Hirdetés
Hirdetés

Iskolafogászati ellátás: további bővítésekre lenne szükség

Az udvarhelyszéki és csíkszéki diákok ingyenes fogászati szűrésére már van lehetőség, a harmadik térség, Gyergyószék viszont még fehér folt. Képünk illusztráció •  Fotó: Barabás Ákos

Az udvarhelyszéki és csíkszéki diákok ingyenes fogászati szűrésére már van lehetőség, a harmadik térség, Gyergyószék viszont még fehér folt. Képünk illusztráció

Fotó: Barabás Ákos

Nagyon hasznosnak bizonyult a mintegy egy éve megnyitott székelyudvarhelyi iskolafogászati rendelő, több ezer diák vett részt szűrővizsgálaton az azóta eltelt időszakban, a tapasztalatok szerint olyanok is, akik másképp nem mennének fogorvoshoz. Nemrég Csíkszeredában is hasonló rendelőt nyitottak, és mivel az ingyenes fogászati ellátás lehetőségei nagyon korlátozottak, örvendetes lenne, ha Gyergyószentmiklóson is létrejönne egy iskolafogászati rendelő, hogy a megye mindhárom térségében élni lehessen ezzel a lehetőséggel – véli a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője.

Széchely István

2024. január 30., 20:542024. január 30., 20:54

Ötezernél is több szűrővizsgálatot végeztek el a székelyudvarhelyi iskolafogászaton a rendelő 2022. december 15-i, tehát alig több mint egy évvel ezelőtti megnyitása óta, ami nagy előrelépés, tekintve, hogy korábban nem történtek egységes szűrések.

Beváltotta a hozzá fűzött reményeket a rendelő, mondta el érdeklődésünkre Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi városháza szóvivője, adatokkal is szolgálva a Villanytelep utcai iskolafogászat működéséről. A 2022–2023-as tanévben – ami a fogászati tevékenység tekintetében nem is volt egy teljes tanév, hiszen két hónappal a tanévkezdés után nyílt meg a rendelő – 3685 szűrést végeztek a székelyudvarhelyi tanulók körében, a nulladik osztályosoktól a tizenkettedikes korcsoportig.

A 3685 szűrés alkalmával 5802 szuvas fogat találtak.

Az új tanévben, szeptembertől e hét elejéig 1643 diák vett részt fogászati szűrésen, amelyeken összesen 3844 fogszuvasodásra derült fény. 180 sürgősségi fogászati kezelést végeztek el a rendelőben az előző tanévben – ilyen eset például az, ha valamilyen fogászati jellegű baleset történik az iskolában, vagy egy gyermeknek elkezd fájni a foga.

Noha az új tanévből még csak négy hónap telt el, ezalatt már 149 sürgősségi ellátásra kerül sor az iskolafogászati rendelőben.

A minden iskolára kiterjedő szűrés lehetősége azért is hasznos, mert így olyan gyerekek is eljutnak a fogorvoshoz, akik máskülönben nem mennének el, illetve akiket szüleik nem vinnének el.

Idézet
Mivel ez kötelező, a gyermek elmegy, és a szűrés végén kap egy papírt, amin írja, hogy a gyermek részt vett a szűrésen, és azt is, hogy mit állapítottak meg nála

– mondta Zörgő Noémi. A további előnyökkel kapcsolatban hozzáfűzte, egyre gyakrabban jelentkeznek be napközik is rendelőlátogatásra, ami azért hasznos, mert a gyerekek megismerik a fogászati ellátást és később nem fognak félni, amikor fogorvoshoz kell menniük.

Jó lenne, ha Gyergyószentmiklóson is volna hasonló lehetőség

Nemrég bővült az ingyenes gyermekfogászati ellátás Hargita megyében, ugyanis Csíkszeredában is nyitottak egy, a székelyudvarhelyihez hasonló rendelőt.

Idézet
Örvendek, hogy végre megnyílt a megyében a második iskolai fogászat is, ami megduplázta az iskolás gyermekek lehetőségét az ingyenes fogászati ellátását illetően. Igaz, hogy ez egy év késéssel történt, de akkor is örvendetes, hogy megvalósult, és így a csíki zónában is van a tanulók számára fogászati ellátási lehetőség, ami nagyon hiányzott

– fogalmazott az ellátás bővülésével kapcsolatban Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.

korábban írtuk

Nem ment egyik napról a másikra, de megérte: iskolai fogorvosi rendelőt nyitottak Csíkszeredában
Nem ment egyik napról a másikra, de megérte: iskolai fogorvosi rendelőt nyitottak Csíkszeredában

A csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium és a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium 1100 diákjának nyitottak fogorvosi rendelőt. Tizenöt éves hiányt számolt fel ezzel a hargitai megyeszékhely önkormányzata.

Elmondta, a rendelő személyzetének a bérét az egészségügyi minisztérium finanszírozza a népegészségügyi igazgatóságon keresztül, és az alkalmazásuk már a rendelő megnyitása előtt megtörtént – ugyanis az önkormányzat saját forrásból még el kellett végeztessen bizonyos munkálatokat –, így a fogorvos a rendelő megnyitását megelőző időszakban az iskolákat járta és egészségnevelést, illetve szűrővizsgálatokat végzett.

Hirdetés

A rendelő működésével kapcsolatban a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője a korábbi nyilatkozatokat cáfolva rámutatott,

tévedés az, hogy csak két iskola mintegy 1100 diákja előtt áll nyitva a rendelő.

