Hirdetés
Hirdetés

Ismét megszavazta a parlament, hogy a veszélyes medvéket településen kívül is ki lehessen lőni

Meg vannak számlálva a károkat okozó medvék napjai? Az elkövetkező hónapokban kiderül. Képünk illusztráció •  Fotó: Veres Nándor

Meg vannak számlálva a károkat okozó medvék napjai? Az elkövetkező hónapokban kiderül. Képünk illusztráció

Fotó: Veres Nándor

Elfogadta másodjára is a parlament az RMDSZ azon törvényjavaslatát, miszerint a jövőben a települések határán kívül is be lehet avatkozni a veszélyes medvék ártalmatlanítása érdekében – adja hírül közleményben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) sajtóosztálya.

Székelyhon

2022. június 22., 14:202022. június 22., 14:20

2022. június 22., 14:232022. június 22., 14:23

„Az RMDSZ volt az első politikai alakulat, amely felvállalta és kimondta, hogy a több éve tartó, nem megfelelő medvepopuláció menedzsmentjének eredményeként

Idézet
a túlszaporodott faj veszélyt jelent az emberi életre és javaikra, valamint azonnali, törvényes közbelépésre van szükség.

Éppen ezért tavaly nyáron Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter javaslatára egy olyan sürgősségi kormányrendeletet fogadott el a kormány, amely lehetővé tette az azonnali közbelépést a település határain belül medvetámadás esetén. A parlamenti eljárásban az RMDSZ frakciója úgy módosította a törvényt, hogy az a település határain kívülre is érvényes legyen, azonban a képviselőházi szavazást követően az államelnök a törvénytervezet újratárgyalását kérte.

Hirdetés
Idézet
Ma, (szerdán, szerk. megj.) az újratárgyalást követően döntőházként szavazta meg a képviselőház a tervezetet, az RMDSZ munkájának köszönhetően pedig sikerült megőrizni a tervezet eredeti formáját, miszerint a település határain kívül is lehetőség lesz az azonnali közbelépésre medvetámadás esetén

– mutatott rá Könczei Csaba, az RMDSZ háromszéki parlamenti képviselője a törvénytervezet vitáját követően.

korábban írtuk

Kilövési engedély még sehol, miközben minden nap látja a pásztor a medvét, amelyik rátámadt
Kilövési engedély még sehol, miközben minden nap látja a pásztor a medvét, amelyik rátámadt

Még mindig várja a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vezetősége a kilövési engedélyt, hogy ártalmatlaníthassa a Patkafalva határában pásztorra támadó medvét. Azóta már többször látták a csorda közelében a problémás nagyvadat.

A medvék túlszaporodása évek óta kiemelt problémát jelent,

2018-tól napjainkig 6694 medvetámadás okozta kárt regisztráltak, amelyek értéke meghaladja a 15 millió lejt

– olvasható az RMDSZ tájékoztatásában.

Könczei Csaba a törvénytervezet vitáján elhangzó beszédében azt is kiemelte, hogy az érvényben levő sürgősségi kormányrendelet alapján

összesen 246 közbelépést regisztráltak közel egy év alatt, amelyből 201 elkergetést, 29 áthelyezést, 15 kilövést és egy altatást végeztek a települések határain belül medvetámadás következtében.

korábban írtuk

Többször vált be az a csali, amivel újabb medvét fogtak be a Szejkén
Többször vált be az a csali, amivel újabb medvét fogtak be a Szejkén

Többször látták kószálni a Székelyudvarhely melletti Szejkefürdőn azt a nagy nőstény medvét, amelyet kedden hajnalban fogtak be a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület munkatársai a helyszínen. Már az is megvan, hogy milyen csalit kell használni.

A medvék azonnali eltávolítása egy rövid távú, de szükséges megoldást jelent. A medvepopuláció menedzsmentjét tudományos alapokra kell helyezni, de az emberi élet védelme elsődleges.

A Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium dolgozik a hosszú távú megoldáson is: tavaly elindította azt a projektet, miszerint genetikai vizsgálatokkal felméri a romániai barnamedvék populációját. Mindemellett a finanszírozási szerződés lehetővé teszi az első komoly beavatkozási intézkedések végrehajtását:

több mint ezer villanypásztor vásárlására lesz lehetőség, amelyekkel a gazdákat segítik megvédeni állataikat és terményeiket.

