
Bezárt vendéglátóegység. Kérdéseikre nem kapnak megnyugtató válaszokat
Fotó: Beliczay László
Véget nem érő rossz álomként élik meg a szórakoztatóiparban dolgozók a március óta tartó járványhelyzetet. Miközben sok előadó és szakmabeli kénytelen volt munkát váltani, a klubok is nagyon közel kerültek a végleges bezáráshoz.
2020. november 19., 14:212020. november 19., 14:21
2020. november 19., 14:412020. november 19., 14:41
Miközben tavasszal még sok, a szórakoztatóiparban dolgozó személy vélte úgy, a járványhelyzet csak átmeneti, így legkésőbb ősszel bizonyos korlátozások mellett újraindulhat a szektor, mára világossá vált, hogy jó időre lemondhatunk erről.

A koronavírus-járvány miatt hozott korlátozó intézkedések egyik nagy kárvallottja a szórakoztatóipar. A klubok és DJ-k (lemezlovasok) különösen érintettek, hiszen a világjárvány következtében gyakorlatilag bevétel nélkül maradtak az utóbbi hónapokban.
„Az ebből élő DJ-ket (lemezlovasokat), zenekarokat, illetve az egész szektort hatalmas pofonként érintette a március óta tartó járványhelyzet. Senki sem számított egy ekkora csapásra.
– fejtette ki érdeklődésünkre Varga Árpád, ismertebb nevén DJ Pici.
Mint fogalmazott, meglátása szerint ez az iparág még sok ideig egy helyben fog toporogni. „Ha visszaemlékezünk márciusra, áprilisra, mindenki arról álmodozott, hogy ez az időszak csak átmeneti. Most itt vagyunk november közepén, és annyival vagyunk okosabbak, hogy talán a 2022-es évet mondanám egy új kezdetnek. A kisebb bulikat talán tavasztól, bizonyos korlátozások mellett engedélyezik majd” – tapogatózott a bizonytalan jövőben.
Szécsi Zsolt, a székelyudvarhelyi Alsó és Felső G szórakozóhelyek tulajdonosa szerint ahogy tavasszal, úgy most is bizonytalan, kiszámíthatatlan az iparág helyzete. „Ha a júniusi újranyitáskor tudtuk volna, hogy ez vár ránk, valószínűleg sok vendéglátóhely ki sem nyit, vagy teljesen másképp tervezi a működését. Sötétben tapogatózunk most is, biztosat senki sem tud” – vázolta a helyzetet. Elmondta, az iparág képviselői abszurd és elkeseredett helyzetben vannak.
Ahogy minket kezeltek ebben a helyzetben, az tavasszal furcsa volt, most már meg a nevetséges lenne a találó jelző. Mondom ezt azért, mert szinte naponta változtatnak a törvényeken. Abszurd és megalázó velünk szemben, ahogy kezelnek minket” – nehezményezte.
Szécsi szerint a teraszok nyitva hagyása ilyen időszakban olyan, mint „hallottnak a csók”. „Engedik, hogy ne vádolják a döntéshozókat azzal, hogy bezáratnak, de a valóság az, hogy ez inkább veszteséget termel.
– magyarázta. Hozzátette, a vendéglátói szektor több szervezete is kérte a kormányt, hogy indokolják meg, mitől nagyobb az esélye elkapni a vírust egy vendéglőben, kocsmában, ahol folyamatosan fertőtlenít a személyzet, és betart minden előírást, szemben egy bevásárlóközponttal, ahol „egymásnak adják az emberek a kosarakat”. „Erre a felvetésre nyilván semmilyen konkrét válasz nem érkezett. Teljesen nyilvánvaló, hogy a szórakoztató- és vendéglátóipar a fekete bárány ebben a helyzetben, és ez nem is fog változni” – zárta Szécsi Zsolt.
A szórakoztatóhelyek és előadók mellett a hang- és fénytechnikával foglalkozók is megsínylik a járványhelyzetet. Bartalis Zsombi, a csíkszeredai Sound Light Stage Crew vállalkozás vezetője úgy fogalmazott, a járvány kezdetén a kiesés nem volt szem előtt, mivel a téli tartalékok még kitartottak márciusban is, viszont
„Nekem mint szabadúszónak nyíltak ide-oda lehetőségeim a nyár folyamán. Szerencsésnek mondhatom magam, mert nem kellett más munka után nézzek, de ha menni kell, akkor mindenképpen egy fuvarozó vállalat, vagy a nyári szezonban egy biciklis futári munka az, ami vonz. Viszont nem vagyok olyan helyzetben, hogy válogathassak” – magyarázta. Bartalis Zsombi úgy látja, jövőben már elindulhatnak a kisebb rendezvények, és akkor minden, az iparágban dolgozó ha fél gőzzel is, de visszatérhet a szeretett szakmájához.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
2 hozzászólás