Összesen 3,9 millió lejnyi támogatást kapnak a Hargita Megyei Egyházak, elsőként Gyergyóban volt szerződésaláírás
Fotó: Gergely Imre
Gyergyószentmiklóson írták alá Hargita Megye Tanácsa idei egyházi támogatási programjának első szerződését. A megyében összesen 3,9 millió lejt költhetnek a különböző felekezetek templomaik és egyéb épületeik felújítására, fejlesztésére.
2020. június 17., 19:592020. június 17., 19:59
A Szent Miklós plébánia udvarán tartott sajtótájékoztatót Borboly Csaba és Barti Tihamér, a megyei tanács elnöke és alelnöke, valamint Portik Hegyi Kelemen, gyergyószentmiklósi római katolikus főesperes.
Ez a város egyik legrégebbi ma is álló ingatlana. Az évek alatt történt számos javítás miatt legalább ötféle cserép van a tetőzeten, ezeket fogják újakra cserélni.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a járványhelyzet kezdetén felmerült a kérdés, hogy halasszák a pályázatok kiírását, de végül nem változtak a határidők és ez jó döntésnek bizonyult:
A szerződéskötést követő napokban az egyházak meg is kapják a kért támogatási összegeket.
Borboly hangsúlyozta: a pénznek kettős haszna lesz, hiszen egyrészt fontos egyházi épületek újulnak meg általa, ugyanakkor
Barti Tihamér elmondta, idén minden olyan igénylést teljesíteni tudtak, amivel az egyházak a megyéhez fordultak, és amelyek finanszírozhatók.
Így például 220 ezer lejt kapott a csíkszeredai Segítő Mária Gimnázium az ott esedékes fejlesztésekre, Zsögödben az egykori szabadtéri színpad helyén kápolna épülhet, Ditróban a ravatalozóház építésére, Kászonújfaluban a templom javítására érkezik támogatás.
Csíkszentmihályon és Felsőboldogfalván Magyarország kormánya finanszíroz nagymértékű felújításokat a műemlék templomoknál, ehhez társul most a megye támogatása.
A tömegközlekedési járművek, megfelelő kihasználtság mellett valódi megoldást jelenthetnének a bedugult forgalomra, és a környezetszennyezés is csökkenne. Marosvásárhelyen két, sürgősen megoldásra váró feladaton múlik a tömegközlekedés fejlesztése.
Több mint 15.500 eltűnt személyt találtak meg a román rendőrök tavaly – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség.
Aki nem indult útnak időben – a kora délelőtti órákban – Hargitafürdőre, az sízés, hódeszkázás, szánkózás vagy kikapcsolódás, séta helyett tumultusra, forgalmi fennakadásra, várakozásra számíthat. Így volt ez a napokban, és ez várható egészen keddig.
Csaknem hat százalékkal kevesebb súlyos közúti baleset történt Romániában 2024 januárja és novembere között, mint 2023 azonos időszakában, 2019-hez képest pedig felére csökkent az ilyen események száma.
Több mint másfél órába telik átkelni Borzontról Parajdra a Bucsin-tetőn keresztül – jelenti a helyszínről kollegánk, akinek elmondása szerint lépésben araszol a forgalom mindkét irányba.
Péntek este 9 óra 7 perkor biztonságos körülmények között újraindították a vasúti forgalmat a fehéregyházi vasútállomáson és környékén, miután a benzint szállító vonat egyik tartálykocsijánál fellépett szivárgást megszüntették.
Háztartási melléképületek gyulladtak ki Backamadarason szombaton reggel, jelentős anyagi kár keletkezett.
Három tűzesetből kettő halálos áldozatot követelt szombat reggel Kovászna megyében – adja hírül közleményében a Kovászna megyei tűzoltóság.
A mindig hétvégére eső húsvéti és pünkösdi szabadnapokat is beleértve hét hosszú hétvégéjük lesz idén a romániai munkavállalóknak, az első négynapos minivakáció szombaton kezdődött.
Az Anna, Hanna mellett a Bence és a Magor is népszerű keresztnév volt Székelyudvarhelyen 2024-ben, ám Derien, Terka, Melody, valamint Áden, Merse és Sion név is szerepel az anyakönyvezett keresztnevek listáján.
1 hozzászólás