
Bezárt vendéglátóegység. Kérdéseikre nem kapnak megnyugtató válaszokat
Fotó: Beliczay László
Véget nem érő rossz álomként élik meg a szórakoztatóiparban dolgozók a március óta tartó járványhelyzetet. Miközben sok előadó és szakmabeli kénytelen volt munkát váltani, a klubok is nagyon közel kerültek a végleges bezáráshoz.
2020. november 19., 14:212020. november 19., 14:21
2020. november 19., 14:412020. november 19., 14:41
Miközben tavasszal még sok, a szórakoztatóiparban dolgozó személy vélte úgy, a járványhelyzet csak átmeneti, így legkésőbb ősszel bizonyos korlátozások mellett újraindulhat a szektor, mára világossá vált, hogy jó időre lemondhatunk erről.

A koronavírus-járvány miatt hozott korlátozó intézkedések egyik nagy kárvallottja a szórakoztatóipar. A klubok és DJ-k (lemezlovasok) különösen érintettek, hiszen a világjárvány következtében gyakorlatilag bevétel nélkül maradtak az utóbbi hónapokban.
„Az ebből élő DJ-ket (lemezlovasokat), zenekarokat, illetve az egész szektort hatalmas pofonként érintette a március óta tartó járványhelyzet. Senki sem számított egy ekkora csapásra.
– fejtette ki érdeklődésünkre Varga Árpád, ismertebb nevén DJ Pici.
Mint fogalmazott, meglátása szerint ez az iparág még sok ideig egy helyben fog toporogni. „Ha visszaemlékezünk márciusra, áprilisra, mindenki arról álmodozott, hogy ez az időszak csak átmeneti. Most itt vagyunk november közepén, és annyival vagyunk okosabbak, hogy talán a 2022-es évet mondanám egy új kezdetnek. A kisebb bulikat talán tavasztól, bizonyos korlátozások mellett engedélyezik majd” – tapogatózott a bizonytalan jövőben.
Szécsi Zsolt, a székelyudvarhelyi Alsó és Felső G szórakozóhelyek tulajdonosa szerint ahogy tavasszal, úgy most is bizonytalan, kiszámíthatatlan az iparág helyzete. „Ha a júniusi újranyitáskor tudtuk volna, hogy ez vár ránk, valószínűleg sok vendéglátóhely ki sem nyit, vagy teljesen másképp tervezi a működését. Sötétben tapogatózunk most is, biztosat senki sem tud” – vázolta a helyzetet. Elmondta, az iparág képviselői abszurd és elkeseredett helyzetben vannak.
Ahogy minket kezeltek ebben a helyzetben, az tavasszal furcsa volt, most már meg a nevetséges lenne a találó jelző. Mondom ezt azért, mert szinte naponta változtatnak a törvényeken. Abszurd és megalázó velünk szemben, ahogy kezelnek minket” – nehezményezte.
Szécsi szerint a teraszok nyitva hagyása ilyen időszakban olyan, mint „hallottnak a csók”. „Engedik, hogy ne vádolják a döntéshozókat azzal, hogy bezáratnak, de a valóság az, hogy ez inkább veszteséget termel.
– magyarázta. Hozzátette, a vendéglátói szektor több szervezete is kérte a kormányt, hogy indokolják meg, mitől nagyobb az esélye elkapni a vírust egy vendéglőben, kocsmában, ahol folyamatosan fertőtlenít a személyzet, és betart minden előírást, szemben egy bevásárlóközponttal, ahol „egymásnak adják az emberek a kosarakat”. „Erre a felvetésre nyilván semmilyen konkrét válasz nem érkezett. Teljesen nyilvánvaló, hogy a szórakoztató- és vendéglátóipar a fekete bárány ebben a helyzetben, és ez nem is fog változni” – zárta Szécsi Zsolt.
A szórakoztatóhelyek és előadók mellett a hang- és fénytechnikával foglalkozók is megsínylik a járványhelyzetet. Bartalis Zsombi, a csíkszeredai Sound Light Stage Crew vállalkozás vezetője úgy fogalmazott, a járvány kezdetén a kiesés nem volt szem előtt, mivel a téli tartalékok még kitartottak márciusban is, viszont
„Nekem mint szabadúszónak nyíltak ide-oda lehetőségeim a nyár folyamán. Szerencsésnek mondhatom magam, mert nem kellett más munka után nézzek, de ha menni kell, akkor mindenképpen egy fuvarozó vállalat, vagy a nyári szezonban egy biciklis futári munka az, ami vonz. Viszont nem vagyok olyan helyzetben, hogy válogathassak” – magyarázta. Bartalis Zsombi úgy látja, jövőben már elindulhatnak a kisebb rendezvények, és akkor minden, az iparágban dolgozó ha fél gőzzel is, de visszatérhet a szeretett szakmájához.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
2 hozzászólás