Egy, jórészt közpénzből finanszírozott szolgáltatás esetében ezt nem is lehet megtenni, tehát nem lehet kizárni más iskolák diákjait – hangsúlyozta Tar Gyöngyi, megjegyezve, amikor a fogorvos bevizsgázott az állásra, vele is tisztázták azt, hogy nem csak a Márton Áron Főgimnázium és a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium diákjainak a fogászati ellátásáról van szó.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Mivel az ingyenes fogászati ellátás lehetőségei nagyon szűkösek, ezért egyrészt nagyon hasznos, hogy a megye három térségéből kettőben már működik ilyen rendelő – ami a szűrések, a fogászati problémák feltárása, illetve a fogápolásra való nevelés szempontjából is egy nagyon fontos tevékenység –, másrészt

jó lenne, ha Gyergyószentmiklóson is megnyílhatna egy iskolafogászati rendelő

– véli a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője. Arra a kérdésünkre, hogy erre lehet-e újabb központi finanszírozásokat lehívni, elmondta, ha a lehetőségek adottak – azaz ha egy önkormányzat létre tud hozni egy fogászati rendelőt –, akkor igen.

Idézet
Nyilván örvendenénk annak, ha máshol is nyílnának ilyen rendelők, és akkor nekünk is lennének érveink, amelyekkel megpróbálnánk Hargita megyének további finanszírozást kiharcolni

– fogalmazott. Ugyanakkor, akárcsak az iskolaorvos esetében, minden önkormányzat köthet egyénileg is szerződést fogorvossal, ha vannak forrásai a költségek finanszírozására – fűzte hozzá.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 28., péntek

Újabb tizenegy tömbház újulhat meg Gyergyószentmiklóson

Finanszírozást nyert újabb tizenegy tömbház korszerűsítése Gyergyószentmiklóson. A beruházások főként a Forradalom negyedet érintik, de a Virág és a Bucsin negyedben is újítanának fel épületeket.

Újabb tizenegy tömbház újulhat meg Gyergyószentmiklóson
Hirdetés
2026. augusztus 28., péntek

Tanítási időszakra korlátozhatják a diákok szociális ösztöndíját, de van egy feltétel

Mihai Dimian ügyvivő oktatási miniszter pénteken közölte, nem áll szándékában azt javasolni a kormánynak, hogy a diákoknak szociális ösztöndíj formájában nyújtott éves támogatás csökkenjen.

Tanítási időszakra korlátozhatják a diákok szociális ösztöndíját, de van egy feltétel
2026. augusztus 28., péntek

Népességpótlás Romániában: nem a születések számának növelésében jött a megoldás

Románia lakónépessége 19,041 millió fő volt 2026. január 1-jén, 1829-cel kevesebb, mint egy évvel korábban – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Népességpótlás Romániában: nem a születések számának növelésében jött a megoldás
Hirdetés
2026. augusztus 28., péntek

Három fokig esett vissza a hőmérséklet

Hűvösen indult a nap augusztus 28-án, és még a délelőtti órákban sem melegedett fel az elmúlt napokhoz hasonlóan az időjárás.

Három fokig esett vissza a hőmérséklet
Három fokig esett vissza a hőmérséklet
2026. augusztus 28., péntek

Három fokig esett vissza a hőmérséklet

2026. augusztus 28., péntek

Tizenkét embert mentettek ki a Fekete-tengeren egy kigyulladt és elsüllyedt hajóról

A román parti őrség határrendészei csütörtök este kutató-mentő műveletben vettek részt a Fekete-tengeren, miután tűz ütött ki egy Románia kizárólagos gazdasági övezetén áthaladó kereskedelmi hajón.

Tizenkét embert mentettek ki a Fekete-tengeren egy kigyulladt és elsüllyedt hajóról
2026. augusztus 28., péntek

Ivóvízszolgáltatás-kiesésre figyelmeztet az Aquaserv

Ivóvízszolgáltatás szünetelésére kell felkészülniük Marosszentanna, Udvarfalva és Várhegy, valamint Gyulakuta, Kelementelke és Havadtő lakóinak.

Ivóvízszolgáltatás-kiesésre figyelmeztet az Aquaserv
Hirdetés
2026. augusztus 27., csütörtök

Tengerbe fulladt az a férfi, akit ma már háromszor is kihúztak a hullámok közül, de újra visszament

Egy 68 éves férfi fulladt a tengerbe Eforiénál csütörtök délután, miután a nap folyamán háromszor is kimentették a hullámok közül a vízimentők, de újra és újra bement a vízbe. Eforie Nord strandjain vörös zászló van kitűzve, tilos a fürdőzés.

Tengerbe fulladt az a férfi, akit ma már háromszor is kihúztak a hullámok közül, de újra visszament
2026. augusztus 27., csütörtök

Megvizsgálták a dróndarabokat, amelyekről úgy sejtik, tüzet okoztak

Az előzetes helyszíni vizsgálat során nem találtak robbanóanyag-maradványokat a Tulcea megyei Plauru település közelében fellelt dróndarabokon – közölte csütörtökön a védelmi minisztérium.

Megvizsgálták a dróndarabokat, amelyekről úgy sejtik, tüzet okoztak
2026. augusztus 27., csütörtök

Magasfeszültségű vezetékre akadt fel, riasztották a tűzoltókat a megmentésére

Egy ember fennakadt a nagyfeszültségű vezetékeken a marosvásárhelyi Szabadság és Méh utca kereszteződésében. Az érintettet végül biztonságban lehozták a tűzoltók, majd kórházba szállították.

Magasfeszültségű vezetékre akadt fel, riasztották a tűzoltókat a megmentésére
Hirdetés