
Az Erdélyi Református Egyházkerület székelyudvarhelyi beruházásai a település iskolavárosi státusát erősítenék
Fotó: Erdély Bálint Előd
Elsősorban oktatásfejlesztési, de karitatív célú beruházásokat is folytat jelenleg Székelyudvarhelyen az Erdélyi Református Egyházkerület. Az ingatlanvásárlást, építkezéseket is magában foglaló munkálatokkal kapcsolatban tartott csütörtöki sajtótájékoztatót Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke.
2021. szeptember 09., 19:012021. szeptember 09., 19:01
2021. szeptember 09., 20:412021. szeptember 09., 20:41
„Székelyudvarhely iskolaváros, a református egyház mindig is támogatta az oktatást, ma sem tehet másként” – kezdte a munkálatokról szóló beszámolóját Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke. Elmondta,
hiszen terveik az iskolák megőrzését, újak alapítását célozzák.
Rövidesen átadják a Márton Áron tér 6. szám alatti saroképületet, amelyet eredetileg tanári és bérlakásoknak építettek; államosítás előtt a kollégium tulajdona volt, majd sikerült azt visszaszerezni, megmenteni, és korszerűen felújítani. Így
– mondta a püspök. Korábban az önkormányzat öregotthont szeretett volna ott létesíteni, volt szó róla, hogy erre a célra átvennék az épületet, de ez a terv végül elmaradt. Átadása után az egyházmegyei hivatal lesz ott, néhány kiadandó irodahelyiség, valamint a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium tanárai is beköltözhetnek. Emellett részben öregotthonként is működik majd, hiszen helyet kap benne időseket gondozó helyiség is, ahol a diakóniával kötött szerződés alapján fogadják a jelentkezőket.
Mintegy két évvel ezelőtt a Romániai Magyar Nemlátók Egyesülete támogatási kérelemmel kereste meg a református egyházat, hogy iskolai tevékenységekre és felnőttképzésre alkalmas helyiséggel segítse őket. Kató Béla elmondta, hogy
ezek egyikében létesülhet egy központ, amelyben a továbbképzés történhet, illetve a másikban osztálytermeket tudnak kialakítani. A tervek megvannak erre, a kivitelezés van hátra – tette hozzá a püspök.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nagy léptékű munkálatok zajlanak a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium épülete mögötti területen:
A Kossuth Lajos utca 29. szám alatti, műemlékvédelmi övezetben lévő ingatlant az építkezések idejére elbontották, de visszaépítik.
Mivel a vonatkozó törvények értelmében oda tűzoltóautónak be kell jutnia, a bejáratát kissé át kell alakítani, de erre megvannak az engedélyek – mondta Kató Béla.
{K1}
Hozzátette, a 90-es évek elején alapított, és azóta is a II. Rákóczi Ferenc utca 17. szám alatti tömbház egyik lépcsőházában működő református diákotthon felújításra, átépítésre szorulna, ez azonban körülményes. Úgy döntöttek, hogy „ki kell váltani az épületet, helyette másikat vásárolni vagy építeni”. Végül a vásárlás mellett döntöttek, és
– tudatta a püspök.
A jelenleg zajló építkezések befejeztével az új ingatlanok között egy óvodaépület is helyet kap. A fölmerült kérdésre, miszerint ez nem nehezíti-e meg a városközpont amúgy is zsúfolt autós forgalmát, a püspök elmondta: akik ide fognak járni, eddig is ide jártak, hiszen a Bethlen Gábor utca 14. szám alatt működő, szintén a kollégiumhoz tartozó Napsugár óvoda költözik át.
Juhász Ábel, a Református Diákotthon vezetője elmondta, ami az általa vezetett intézmény diákjait illeti, ők is átköltöznek majd az új épületkomplexumba, de ők „eddig is gyalog jártak, ezután is így fognak ide jönni, a csúcsforgalomhoz tehát ők nem tesznek hozzá semmit”.
Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere, Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke és Tőkés Zsolt, a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium igazgatója
Fotó: Erdély Bálint Előd
Kató Béla arról is beszámolt, hogy
tehát inkább tehermentesítik majd a Kossuth Lajos utca és a városközpont fogalmát, semmint terhelnék azt: „nem új intézményt építünk fel, csupán átrendeződés történik” – fogalmazott a püspök.
Tőkés Zsolt, a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium igazgatója szerint is könnyíti majd az új épületegyüttes a forgalmat, hiszen „az elemi, azzal, hogy felköltözik, a főteret lényegében tehermentesíti, mert a parkoló elég széles, elég nagy felület lesz, a forgalom tehát más irányba megy, oszlik”.
A Benedek Elek Pedagógiai Líceum mögött lévő salakos sportpályát is belefoglalták az építkezési tervekbe, így
Várday Zsolt tervező ismertette, a sportkomplexum elhelyezését és tájolását úgy határozták meg, hogy egyrészt megfeleljen az épületek közötti kötelező távolságot szabályozó előírásoknak, másrészt pedig ne árnyékolja a szomszédos iskola termeit.
Tudomása szerint született valamiféle protokoll a két intézmény között ennek a közös használatáról. „Hátha a két iskola egyesül megint, és akkor megoldják, miért ne lehetnénk normálisak egyszer” – fűzte hozzá Kató Béla püspök.
Zörgő Noémi, a polgármesteri hivatal szóvivője tisztázta:
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!