A kötelező oktatás részévé válnak következő tanévtől az előkészítő csoportosok is. Mivel a csíkszeredai iskolák többségében csak olyan kompromisszumok árán tudnának nekik helyet biztosítani, amelyeket nem szívesen kötnek meg, a városi iskolák számára más megoldás körvonalazódik.
2011. november 02., 17:542011. november 02., 17:54
2011. november 02., 20:102011. november 02., 20:10
Szüneten a Petőfi Sándor Általános Iskolában: nincs hely több osztálynak
„Gyakorlatilag két generáció kerül be a kötelező oktatásba következő tanévtől: a mostani előkészítő csoportosok, akik jövőben elsősök, és a mostani nagycsoportosok, akik akkor nulladik osztályosok lesznek” – mondta Ferencz S. Alpár Hargita megyei főtanfelügyelő. Mint ismeretes, az új tanügyi törvény szerint következő tanévtől 0-ik osztálytól kezdődik a kilenc évig tartó kötelező oktatás. Az iskolák többségében azonban nincs hely egy újabb rend osztály befogadására, és a helyhiány mellett számos más probléma is felvetődik.
Ilyen kérdés, hogy mi lesz az óvodai csoport nélkül maradó óvónőkkel, vagy pedig – amint azt az egyik igazgató felvetette – mennyire lehet a lényegében még óvodai tevékenységet az iskolában elvégezni. A probléma része, bár még távolinak tűnik, hogy a jelenlegi ötödikesek számára már kötelező a kilencedik osztály, így néhány év múlva további osztályok, ezúttal kilencedikesek elhelyezését kell megoldani az általános iskolákban.
Át kell szervezni az iskolahálózatot
A csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskolában sincs hely az 1-8. osztályok mellett újabb osztályok elhelyezésére. Kiss Ernő igazgató elmondta, jelen pillanatban egy váltásban nem lehet megoldani újabb osztályok befogadását. Az igazgató szerint az óvodákban kellene hagyni a nulladik osztályokat, a néhány év múlva az általános iskolákban maradó kilencedik osztályok elhelyezése érdekében pedig újjá kellene szervezni a csíkszeredai iskolahálózatot. Ha ez nem így történik, akkor vissza kell térjünk a két váltásra – mondta Kiss Ernő.
Nem akarják visszavezetni a két váltást a Nagy Imre Általános Iskolában sem, Téglás Sándor igazgató véleménye szerint ugyanis ez nem a javulás felé vezetne. Az iskolában szintén nincs hely, a Hargita megye legnagyobb általános iskolájának számító tanintézményben csak úgy tudják megoldani a délelőtti oktatást, hogy a szaktermekben is tanítanak. Az igazgató szerint is az lenne a jó, ha az óvodákban maradnának a nulladik osztályos gyerekek, más megoldást jelen pillanatban nem lát körvonalazódni.
Nemcsak a hely kérdőjeles
A csíkszeredai József Attila Általános Iskolában a tanintézmény Tudor negyedi épületében lenne egy terem, amit fel lehetne használni a nulladik osztály számára, ha szükséges, Lőrinc Juli igazgató szerint azonban egyelőre azt sem tudni pontosan, hogy kit vagy mit kell elhelyezni. Adunk egy termet, de az még nem old meg semmit, a terembe bútor is kell, amit nem vehetnek jelenleg az iskolák – mondta az igazgató, aki rámutatott, nincs kidolgozva az erre vonatkozó metodológia, az sem tudják például, hogy ki fogja ezt az osztályt tanítani. Az igazgató szerint az is kérdés, hogy ebben a nulladik osztályban oktatás vagy napközis tevékenység zajlik, ha ugyanis ez utóbbiról van szó, akkor felmerül például: hogyan lehet megoldani a gyerekek etetését, altatását.
Érdekes a helyzet a csíkszeredai Xantus János Általános Iskolában, az ide tartozó peremvidéki óvodákban és iskolákban ugyanis többnyire szimultán oktatás zajlik. Egri László igazgató szerint nehezebb lenne a munka az iskolában, ha a tanítónak öt generációval kellene szimultánban dolgoznia, jobban meg lehetne oldani a tevékenységet, ha a nulladik osztályos diákok az óvodában maradnának. A tanerőink általában óvónői és tanítói képesítéssel is rendelkeznek, így meg tudnák oldani a feladatot - mondta Egri László. Hozzátette, az óvodai megoldás mellett szól az is, hogy csak Csobotfalván lenne lehetőség új osztály elhelyezésére, máshol nekik sincs helyük.
Vidéken sincs mindenhol hely
A városi iskolákhoz hasonlóan nincs hely a nulladik osztályok elhelyezésére a csicsói Kájoni János Általános Iskolában sem. Amint Holló Edit igazgató ismertette, a nulladik osztályosokat nem tudják az iskolában elhelyezni, csak az óvoda épületében.
A nulladik osztály elhelyezését valahogy még megoldják, de a kilencedik osztály egész egyszerűen nem fog elférni – mondta Szabó-Mező László, a csíkszentkirályi Vitos Mózes Általános Iskola igazgatója. Megoldhatatlan feladat, az épület nem erre volt építve – mondta az igazgató. Jövőben el tudják helyezni a nulladik osztályt, mire azonban a kilencedik osztálynak is hely kell, addigra építkezni kellene, amire viszont a mai gazdasági körülmények közepette nemigen van lehetőség.
Elvi döntés már van a megoldásról
A törvény szerint a nulladik osztály a kötelező oktatás részévé válik, az oktatás helyszínének kiválasztásában azonban lehet helyi döntéseket hozni – mondta Ferencz S. Alpár. A főtanfelügyelő közölte, már két felmérést is készítettek a rendelkezésre álló felületekről, illetve a gyerekek létszámáról. A lehetőségek változóak, városon általában nincs hely az iskolákban, vidéken pedig vannak tanintézmények, ahol el tudnák helyezni a nulladik osztályosokat is – ismertette Ferencz S. Alpár. A főtanfelügyelő elmondta, az a megoldás körvonalazódott, hogy a megye városaiban a napközikben maradjanak a nulladik osztályosok, vidéken pedig, ahol az óvodák többnyire egy struktúrába tartoznak az iskolákkal, nagyobbrészt csak szervezés kérdése a kicsik elhelyezése.
Erre elvileg meghozott döntések vannak már, a konkrétumokat egy jövő héten kezdődő egyeztetés-sorozat keretében tisztázzák majd – közölte Ferencz S. Alpár.
A kilencedik osztályok majdani elhelyezésével kapcsolatosan a főtanfelügyelő azt mondta, lassan ezen is gondolkodni kell, amint azonban rámutatott, erre vonatkozóan még számos tisztáznivaló van, így például az sem egyértelmű, hogy a tananyag hogyan alakul át az ötödikesek számára.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!