
Fotó: Borbély Fanni
A csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium és a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium 1100 diákjának nyitottak fogorvosi rendelőt. Tizenöt éves hiányt számolt fel ezzel a hargitai megyeszékhely önkormányzata. A városban ez az egyetlen iskolai fogorvosi rendelő.
2024. január 16., 12:202024. január 16., 12:20
Szinte méterre pontosan ugyanott – mindössze egyetlen helyiséggel odébb – „nyitott újra” iskolai fogorvosi rendelőt a Márton Áron Főgimnázium és a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium, ahol tizenöt évvel ezelőtt kénytelen voltak bezárni azt.
A modern létesítmény az iskolaépület orvosi rendelőjének szomszédságában kapott helyet –
Fotó: Borbély Fanni
Kimondani is sok, de három évig zajlott az a bürokratikus folyamat, aminek a végén kedden hivatalosan is bemutathatták a sajtónak a fogorvosi rendelőt.
„Nyilván nagyon hosszú idő, de legalább jó tanulóiskola volt számunkra, hogy hogyan kell leküzdeni egy ilyen rendelő megnyitásának a bürokráciáját. A közös megállapodás még 2020-ra nyúlik vissza, amikor a csíkszeredai fogorvosokkal egyetértettünk abban, hogy ez egy halaszthatatlan tevékenység. Aztán
– fogalmazott Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, utalva arra, hogy az iskolaorvosi rendelőt mindössze egy ajtó választja el a fogorvosi rendelőtől.
Fotó: Borbély Fanni
A polgármester egy példával még megtoldotta, hogy mit is jelentenek Romániában a bürokrácia bugyrai. „Világossá vált számunkra, hogy nem a beruházás értéke nagy, hanem eljutni a működtetésig. Mert
És ha már Bukarest szóba került, Korodi jelezte, azért ragaszkodnak bukaresti forrásokhoz (hogy ne az önkormányzat fizesse a fogorvost), mert „a város költségvetése véges: csak Csíkszereda 20 millió lejjel kap kevesebbet idén működési költségekre.”
Fotó: Borbély Fanni
„Azért nagy dolog ez az iskolai fogorvosi rendelő, mert Csíkszeredában tizenöt éve nincs iskolai fogorvosi szolgáltatás.
– ezt már Sógor Enikő alpolgármester mondta. Mint kiemelte, mindenképp meg kell köszönniük a két iskola igazgatójának és az épület tulajdonosának, a Római Katolikus Egyháznak a hozzáállását. A 34 ezer lejes kivitelezői munkát a Tectum Rt. végezte. A fogorvosi eszközök beszerzésében Trandafir-Orbán Tímea önkormányzati képviselő segített, hiszen ő fogorvosként dolgozik. „A működési engedély decembertől a kezünkben van, már csak az érzéstelenítőkre várunk, és kezdődhet is a szakmai munka.
– tekintett a jövőbe az alpolgármester.
Fotó: Borbély Fanni
Trandafir-Orbán Tímea ezúttal nemcsak önkormányzati képviselőként, hanem a Hargita Megyei Fogorvosi Kamara alelnökeként volt jelen.
„Szakmailag az egészségnevelés a legfontosabb, de ugyanakkor az is számottevő, hogy tudatosuljon a gyerekekben: ha egy évben kétszer eljutnak fogorvosi szűrővizsgálatra, akkor bizonyos fogászati problémák már kezdeti stádiumban megoldódhatnak.
– fogalmazott a szakember. Szerinte egy foghiány az esztétikai problémák, a beszédképzés nehézsége és az önbizalomhiány mellett hosszútávon rágási problémákat is okozhat, de gyomorbélrendszeri betegségek is kialakulhatnak a hosszú évek során. „Épp ezért a kisebb gyerekekre is jó lenne kiterjeszteni ezt a programot, mert ott még nagyobb szükség lenne rá” – fogalmazott.
Fotó: Borbély Fanni
Imre Botond iskolai fogorvos már a konkrét tervekről beszélt. „Heti négy napon 7-15 óra között lesz nyitva az iskolai rendelő. Elsősorban a megelőzésre fókuszálunk, a diákok fogsorának időszakos ellenőrzését fogjuk végezni, ennek fontosságát a szülőkben is tudatosítani fogjuk. A megmaradt heti egy munkanapot egészségnevelésre fordítjuk, többek között ellátogatunk más városi iskolákba.
– osztotta meg az elképzeléseit.
Fotó: Borbély Fanni
A kezelésekről is szót ejtett: azok lesznek előnyben, akik szociális ösztöndíjjal rendelkeznek. Esetükben kisebb tömésekre, szuvas fogak kezelésére lesz mód. Természetesen a sürgősségi eseteket is próbáljuk valamilyen szinten orvosolni: próbáljuk legalább megszüntetni a fogfájást.”
Székelyudvarhelyen egy éve nyitották meg
Székelyudvarhelyen a Villanytelep utca 2. szám alatt 2022 decemberében nyitották meg a gyermekfogorvosi rendelőt. Akkor azt tervezték, hogy 6500 székelyudvarhelyi iskolás gyermek fogorvosi szűrését fogják elvégezni évente a gyermekfogorvosi rendelőben, ahol a hátrányos helyzetben élő diákok ingyenes fogorvosi beavatkozásokban is részesülhetnek.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!