Fotó: Kristó Róbert
Nagy volt az érdeklődés a jövendőbeli kismamák részéről a csíkszeredai Születés Hete keretében pénteken a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szülészeti osztályára szervezett látogatás iránt. Mintegy negyvenen gyűltek össze, hogy bekukkanthassanak a szülőszobába és megnézhessék a kórtermeket.
2011. május 06., 20:272011. május 06., 20:27
2011. május 08., 13:582011. május 08., 13:58
A szülőszobák előcsarnokában
A Csíki Anyák Egyesülete által Csíkszeredában első alkalommal megszervezett Születés Hete rendezvénysorozat utolsó napján a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szülészeti osztályára látogathattak el az érdeklődő lányok, asszonyok.
Nagy volt az érdeklődés a rendezvény iránt, délután három óra után mintegy negyven főnyire nőtt a kórház előcsarnokában összegyűlt jelenlegi és jövendőbeli kismamák csoportja. Volt, aki már gömbölyödő pocakkal járta be a szülészeti osztályt, volt, aki párja kezét fogva tekintette meg az élete egyik legjelentősebb eseményének majdan helyszínéül szolgáló kórházi részleget, de olyan is akadt, aki máshol született kisbabájával együtt jött el a rendezvényre, megnézni, hogy itt milyenek a körülmények.
Elekes Olga, az egyik szervező elmondta, igényelték ezt a látogatást a kismamák, és úgy gondolják, hogy a félelmek egy része kiküszöbölődik, ha már ismerős lesz számukra a helyszín, amikor szülni jönnek ide. Elekes Olga és a rendezvénysorozat egy másik szervezője, Kőrössy Erika elmondta, a kórház nyitott volt a kezdeményezésükre, a vezetőség és a szülésznők is nyitottak voltak a jövendőbeli kismamák a látogatására. Elekes Olga közölte, ha lesz igény rá, az ígéretek szerint akár rendszeresíteni is lehet a látogatásokat.
Miközben a szervezőkkel beszélgettünk, a látogatók köpenyeket, papucsokat vettek fel a higiénés előírások betartása érdekében, majd több csoportban bemehettek a szülészeti osztályra és az egy emelettel fentebb lévő szülőszobákba. A szülészeti osztályon az ügyeletes asszisztensnő megmutatta a csoportnak a különböző kórtermeket, vizsgálókat, illetve kezelőket. A háromágyas kórtermek és a különböző kezelők eléggé lehangoló látványt nyújtanak jelenleg, láthatóan régi és kopott a berendezés és felszerelés, a kórtermekben felpattogzott a padló és hámlik a festék a kiságyak némelyikéről, de Demeter Ferenc, a kórház menedzserének korábbi nyilatkozata szerint ez várhatóan nemsokára megváltozik. A menedzser korábban azt mondta, hogy ha nem is kerül be a csíkszeredai kórház abba programba, amelynek keretében országszerte 22 kórházban újítják fel a szülészeti osztályokat, a harmadik negyedévben kezdődő újabb felújítási munkálatok során kissé lakhatóbbá teszik ezt az osztályt is.
A szülészeti osztály után a szülőszobákba már megilletődöttebben léptek be a látogatók. A szigorú és rideg, műtőszoba hangulatú szülőszobákban az ott dolgozók meleg fogadtatása oldotta kissé a hangulatot, az épp egy nemrég véget ért szülés után a szülésznők készségesen fogadták a vendégeket. Salamon Melinda szülésznő elmesélte a kismamáknak, hogy mi a procedúra, egészen onnantól kezdve, hogy valaki megérkezik a kórház sürgősségi osztályára. Elmondta, hogyan veszik fel a kórtörténetet, vizsgálják meg a beérkező nőket, megmutatta a vajúdó kórtermet és a két szülőszobát is, bennük a szülő-asztalokat, és válaszolt a kérdésekre is, például, hogy miként lehet felmászni arra a magas asztalra nagy hassal és szülési fájdalmak közepette. Az egyik szülőszobát az apás szülések számára tartják fenn. Kiderült, évente mintegy 1200-1300 kisbaba születik a csíkszeredai kórházban.
A szülészeti osztály kórtermeibe is betekinthettek a látogatók
A látogatás közben megérkezett Nováky Rita szülésznő, a magyarországi Országos Bábaszövetség elnöke is, aki a Születés Hete keretében péntek este tartott előadást Csíkszeredában, a két szülésznő gyorsan kialakuló tapasztalatcseréjéből pedig a látogató kismamák megtudhatták, hogy milyen alternatív szülési lehetőségek vannak a magyarországi kórházakban, mekkora ott a császármetszések száma vagy az epidurális érzéstelenítést kérő szülő nők aránya. Elhangzott, nálunk még csak most kezdik megengedni, hogy rögtön a szülés után mellre tehessék babájukat az anyukák, Magyarországon pedig ez már elfogadott gyakorlat, akár egy órán keresztül is maradhatnak így együtt gyermekükkel az anyukák. Felmerült az is, hogy a szülés utáni teendők lejártával mennyi idővel kaphatják meg ismét kisbabájukat az anyák, és amint egy anyuka elmondta, bár elméletileg két óra múlva már együtt lehetnek, általában azért ennél több idő telik el.
Bár a szülészeti osztály állapotával bizonyára, sokan nem voltak megelégedve, azt a célt, hogy megismerjék kisbabájuk születésének helyszínét, teljesítette a pénteki rendezvény. Forró Borbála és Simon Ildikó elmondta, azért jöttek el a rendezvényre, mert a csíkszeredai kórházban fognak szülni, és szerették volna látni, mire számíthatnak. A látogatás végeztével a fiatal jövendőbeli anyukák azt mondták, nem is olyan rossz, semmi ijesztőt nem láttak, és bár nem vidám és otthonos a környezet, többnyire rendben van. Ha ott lehet a szülésnél az apuka, és szülés után megkaphatják a babát, akkor rendben van, mondták, Forró Borbála pedig hozzáfűzte, hogy ennél több nem is kell.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!