
Kártya és kártyahelyettesítő igazolás. Mindkettő használatban marad az érvényességi idejük lejártáig
Fotó: Erdély Bálint Előd
Közel egyéves leállás után újrakezdődött az európai egészségügyi kártyák nyomtatása, így a papíralapú igazolások helyett ismét plasztikkártyákat nyomtatnak a külföldre készülő kártyaigénylőknek. Feltéve ha az elmúlt egy évben nem kérelmeztek igazolást.
2019. november 19., 08:132019. november 19., 08:13
Péntektől újrakezdődött az európai egészségügyi kártyák nyomtatása Romániában, miután az Országos Egészségbiztosítási Pénztár három évre szóló keretszerződést kötött egy gyártóval a kártyák előállítására.
Az előző megállapodás érvényessége múlt év végén járt le, így 2018. december 13-án leállt a kártyák nyomtatása, és a szerződésmegújítási bonyodalmak, illetve a hosszas közbeszerzési eljárás miatt csak most kezdődött újra.
A köztes időszakban a külföldre készülő, egészségbiztosítással rendelkező kártyaigénylőknek papíralapú igazolást állítottak ki a megyei egészségbiztosítási pénztáraknál. Időközben – alig két hónappal a nyomtatás országos leállása után – a képviselőház elé került a kártyák érvényességének egyről két évre történő meghosszabbítását előíró törvénytervezet, és meg is szavazták azt, ugyanis az Európai Unió részéről elvárás volt, hogy a tagországokban összehangolják az egészségügyi kártyák érvényességi idejét.
ugyanis – mint Duda Tihamértól, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatójától megtudtuk –
„Írja rajta, hogy meddig tart az érvényességi ideje. A lejárati idő utolsó hónapjában lehet újat igényelni. Tehát ha például jövő év július 5-én jár le valakinek az igazolása, akkor július 5. után igényelhet újat, hamarabb a rendszer nem fogadja el” – magyarázta az intézmény vezetője.
A megyei egészségbiztosítási pénztár által rendelkezésünkre bocsátott adatok szerint a kártyanyomtatás leállása óta eltelt közel egy évben valamivel kevesebb mint 11 ezren igényeltek európai egészségügyi kártyát Hargita megyében. Ők mindannyian kártyahelyettesítő papírigazolást kaptak. Valószínűleg a kártyanyomtatás leállása lehetett az oka annak is, hogy az előző évekhez képest idén jelentősen csökkent a kérelmezések száma, a korábbi esztendőkben ugyanis meghaladta a 18 ezret az igénylők száma.
Az európai egészségügyi kártya igényléséhez egy formanyomtatványt kell kitölteni, majd azt benyújtani a megyei egészségbiztosítási pénztárhoz. A plasztiklapot – amelynek költségét az egészségbiztosítási alapból fedezik – egy héten belül postás viszi ki az igénylő lakcímére. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár ugyanakkor vizsgálja egy applikáció bevezetésének lehetőségét is, hogy az igénylőknek ne kelljen személyesen felkeresniük az egészségbiztosítási pénztárt, hanem elektronikus úton is benyújthassák kérésüket az intézményhez.
Mire jogosít fel?
Az európai egészségbiztosítási kártya ingyenes sürgősségi egészségügyi ellátást biztosít tulajdonosának az Európai Unió huszonnyolc tagállamában, valamint Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában és Svájcban. Az egészségbiztosítással rendelkező romániai állampolgárok kártya, illetve igazolás hiányában is jogosultak az ingyenes sürgősségi ellátásra külföldön, ám ez esetben onnan kell felvenniük a kapcsolatot a megyei egészségbiztosítási pénztárral, amely kérésre kiállítja az igazolást és elküldi abba a külföldi egészségügyi intézménybe, ahol az ellátást végzik. A sport- és munkabalesetek során szerzett sérülések sürgősségi ellátását nem fedezi a kártya, mint ahogyan a tervezett külföldi kezelések költségét sem.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
szóljon hozzá!