Kártya és kártyahelyettesítő igazolás. Mindkettő használatban marad az érvényességi idejük lejártáig
Fotó: Erdély Bálint Előd
Közel egyéves leállás után újrakezdődött az európai egészségügyi kártyák nyomtatása, így a papíralapú igazolások helyett ismét plasztikkártyákat nyomtatnak a külföldre készülő kártyaigénylőknek. Feltéve ha az elmúlt egy évben nem kérelmeztek igazolást.
2019. november 19., 08:132019. november 19., 08:13
Péntektől újrakezdődött az európai egészségügyi kártyák nyomtatása Romániában, miután az Országos Egészségbiztosítási Pénztár három évre szóló keretszerződést kötött egy gyártóval a kártyák előállítására.
Az előző megállapodás érvényessége múlt év végén járt le, így 2018. december 13-án leállt a kártyák nyomtatása, és a szerződésmegújítási bonyodalmak, illetve a hosszas közbeszerzési eljárás miatt csak most kezdődött újra.
A köztes időszakban a külföldre készülő, egészségbiztosítással rendelkező kártyaigénylőknek papíralapú igazolást állítottak ki a megyei egészségbiztosítási pénztáraknál. Időközben – alig két hónappal a nyomtatás országos leállása után – a képviselőház elé került a kártyák érvényességének egyről két évre történő meghosszabbítását előíró törvénytervezet, és meg is szavazták azt, ugyanis az Európai Unió részéről elvárás volt, hogy a tagországokban összehangolják az egészségügyi kártyák érvényességi idejét.
ugyanis – mint Duda Tihamértól, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatójától megtudtuk –
„Írja rajta, hogy meddig tart az érvényességi ideje. A lejárati idő utolsó hónapjában lehet újat igényelni. Tehát ha például jövő év július 5-én jár le valakinek az igazolása, akkor július 5. után igényelhet újat, hamarabb a rendszer nem fogadja el” – magyarázta az intézmény vezetője.
A megyei egészségbiztosítási pénztár által rendelkezésünkre bocsátott adatok szerint a kártyanyomtatás leállása óta eltelt közel egy évben valamivel kevesebb mint 11 ezren igényeltek európai egészségügyi kártyát Hargita megyében. Ők mindannyian kártyahelyettesítő papírigazolást kaptak. Valószínűleg a kártyanyomtatás leállása lehetett az oka annak is, hogy az előző évekhez képest idén jelentősen csökkent a kérelmezések száma, a korábbi esztendőkben ugyanis meghaladta a 18 ezret az igénylők száma.
Az európai egészségügyi kártya igényléséhez egy formanyomtatványt kell kitölteni, majd azt benyújtani a megyei egészségbiztosítási pénztárhoz. A plasztiklapot – amelynek költségét az egészségbiztosítási alapból fedezik – egy héten belül postás viszi ki az igénylő lakcímére. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár ugyanakkor vizsgálja egy applikáció bevezetésének lehetőségét is, hogy az igénylőknek ne kelljen személyesen felkeresniük az egészségbiztosítási pénztárt, hanem elektronikus úton is benyújthassák kérésüket az intézményhez.
Mire jogosít fel?
Az európai egészségbiztosítási kártya ingyenes sürgősségi egészségügyi ellátást biztosít tulajdonosának az Európai Unió huszonnyolc tagállamában, valamint Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában és Svájcban. Az egészségbiztosítással rendelkező romániai állampolgárok kártya, illetve igazolás hiányában is jogosultak az ingyenes sürgősségi ellátásra külföldön, ám ez esetben onnan kell felvenniük a kapcsolatot a megyei egészségbiztosítási pénztárral, amely kérésre kiállítja az igazolást és elküldi abba a külföldi egészségügyi intézménybe, ahol az ellátást végzik. A sport- és munkabalesetek során szerzett sérülések sürgősségi ellátását nem fedezi a kártya, mint ahogyan a tervezett külföldi kezelések költségét sem.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
szóljon hozzá!