Fotó: Boda L. Gergely
Vonalas füzetlapra írt, magyar nyelvű „vallomást” találtak a marosvásárhelyi Egyesülés Főgimnázium homlokzatának felújításakor azon a helyen, ahol korabeli képeslapok és az öregdiákok emlékezete szerint egykoron embernagyságú Mária-szobor állt. Az okirat a katolikus státus kolozsvári székhelyű levéltárába került, a szoborról azonban egyelőre semmit nem tudni.
2010. október 12., 19:302010. október 12., 19:30
Fotó: Boda L. Gergely
„Két papír van” – hallatszik a dr. Farkas József által készített videófelvételen, amint a kőműves október 6-án megtalálta a kézzel írt jegyzőkönyvet az üregben, az Unirea Főgimnázium homlokzatán. A leletre a felújítási munkálatok során derült fény.
„A marosvásárhelyi Sanctus Emericus Egyesület azt tűzte ki céljául, hogy az egykori Római Katolikus Főgimnázium intézményét, amelyet most Unirea Főgimnázium néven ismerünk, és amelyen rehabilitációs munkálatokat végeznek, a római katolikus oktatás egykori híres otthonává tegye, úgy hazai, mint nemzetközi szinten. A Sanctus Emericus Egyesület egykori diákjai, akik a fenti épületben tanultak, jelezték más vásárhelyi lakosokkal egyetemben, hogy a főbejárati szoborfülkében egy Mária-szobor van” – ismertette az egyesület elnöke, Kiss Dénes. Mint mondta, az egykori diákok kérésére és a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség jóváhagyásával a munkások a befalazott szoborfülkét kibontották és megállapították, hogy a Mária-szobrot eltávolították, helyén viszont egy jegyzőkönyvet találtak, amelyet az akkori építőcsoport készített az eltávolított szobor tényéről.
Fotó: Boda L. Gergely
Az október 6-ai „felfedezésen” jelenlevő Orbán János elmondta: „amikor megfúrtuk az állást, megkopogtattuk a falat és rájöttünk, hogy üreges. Közben Sata Lajos műszakvezető folyamatosan tartotta a kapcsolatot telefonon a kolozsvári római katolikus vezetőséggel. Kibontottuk a falat, és ekkor találtuk meg a jegyzőkönyvet” – mesélte.
A marosvásárhelyi Keresztelő Szent János plébánia levéltárosa, Barabás Kisanna megkeresésünkre elmondta, még a munkálatok megkezdése előtt azt vitatták, hogy a homlokzati szoborfülkében volt-e, lehet-e szobor, majd régi képeslapok alapján megállapították, hogy volt. „A régi jegyzőkönyv megtalálásáról készült jegyzőkönyvet aláírtuk, a dokumentum pedig a kolozsvári státuslevéltárat illeti” – ismertette.
Kiss Dénes szerint az 1904-1905-ben épület ingatlant visszaigényelte és visszakapta a római katolikus egyház, azonban 15 évre bérleti szerződést kötöttek a polgármesteri hivatallal. „Megközelítőleg egy hektárnyi be nem épített terület van, ennek négyzetméteréért 1 lejt, a beépített felületért 1,5 lejt fizetnek havonta. Ennek az összegnek 80%-át a felújításra kell fordítani, csupán 20% illeti az egyházkasszát” – tudtuk meg a Sanctus Emericus Egyesület elnökétől.
Aki tud valamit, jelentkezzen!
A Mária-szobor hollétének kiderítését, illetve az 1962-ben kelt jegyzőkönyvet aláírók felderítését, megkeresését az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Maros megyei szervezete karolta fel, a Sanctus Emericus Egyesület pedig tisztelettel kér minden becsületes állampolgárt, hogy aki információkkal tud szolgálni a szobor eltűnésének körülményéről és annak jelenlegi helyéről, az értesítse a főtéri Keresztelő Szent János templom irodáját, valamint jelentkezhet az EMNT megyei elnökénél, Kali Istvánnál (0752/06.76.86), továbbá a Vásárhelyi Hírlap szerkesztőségében (Marosvásárhely, Liviu Rebreanu utca 48. szám).
Fotó: Boda L. Gergely
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.