szeptemberi hajnalra emlékeztetett az időjárás Székelyföldön. Csíkszeredában 5 Celsius-fok alatti hőmérsékletet mértek vasárnap hajnalban, amivel még az Omu-csúcsot is megelőzte a hidegversenyben.
szóljon hozzá!