
Az udvarhelyszéki és csíkszéki diákok ingyenes fogászati szűrésére már van lehetőség, a harmadik térség, Gyergyószék viszont még fehér folt. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Nagyon hasznosnak bizonyult a mintegy egy éve megnyitott székelyudvarhelyi iskolafogászati rendelő, több ezer diák vett részt szűrővizsgálaton az azóta eltelt időszakban, a tapasztalatok szerint olyanok is, akik másképp nem mennének fogorvoshoz. Nemrég Csíkszeredában is hasonló rendelőt nyitottak, és mivel az ingyenes fogászati ellátás lehetőségei nagyon korlátozottak, örvendetes lenne, ha Gyergyószentmiklóson is létrejönne egy iskolafogászati rendelő, hogy a megye mindhárom térségében élni lehessen ezzel a lehetőséggel – véli a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője.
2024. január 30., 20:542024. január 30., 20:54
Ötezernél is több szűrővizsgálatot végeztek el a székelyudvarhelyi iskolafogászaton a rendelő 2022. december 15-i, tehát alig több mint egy évvel ezelőtti megnyitása óta, ami nagy előrelépés, tekintve, hogy korábban nem történtek egységes szűrések.
Beváltotta a hozzá fűzött reményeket a rendelő, mondta el érdeklődésünkre Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi városháza szóvivője, adatokkal is szolgálva a Villanytelep utcai iskolafogászat működéséről. A 2022–2023-as tanévben – ami a fogászati tevékenység tekintetében nem is volt egy teljes tanév, hiszen két hónappal a tanévkezdés után nyílt meg a rendelő – 3685 szűrést végeztek a székelyudvarhelyi tanulók körében, a nulladik osztályosoktól a tizenkettedikes korcsoportig.
Az új tanévben, szeptembertől e hét elejéig 1643 diák vett részt fogászati szűrésen, amelyeken összesen 3844 fogszuvasodásra derült fény. 180 sürgősségi fogászati kezelést végeztek el a rendelőben az előző tanévben – ilyen eset például az, ha valamilyen fogászati jellegű baleset történik az iskolában, vagy egy gyermeknek elkezd fájni a foga.
A minden iskolára kiterjedő szűrés lehetősége azért is hasznos, mert így olyan gyerekek is eljutnak a fogorvoshoz, akik máskülönben nem mennének el, illetve akiket szüleik nem vinnének el.
– mondta Zörgő Noémi. A további előnyökkel kapcsolatban hozzáfűzte, egyre gyakrabban jelentkeznek be napközik is rendelőlátogatásra, ami azért hasznos, mert a gyerekek megismerik a fogászati ellátást és később nem fognak félni, amikor fogorvoshoz kell menniük.
Nemrég bővült az ingyenes gyermekfogászati ellátás Hargita megyében, ugyanis Csíkszeredában is nyitottak egy, a székelyudvarhelyihez hasonló rendelőt.
– fogalmazott az ellátás bővülésével kapcsolatban Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.

A csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium és a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium 1100 diákjának nyitottak fogorvosi rendelőt. Tizenöt éves hiányt számolt fel ezzel a hargitai megyeszékhely önkormányzata.
Elmondta, a rendelő személyzetének a bérét az egészségügyi minisztérium finanszírozza a népegészségügyi igazgatóságon keresztül, és az alkalmazásuk már a rendelő megnyitása előtt megtörtént – ugyanis az önkormányzat saját forrásból még el kellett végeztessen bizonyos munkálatokat –, így a fogorvos a rendelő megnyitását megelőző időszakban az iskolákat járta és egészségnevelést, illetve szűrővizsgálatokat végzett.
A rendelő működésével kapcsolatban a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője a korábbi nyilatkozatokat cáfolva rámutatott,
Egy, jórészt közpénzből finanszírozott szolgáltatás esetében ezt nem is lehet megtenni, tehát nem lehet kizárni más iskolák diákjait – hangsúlyozta Tar Gyöngyi, megjegyezve, amikor a fogorvos bevizsgázott az állásra, vele is tisztázták azt, hogy nem csak a Márton Áron Főgimnázium és a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium diákjainak a fogászati ellátásáról van szó.
Fotó: Barabás Ákos
Mivel az ingyenes fogászati ellátás lehetőségei nagyon szűkösek, ezért egyrészt nagyon hasznos, hogy a megye három térségéből kettőben már működik ilyen rendelő – ami a szűrések, a fogászati problémák feltárása, illetve a fogápolásra való nevelés szempontjából is egy nagyon fontos tevékenység –, másrészt
– véli a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője. Arra a kérdésünkre, hogy erre lehet-e újabb központi finanszírozásokat lehívni, elmondta, ha a lehetőségek adottak – azaz ha egy önkormányzat létre tud hozni egy fogászati rendelőt –, akkor igen.
– fogalmazott. Ugyanakkor, akárcsak az iskolaorvos esetében, minden önkormányzat köthet egyénileg is szerződést fogorvossal, ha vannak forrásai a költségek finanszírozására – fűzte hozzá.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
szóljon hozzá!