
Anglia esetében megváltozik az egészségbiztosítás
Fotó: Pixabay.com
Az Egyesült Királyságban dolgozó külföldieket, az ottani munkavállalásra készülőket, de a látogatási céllal kiutazni szándékozókat is érintik azok a változások, amelyek Nagy-Britannia, illetve Észak-Írország Európai Unióból való kilépését szabályozó megállapodás rögzít az egészségügyi ellátásra való jogosultságot illetően.
2020. november 20., 20:112020. november 20., 20:11
Jó hír azoknak a román állampolgársággal rendelkező külföldi munkavállalóknak, akik már az Egyesült Királyságban élnek, hogy ők az átmeneti időszak vége, azaz december 31. után is az eddig feltételek szerint lesznek jogosultak az egészségügyi ellátásra Nagy-Britanniában, illetve Észak-Írországban.
„Aki most ott van és ott letelepedési engedélye, munkavállalási engedélye van, annak a jogai továbbra is érvényesek maradnak, de azoknak, akik januártól akarnak menni, már másak a lehetőségeik. Lesz elég sok változás. A most aláírt kilépési egyezmény értelmében aki például ott van december 20-án Nagy-Britanniában és ott akar maradni január 20-ig turistaként, akkor nyugodtan maradhat, mert a biztosítása, tehát az európai egészségügyi kártyája érvényes marad addig, de aki például január másodikán utazik ki, annak már nem lesz érvényes ez a biztosítása” – magyarázta a különböző helyzeteket a frissen létrejött nemzetközi egyezmények alapján Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója.
Az intézmény tájékoztatása szerint a kilépési egyezmény Nagy-Britanniai lakhellyel rendelkező külföldi haszonélvezői, érintettjei két kategóriába sorolhatók:
Az egyik csoportba az Egyesült Királyságban tanuló román állampolgárok tartoznak, például egyetemisták, akik már be vannak jelentkezve az Egyesült Királyság egészségbiztosítási rendszerébe, illetve ezután teszik ezt meg a kilépési egyezmény haszonélvezőiként.
A másik csoportba azok tartoznak, akik romániai egészségbiztosítással rendelkeznek, de munkaügyi kiküldetésben Nagy-Britanniában dolgoznak és egészségbiztosítotti státuszukat mindeddig az S1 nyomtatvánnyal igazolták. Nekik tudniuk kell, hogy ez a dokumentum automatikusan érvényét veszti január elsejétől – még akkor is, ha hosszabb időre volt kiállítva –, ugyanis a kiküldetésben dolgozó munkavállalók esetében nem lesz összehangolva az EU és az Egyesült Királyság társadalombiztosítási rendszere az átmeneti időszak végét követően.
Azok a romániai egészségbiztosítással rendelkező román állampolgárok, akik az átmeneti időszak lejártakor, azaz december 31-én már az Egyesült Királyság területén tartózkodnak turistaként, az európai egészségügyi kártya, illetve az azt helyettesítő igazolás alapján megkaphatják a szükségessé vált egészségügyi ellátást a szigetországban. Ezért nem kell fizetniük: az európai egészségügyi kártya, illetve az S1 nyomtatvány alapján elvégzett egészségügyi szolgáltatások elszámolása intézményi szinten történik, tehát a romániai egészségbiztosítási pénztár téríti meg a szolgáltatást elvégző szigetországi egészségügyi intézmény számára.
Ez érinti azon román állampolgárokat is, akik nem haszonélvezői a kilépési egyezménynek és hosszabb időre terveznek kiutazni – függetlenül attól, hogy ők diákok, nyugdíjasok, munkavállalók, vagy a felsoroltak rokonai. Január elsejétől ezeket a beutazásokat az Egyesült Királyság bevándorlási törvényei szabályozzák – hangsúlyozza a megyei egészségbiztosítási pénztár tájékoztatása. Ebben arra is rámutatnak, hogy aki több mint hat hónapra megy az Egyesült Királyságba, be kell fizetnie a bevándorlási egészségügyi adót (IHS), amely lehetővé teszi számára, hogy egészségügyi ellátásban részesüljön a szigetországban.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás