Hirdetés
Hirdetés

Jótékony céllal mászta meg négy székely fiatal Grúzia harmadik legmagasabb hegycsúcsát

Előd és Szabolcs Sofia mellett •  Fotó: Move4Good /Facebook

Előd és Szabolcs Sofia mellett

Fotó: Move4Good /Facebook

Hogy kedves időtöltésüknek még inkább értelmet adjanak, négy székelyföldi fiatal egy nemes cél érdekében adománygyűjtéssel kapcsolta össze az 5054 méteres grúziai Kazbek-csúcs meghódítására tett kísérletét. A csúcstámadás sikeres volt, mint ahogy az adománygyűjtés is, utóbbi azonban tovább folytatódik a marosvásárhelyi 7 éves Sofia és a sepsiszentgyörgyi 39 éves családapa javára. András Előddel, a Move4Good Kazbek Expedition 2023 tagjával beszélgettünk a világháló segítségével.

Bodor Tünde

2023. július 26., 21:032023. július 26., 21:03

A régi barátok közül András Előd sepsiszentgyörgyi, de már 12 éve Csíkszeredában él, ahová Molnár Róbert is való, Adorján Szabolcs csíkmenasági, Bíró Imre pedig szentegyházi.

Hirdetés

Szabolcs és Előd viszonylagos rendszerességgel másszák a hegyeket, Róbert hegyimentőként keresi a kenyerét és Imre is önkéntesként dolgozik a szentegyházi hegyimentő-szolgálatnál.

Az ő háta mögött már tíz négyezres csúcs van. Közösen eddig még nem vállalták fel a magashegyek kihívásait.

•  Fotó: Move4Good /Facebook Galéria

Fotó: Move4Good /Facebook

Jó idő, jó vezető, jó erőnlét – a siker receptje

A hegymászó fiatalok július 17-én indultak útnak Grúziába, és

az egy nappal korábban megejtett akklimatizációs túra után 22-én éjszaka 2 órakor indultak a csúcstámadásra a 3670 méter magasan fekvő, Meteo nevű alaptáborból.

Ez ugyan egy nappal korábban történt, mint ahogy eredetileg tervezték, de a jó internetkapcsolatnak köszönhetően követni tudták az időjárásjelentést, amely szerint az aznapi derűs időt négy-öt napos ború követi.

Imre javaslatára tehát kihasználták a megnyíló időablakot, és az általa diktált jó, kényelmes tempóban

6 óra 20 perc alatt mind a négyen felértek a Kazbekre (amelynek grúz neve Mkinvari), majd 25 perc csúcson időzés után 12.30-ra visszaértek az alaptáborba.

Szerdán még Tbilisziben tartózkodnak, csütörtökön azonban már mindenki saját otthonában hajtja álomra a fejét, amit mindannyian nagyon várnak.

•  Fotó: Move4Good /Facebook Galéria

Fotó: Move4Good /Facebook

A jó gyakorlatot folytatják

„Különböző segélyszervezeteknél korábban is rendszeresen önkénteskedtünk”, számolt be interjúalanyunk, így tehát a mostani karitatív cselekedetük is e jó gyakorlat része. Miután januárban eldöntötték, hogy mindenképpen segítenek valakinek az expedíció kapcsán, a sepsiszentgyörgyi L.A.B. Életmentő Kupakok Egyesület vezetőjétől, Bács Emesétől kaptak ajánlást arra nézve, hogy

ki az, aki leginkább rászorul az adományra, és többhetes munkával így szervezték meg a gyűjtést a két betegnek.

Mint a gogetfunding adománygyűjtő oldalon leírják, az a céljuk, hogy

segítsenek a West-szindrómával, spasticus tetraparézissel (négy végtag gyengeségével), súlyos pszichomotoros és mozgásszervi elmaradással élő, hét éves vásárhelyi kislánynak, aki állapota ellenére nagyon mosolygós.

Ezt személyes találkozás során is megtapasztalhatták a hegymászók, e találkozás benyomásait a Move4Good Facebook-oldalon is megosztották, ahol egyébként az expedíció történéseit is nyomon követhették az érdeklődők. Sofia teljes mértékben édesanyjára szorul, akivel csak mosolyokkal kommunikál, önállóan ülni, enni nem tud.

Betegsége gyógyíthatatlan, így ő palliatív (a lehető legjobb életminőséget fenntartó) ápolásra és élethosszig tartó, drága gyógyszeres kezelésre szorul, valamint fizikoterápiára van szüksége ahhoz, hogy állapota legalább a jelenlegi szinten fennmaradjon. Mindez havonta 1000 euróba kerül a családnak.

A négy fiatal férfi ugyanakkor a sepsiszentgyörgyi négygyermekes apának, Zsoltnak is segíteni szeretne egy új kerekesszék megvásárlásában.

Zsolt egy gyermekkori műhiba, illetve egy oltás következtében lábaiban izomideg-sorvadástól szenved, nyolc műtét után sem tud járni, 2006-tól betegnyugdíjas.

Eddig használt elektromos kerekesszéke sokszor elromlik, neki pedig szüksége van a nagyobb mozgásszabadságra és egy új, nagykerekű tolókocsira, hogy iskolás lányait iskolába kísérhesse. Ennek ára megközelíti a 6000 lejt, amiből 4000-et már összegyűjtött az Életmentő Kupakok Egyesület.

Ki korán kel, a felkelő nap aranyát is megleli, és zászlót is bonthat a csúcson •  Fotó: Move4Good /Facebook Galéria

Ki korán kel, a felkelő nap aranyát is megleli, és zászlót is bonthat a csúcson

Fotó: Move4Good /Facebook

Mint azt a projektbemutatójukban is írják, minden megmászott métert „árverésre bocsátanának” vagy „örökbeadnának” 1 eurós áron – „ami kevesebb, mint egy finom latte, egy egyszerű kávé, egy gombóc fagyi, egy pohár sör, egy koktél vagy egy buszjegy ára” – így jönne össze a segítségnyújtásra szánt 5054 eurós célösszeg.

Ettől még ugyan messze állnak – jelenleg 1130 euró van a számlájukon – de az adománygyűjtés továbbra is folyamatban van.

A következő számlákra lehet utalni Sofia és Zsolt javára, a megfelelő rovatba a SOFIA M4G vagy a ZSOLT M4G megnevezést beírva: ASOCIATIA L.A.B.ELETMENTO KUPAKOK Swift-kód: RNCBROBU
IBAN: RO71RNCB0124153488200001 (Lej)
IBAN: RO17RNCB0124153488200003 (Euro).
Emellett az adománygyűjtő oldalon is lehet adakozni.

A csúcson minden tökéletes •  Fotó: Move4Good /Facebook Galéria

A csúcson minden tökéletes

Fotó: Move4Good /Facebook

„Tudjuk, milyen erő lakozik bennünk emberekben, amikor összefogunk és támogatjuk egymást. Mutassuk meg Sofiának és Zsoltnak, hogy nincsenek egyedül.

Idézet
Megvan az erőnk és eltökéltségünk, hogy valódi hatást gyakoroljunk és ott legyünk számukra, amikor leginkább szükségük van ránk”

– biztatják a jó szándékú embereket a székely fiatalok.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
Hirdetés
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat

Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat
2026. június 23., kedd

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd

Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd
Hirdetés