
Kártya és kártyahelyettesítő igazolás. Mindkettő használatban marad az érvényességi idejük lejártáig
Fotó: Erdély Bálint Előd
Közel egyéves leállás után újrakezdődött az európai egészségügyi kártyák nyomtatása, így a papíralapú igazolások helyett ismét plasztikkártyákat nyomtatnak a külföldre készülő kártyaigénylőknek. Feltéve ha az elmúlt egy évben nem kérelmeztek igazolást.
2019. november 19., 08:132019. november 19., 08:13
Péntektől újrakezdődött az európai egészségügyi kártyák nyomtatása Romániában, miután az Országos Egészségbiztosítási Pénztár három évre szóló keretszerződést kötött egy gyártóval a kártyák előállítására.
Az előző megállapodás érvényessége múlt év végén járt le, így 2018. december 13-án leállt a kártyák nyomtatása, és a szerződésmegújítási bonyodalmak, illetve a hosszas közbeszerzési eljárás miatt csak most kezdődött újra.
A köztes időszakban a külföldre készülő, egészségbiztosítással rendelkező kártyaigénylőknek papíralapú igazolást állítottak ki a megyei egészségbiztosítási pénztáraknál. Időközben – alig két hónappal a nyomtatás országos leállása után – a képviselőház elé került a kártyák érvényességének egyről két évre történő meghosszabbítását előíró törvénytervezet, és meg is szavazták azt, ugyanis az Európai Unió részéről elvárás volt, hogy a tagországokban összehangolják az egészségügyi kártyák érvényességi idejét.
ugyanis – mint Duda Tihamértól, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatójától megtudtuk –
„Írja rajta, hogy meddig tart az érvényességi ideje. A lejárati idő utolsó hónapjában lehet újat igényelni. Tehát ha például jövő év július 5-én jár le valakinek az igazolása, akkor július 5. után igényelhet újat, hamarabb a rendszer nem fogadja el” – magyarázta az intézmény vezetője.
A megyei egészségbiztosítási pénztár által rendelkezésünkre bocsátott adatok szerint a kártyanyomtatás leállása óta eltelt közel egy évben valamivel kevesebb mint 11 ezren igényeltek európai egészségügyi kártyát Hargita megyében. Ők mindannyian kártyahelyettesítő papírigazolást kaptak. Valószínűleg a kártyanyomtatás leállása lehetett az oka annak is, hogy az előző évekhez képest idén jelentősen csökkent a kérelmezések száma, a korábbi esztendőkben ugyanis meghaladta a 18 ezret az igénylők száma.
Az európai egészségügyi kártya igényléséhez egy formanyomtatványt kell kitölteni, majd azt benyújtani a megyei egészségbiztosítási pénztárhoz. A plasztiklapot – amelynek költségét az egészségbiztosítási alapból fedezik – egy héten belül postás viszi ki az igénylő lakcímére. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár ugyanakkor vizsgálja egy applikáció bevezetésének lehetőségét is, hogy az igénylőknek ne kelljen személyesen felkeresniük az egészségbiztosítási pénztárt, hanem elektronikus úton is benyújthassák kérésüket az intézményhez.
Mire jogosít fel?
Az európai egészségbiztosítási kártya ingyenes sürgősségi egészségügyi ellátást biztosít tulajdonosának az Európai Unió huszonnyolc tagállamában, valamint Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában és Svájcban. Az egészségbiztosítással rendelkező romániai állampolgárok kártya, illetve igazolás hiányában is jogosultak az ingyenes sürgősségi ellátásra külföldön, ám ez esetben onnan kell felvenniük a kapcsolatot a megyei egészségbiztosítási pénztárral, amely kérésre kiállítja az igazolást és elküldi abba a külföldi egészségügyi intézménybe, ahol az ellátást végzik. A sport- és munkabalesetek során szerzett sérülések sürgősségi ellátását nem fedezi a kártya, mint ahogyan a tervezett külföldi kezelések költségét sem.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!