
Az udvarhelyszéki és csíkszéki diákok ingyenes fogászati szűrésére már van lehetőség, a harmadik térség, Gyergyószék viszont még fehér folt. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Nagyon hasznosnak bizonyult a mintegy egy éve megnyitott székelyudvarhelyi iskolafogászati rendelő, több ezer diák vett részt szűrővizsgálaton az azóta eltelt időszakban, a tapasztalatok szerint olyanok is, akik másképp nem mennének fogorvoshoz. Nemrég Csíkszeredában is hasonló rendelőt nyitottak, és mivel az ingyenes fogászati ellátás lehetőségei nagyon korlátozottak, örvendetes lenne, ha Gyergyószentmiklóson is létrejönne egy iskolafogászati rendelő, hogy a megye mindhárom térségében élni lehessen ezzel a lehetőséggel – véli a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője.
2024. január 30., 20:542024. január 30., 20:54
Ötezernél is több szűrővizsgálatot végeztek el a székelyudvarhelyi iskolafogászaton a rendelő 2022. december 15-i, tehát alig több mint egy évvel ezelőtti megnyitása óta, ami nagy előrelépés, tekintve, hogy korábban nem történtek egységes szűrések.
Beváltotta a hozzá fűzött reményeket a rendelő, mondta el érdeklődésünkre Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi városháza szóvivője, adatokkal is szolgálva a Villanytelep utcai iskolafogászat működéséről. A 2022–2023-as tanévben – ami a fogászati tevékenység tekintetében nem is volt egy teljes tanév, hiszen két hónappal a tanévkezdés után nyílt meg a rendelő – 3685 szűrést végeztek a székelyudvarhelyi tanulók körében, a nulladik osztályosoktól a tizenkettedikes korcsoportig.
Az új tanévben, szeptembertől e hét elejéig 1643 diák vett részt fogászati szűrésen, amelyeken összesen 3844 fogszuvasodásra derült fény. 180 sürgősségi fogászati kezelést végeztek el a rendelőben az előző tanévben – ilyen eset például az, ha valamilyen fogászati jellegű baleset történik az iskolában, vagy egy gyermeknek elkezd fájni a foga.
A minden iskolára kiterjedő szűrés lehetősége azért is hasznos, mert így olyan gyerekek is eljutnak a fogorvoshoz, akik máskülönben nem mennének el, illetve akiket szüleik nem vinnének el.
– mondta Zörgő Noémi. A további előnyökkel kapcsolatban hozzáfűzte, egyre gyakrabban jelentkeznek be napközik is rendelőlátogatásra, ami azért hasznos, mert a gyerekek megismerik a fogászati ellátást és később nem fognak félni, amikor fogorvoshoz kell menniük.
Nemrég bővült az ingyenes gyermekfogászati ellátás Hargita megyében, ugyanis Csíkszeredában is nyitottak egy, a székelyudvarhelyihez hasonló rendelőt.
– fogalmazott az ellátás bővülésével kapcsolatban Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.

A csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium és a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium 1100 diákjának nyitottak fogorvosi rendelőt. Tizenöt éves hiányt számolt fel ezzel a hargitai megyeszékhely önkormányzata.
Elmondta, a rendelő személyzetének a bérét az egészségügyi minisztérium finanszírozza a népegészségügyi igazgatóságon keresztül, és az alkalmazásuk már a rendelő megnyitása előtt megtörtént – ugyanis az önkormányzat saját forrásból még el kellett végeztessen bizonyos munkálatokat –, így a fogorvos a rendelő megnyitását megelőző időszakban az iskolákat járta és egészségnevelést, illetve szűrővizsgálatokat végzett.
A rendelő működésével kapcsolatban a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője a korábbi nyilatkozatokat cáfolva rámutatott,
Egy, jórészt közpénzből finanszírozott szolgáltatás esetében ezt nem is lehet megtenni, tehát nem lehet kizárni más iskolák diákjait – hangsúlyozta Tar Gyöngyi, megjegyezve, amikor a fogorvos bevizsgázott az állásra, vele is tisztázták azt, hogy nem csak a Márton Áron Főgimnázium és a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium diákjainak a fogászati ellátásáról van szó.
Fotó: Barabás Ákos
Mivel az ingyenes fogászati ellátás lehetőségei nagyon szűkösek, ezért egyrészt nagyon hasznos, hogy a megye három térségéből kettőben már működik ilyen rendelő – ami a szűrések, a fogászati problémák feltárása, illetve a fogápolásra való nevelés szempontjából is egy nagyon fontos tevékenység –, másrészt
– véli a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője. Arra a kérdésünkre, hogy erre lehet-e újabb központi finanszírozásokat lehívni, elmondta, ha a lehetőségek adottak – azaz ha egy önkormányzat létre tud hozni egy fogászati rendelőt –, akkor igen.
– fogalmazott. Ugyanakkor, akárcsak az iskolaorvos esetében, minden önkormányzat köthet egyénileg is szerződést fogorvossal, ha vannak forrásai a költségek finanszírozására – fűzte hozzá.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
szóljon hozzá!