Menhelyet hoznak létre a sérült medvék gondozására és rehabilitációjára a faj védelmében, és tájékoztató kampányt is indít a minisztérium, hogy hatékonyabbá tegye az ember–medve konfliktusok megelőzését – emlékeztetnek a szerkesztőségünknek is elküldött dokumentumban.

korábban írtuk

Eltűnt a Bethlenfalva közelében tanyázó medvecsalád
Eltűnt a Bethlenfalva közelében tanyázó medvecsalád

Úgy tűnik, hogy helyet változtatott az a medvecsalád, amely Bethlenfalva határába fészkelte be magát korábban.

A Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter által kidolgozott sürgősségi kormányrendelet, amely a településeken teszi lehetővé az azonnali beavatkozást a veszélyes medvék esetében, érvényben van, a településeken kívül a beavatkozást a jelenlegi törvény szabályozza, amely az államelnöki kihirdetés után, a Hivatalos Közlönyben való megjelenést követően lép érvénybe.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 09., kedd

Nem tervez visszalépni a kormányalakítási szándékától Eugen Tomac

Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök cáfolta azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.

Nem tervez visszalépni a kormányalakítási szándékától Eugen Tomac
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Összeszedte magát az Xbox – ezeket a videójátékokat várjuk a GTA 6 mellett (2.)

Ígéretes line-upot mutatott a Microsoft-tulajdonú Xbox Studios a Summer Game Fest utáni projektbemutatóján. Ezekből válogattuk ki a számunkra tíz legígéretesebbet, amit akár már holnaptól is játszanánk.

Összeszedte magát az Xbox – ezeket a videójátékokat várjuk a GTA 6 mellett (2.)
2026. június 09., kedd

Nem a gyermekeinkkel kell kezdeni az eszközhasználati szokások megváltoztatását, hanem magunkkal

Az okostelefon nemcsak a gyerekek, hanem a szülők életét is gyökeresen átírta. Balatoni Mónika digitáliskultúra-kutató Marosvásárhelyen az MCC rendezvényén járta körül a digitális kihívásokat, amelyekkel egy szülő szembesül ma – mintha vakon repülne.

Nem a gyermekeinkkel kell kezdeni az eszközhasználati szokások megváltoztatását, hanem magunkkal
2026. június 09., kedd

Adok-kapok a marosvásárhelyi városháza és a Maros megyei prefektúra közt a szemétügyben

Nem támadta meg a Maros Megyei Prefektusi Hivatal a marosvásárhelyi önkormányzat szemétszolgáltatásra vonatkozó határozatát – szögezi le a Maros megyei kormányhivatal, cáfolva a közösségi médiában megjelenteket.

Adok-kapok a marosvásárhelyi városháza és a Maros megyei prefektúra közt a szemétügyben
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Kiderült, mikor nyithatják meg a Transzfogarasi utat

Várhatón pénteken nyitják meg a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakaszát, ha ezt a helyszíni ellenőrzések megerősítik, és az időjárási viszonyok lehetővé teszik – jelentette be kedden Cristian Pistol.

Kiderült, mikor nyithatják meg a Transzfogarasi utat
2026. június 09., kedd

Hamarosan indul az idei roncsautóprogram, fontos újdonságot jelentettek be

Közvitára bocsátja kedden a környezetvédelmi minisztérium a roncsautóprogram pályázati útmutatóját – jelentette be sajtótájékoztatóján Diana Buzoianu.

Hamarosan indul az idei roncsautóprogram,  fontos újdonságot jelentettek be
2026. június 09., kedd

A környezetvédelmi miniszter szerint nem mindenhol lövik ki a településre bejáró veszélyes medvéket

Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter szerint nem mindegyik önkormányzat alkalmazza azt a jogszabályt, amely a többlépcsős procedúrát egyszerűsítve lehetővé teszi a településekre bejáró veszélyes medvék azonnali kilövését.

A környezetvédelmi miniszter szerint nem mindenhol lövik ki a településre bejáró veszélyes medvéket
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Kelemen Hunor: a közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik

Kelemen Hunor szerint a „közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik”, és egy politikailag kinevezett miniszterekből álló kormány előnyösebb lett volna a kijelölt miniszterelnök által javasolt technokrata kabinetnél.

Kelemen Hunor: a közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik
2026. június 09., kedd

Tomac: nem a személyes kormányomnak, hanem Románia kormányának kérek bizalmat

Eugen Tomac kedden kijelentette, hogy nem az ő személyes kormányának, hanem Románia kormányának kér majd bizalmat a parlamenttől.

Tomac: nem a személyes kormányomnak, hanem Románia kormányának kérek bizalmat
2026. június 09., kedd

Călin Georgescu Nicușor Dan felfüggesztésére biztatja a pártokat

Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető” tagjait, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen” és „kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.

Călin Georgescu Nicușor Dan felfüggesztésére biztatja a pártokat
Hirdetés