
Kártya és kártyahelyettesítő igazolás. Mindkettő használatban marad az érvényességi idejük lejártáig
Fotó: Erdély Bálint Előd
Közel egyéves leállás után újrakezdődött az európai egészségügyi kártyák nyomtatása, így a papíralapú igazolások helyett ismét plasztikkártyákat nyomtatnak a külföldre készülő kártyaigénylőknek. Feltéve ha az elmúlt egy évben nem kérelmeztek igazolást.
2019. november 19., 08:132019. november 19., 08:13
Péntektől újrakezdődött az európai egészségügyi kártyák nyomtatása Romániában, miután az Országos Egészségbiztosítási Pénztár három évre szóló keretszerződést kötött egy gyártóval a kártyák előállítására.
Az előző megállapodás érvényessége múlt év végén járt le, így 2018. december 13-án leállt a kártyák nyomtatása, és a szerződésmegújítási bonyodalmak, illetve a hosszas közbeszerzési eljárás miatt csak most kezdődött újra.
A köztes időszakban a külföldre készülő, egészségbiztosítással rendelkező kártyaigénylőknek papíralapú igazolást állítottak ki a megyei egészségbiztosítási pénztáraknál. Időközben – alig két hónappal a nyomtatás országos leállása után – a képviselőház elé került a kártyák érvényességének egyről két évre történő meghosszabbítását előíró törvénytervezet, és meg is szavazták azt, ugyanis az Európai Unió részéről elvárás volt, hogy a tagországokban összehangolják az egészségügyi kártyák érvényességi idejét.
ugyanis – mint Duda Tihamértól, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatójától megtudtuk –
„Írja rajta, hogy meddig tart az érvényességi ideje. A lejárati idő utolsó hónapjában lehet újat igényelni. Tehát ha például jövő év július 5-én jár le valakinek az igazolása, akkor július 5. után igényelhet újat, hamarabb a rendszer nem fogadja el” – magyarázta az intézmény vezetője.
A megyei egészségbiztosítási pénztár által rendelkezésünkre bocsátott adatok szerint a kártyanyomtatás leállása óta eltelt közel egy évben valamivel kevesebb mint 11 ezren igényeltek európai egészségügyi kártyát Hargita megyében. Ők mindannyian kártyahelyettesítő papírigazolást kaptak. Valószínűleg a kártyanyomtatás leállása lehetett az oka annak is, hogy az előző évekhez képest idén jelentősen csökkent a kérelmezések száma, a korábbi esztendőkben ugyanis meghaladta a 18 ezret az igénylők száma.
Az európai egészségügyi kártya igényléséhez egy formanyomtatványt kell kitölteni, majd azt benyújtani a megyei egészségbiztosítási pénztárhoz. A plasztiklapot – amelynek költségét az egészségbiztosítási alapból fedezik – egy héten belül postás viszi ki az igénylő lakcímére. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár ugyanakkor vizsgálja egy applikáció bevezetésének lehetőségét is, hogy az igénylőknek ne kelljen személyesen felkeresniük az egészségbiztosítási pénztárt, hanem elektronikus úton is benyújthassák kérésüket az intézményhez.
Mire jogosít fel?
Az európai egészségbiztosítási kártya ingyenes sürgősségi egészségügyi ellátást biztosít tulajdonosának az Európai Unió huszonnyolc tagállamában, valamint Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában és Svájcban. Az egészségbiztosítással rendelkező romániai állampolgárok kártya, illetve igazolás hiányában is jogosultak az ingyenes sürgősségi ellátásra külföldön, ám ez esetben onnan kell felvenniük a kapcsolatot a megyei egészségbiztosítási pénztárral, amely kérésre kiállítja az igazolást és elküldi abba a külföldi egészségügyi intézménybe, ahol az ellátást végzik. A sport- és munkabalesetek során szerzett sérülések sürgősségi ellátását nem fedezi a kártya, mint ahogyan a tervezett külföldi kezelések költségét sem.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
szóljon hozzá!