Fotó: Boda L. Gergely
Vonalas füzetlapra írt, magyar nyelvű „vallomást” találtak a marosvásárhelyi Egyesülés Főgimnázium homlokzatának felújításakor azon a helyen, ahol korabeli képeslapok és az öregdiákok emlékezete szerint egykoron embernagyságú Mária-szobor állt. Az okirat a katolikus státus kolozsvári székhelyű levéltárába került, a szoborról azonban egyelőre semmit nem tudni.
2010. október 12., 19:302010. október 12., 19:30
Fotó: Boda L. Gergely
„Két papír van” – hallatszik a dr. Farkas József által készített videófelvételen, amint a kőműves október 6-án megtalálta a kézzel írt jegyzőkönyvet az üregben, az Unirea Főgimnázium homlokzatán. A leletre a felújítási munkálatok során derült fény.
„A marosvásárhelyi Sanctus Emericus Egyesület azt tűzte ki céljául, hogy az egykori Római Katolikus Főgimnázium intézményét, amelyet most Unirea Főgimnázium néven ismerünk, és amelyen rehabilitációs munkálatokat végeznek, a római katolikus oktatás egykori híres otthonává tegye, úgy hazai, mint nemzetközi szinten. A Sanctus Emericus Egyesület egykori diákjai, akik a fenti épületben tanultak, jelezték más vásárhelyi lakosokkal egyetemben, hogy a főbejárati szoborfülkében egy Mária-szobor van” – ismertette az egyesület elnöke, Kiss Dénes. Mint mondta, az egykori diákok kérésére és a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség jóváhagyásával a munkások a befalazott szoborfülkét kibontották és megállapították, hogy a Mária-szobrot eltávolították, helyén viszont egy jegyzőkönyvet találtak, amelyet az akkori építőcsoport készített az eltávolított szobor tényéről.
Fotó: Boda L. Gergely
Az október 6-ai „felfedezésen” jelenlevő Orbán János elmondta: „amikor megfúrtuk az állást, megkopogtattuk a falat és rájöttünk, hogy üreges. Közben Sata Lajos műszakvezető folyamatosan tartotta a kapcsolatot telefonon a kolozsvári római katolikus vezetőséggel. Kibontottuk a falat, és ekkor találtuk meg a jegyzőkönyvet” – mesélte.
A marosvásárhelyi Keresztelő Szent János plébánia levéltárosa, Barabás Kisanna megkeresésünkre elmondta, még a munkálatok megkezdése előtt azt vitatták, hogy a homlokzati szoborfülkében volt-e, lehet-e szobor, majd régi képeslapok alapján megállapították, hogy volt. „A régi jegyzőkönyv megtalálásáról készült jegyzőkönyvet aláírtuk, a dokumentum pedig a kolozsvári státuslevéltárat illeti” – ismertette.
Kiss Dénes szerint az 1904-1905-ben épület ingatlant visszaigényelte és visszakapta a római katolikus egyház, azonban 15 évre bérleti szerződést kötöttek a polgármesteri hivatallal. „Megközelítőleg egy hektárnyi be nem épített terület van, ennek négyzetméteréért 1 lejt, a beépített felületért 1,5 lejt fizetnek havonta. Ennek az összegnek 80%-át a felújításra kell fordítani, csupán 20% illeti az egyházkasszát” – tudtuk meg a Sanctus Emericus Egyesület elnökétől.
Aki tud valamit, jelentkezzen!
A Mária-szobor hollétének kiderítését, illetve az 1962-ben kelt jegyzőkönyvet aláírók felderítését, megkeresését az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Maros megyei szervezete karolta fel, a Sanctus Emericus Egyesület pedig tisztelettel kér minden becsületes állampolgárt, hogy aki információkkal tud szolgálni a szobor eltűnésének körülményéről és annak jelenlegi helyéről, az értesítse a főtéri Keresztelő Szent János templom irodáját, valamint jelentkezhet az EMNT megyei elnökénél, Kali Istvánnál (0752/06.76.86), továbbá a Vásárhelyi Hírlap szerkesztőségében (Marosvásárhely, Liviu Rebreanu utca 48. szám).
Fotó: Boda L. Gergely
Sérülésekkel úszták meg az utasok, miután autójukkal árokba borultak szombaton este Nyárádmagyaróson. A helyszínre a nyárádszeredai tűzoltóságot riasztották, de nem volt szükség arra, hogy az utasokat kimentsék a járműből.
Halálra gázolt a vonat egy személyt szombaton este Marosvásárhelyen, a Rozmaring utca közelében.
A marosvásárhelyi játszótereket jártuk körbe, hogy megnézzük, milyen állapotban vannak. Íme, a tapasztalataink, és ahogy az ottlévők látják.
Közzétette a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia május 27-i, 29-i és 30-i hangversenyek programját. Többek között zongoraestre és szimfonikus hangversenyre várják az érdeklődőket.
Tünetmentesen is ajánlják a bőrgyógyászok az évi egyszeri anyajegyvizsgálatot, hiszen az időben felfedezett elváltozás életet menthet. Marosvásárhelyen ingyenes a melanomaszűrés a bőrgyógyászaton, Csíkszeredában idén nem szervezik meg ezt.
Hét helyszínen szerveztek állásbörzét pénteken Maros megyében, amelyen 258 munkanélkülit alkalmaztak.
Motoros szivattyúkkal kellett közbelépnie a Maros megyei tűzoltóságnak péntekre virradó éjjel Mezőpagocsán, hogy kiszivattyúzzák a vizet a heves esőzések nyomán elárasztott udvarokból.
Nemcsak a helyi, hanem a más településekről, más megyéből érkező koldusokkal is gondok vannak. A koldulás ellen indít kampányt a marosvásárhelyi városháza, arra kérve a városlakókat, hogy ne adjanak pénz a kéregetőknek.
Még az aranyat érő májusi eső sem szegte kedvüket azoknak a marosvásárhelyi iskolásoknak, akik a lábbuszprogram keretében közösen gyalogolnak péntekenként az iskoláig. A Marosszéki Közösségi Alapítvány programjához mintegy kilencven iskolás csatlakozott.
Két magyarlakta településnek lett hivatalos címere és zászlaja: az RMDSZ javaslatára a kormány a csütörtöki ülésen úgy döntött, hogy Sóvárad hivatalos zászlót, míg a Bihar megyei Nagyszalonta címert kap.