A burgonya esetében a gyomirtó, illetve a rovar- és gombaölő szerek használata is szükséges
Fotó: Kristó Róbert
Gyomirtó- és rovarölő szerekből jóval kevesebb fogyott Romániában 2020-ban 2011-hez képest, a gomba- és baktériumölő szerek értékesítése terén viszont enyhe növekedést jegyeztek a vizsgált időszakban – derül ki a növényvédő szerek témájában frissen közölt Eurostat-kutatásból. Hargita megyében hasonlóan alakult a helyzet, és magyarázat is van a jelenségre.
2022. május 08., 09:062022. május 08., 09:06
A növényvédő szerek értékesítése viszonylag stabil maradt az Európai Unióban 2011 és 2020 között, az éves teljes értékesített mennyiség ± 6 százalékkal ingadozott a 350 ezer tonnás szint körül. 2020-ban valamivel kevesebb mint 346 ezer tonnát értékesítettek.
Négy EU-tagállam, Németország, Spanyolország, Franciaország és Olaszország – akik egyben az EU fő mezőgazdasági termelői is – a legtöbb kategóriában a legnagyobb mennyiséget értékesítette.
Az összes főbb kategóriában rendelkezésre álló adatokkal rendelkező 16 EU-tagállamban 2020-ban összesen 7 százalékkal csökkent az eladott növényvédő szerek mennyisége 2011-hez képest (251 868 tonnáról 233 509 tonnára). 2020-ban az EU teljes növényvédőszer-értékesítésének több mint kétharmadát (67%) ez a 16 ország adta. 2011 és 2020 között a rendelkezésre álló adatokkal rendelkező 16 tagállamból 11-ben csökkent a növényvédő szerek értékesítése. A legélesebb visszaesést Csehországban regisztrálták (-38%), de Portugália, Dánia, Románia, Belgium és Írország is 2020-ban legalább 20 százalékkal alacsonyabb értékesítésről számolt be 2011-hez képest. Ezzel szemben Ausztriában (+61%) és Lettországban (+77%) erőteljes növekedést jegyeztek.
Romániában gyom- és mohairtó szerekből fogyott a legtöbb a vizsgált időszakban, 2011-ben még 6771 tonna, 2020-ban viszont már csak 4126 tonna. Gomba- és baktériumölő szerekből 2011-ben 3482 tonnát értékesítettek az országban, 2020-ban pedig 3878-at, tehát ebben a kategóriában enyhe növekedést jegyeztek. A rovar- és atkaölő szerek esetében viszont újabb erőteljes visszaesés figyelhető meg: míg 2011-ben még 808 tonna kelt el ezekből Romániában, 2020-ban mindössze 454.
A rovarirtó szerek esetében ma már a felszívódó (szisztemikus) készítmények használata jellemzőbb, amelyeknek hosszabb a hatása, így értelemszerűen kevesebb szükséges belőlük – mutatott rá megkeresésünkre Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője, majd hozzátette, hogy a gyomirtók esetében is ugyanez érvényes, azért fogy azokból is kisebb mennyiség. A gomba- és baktériumölő szereknél viszont más a helyzet, hiszen a betegségek folyamatosan fejlődnek, így a leküzdésükhöz egyre több vegyszer szükséges az intenzív, ipari mezőgazdaságban.
– mutatott rá Romfeld Zsolt.
Fotó: Pinti Attila
Arra is kitért, hogy Hargita megye jóval kisebb mennyiségben használja a növényvédő szereket, mint például a román alföld. Hargita megyében 35 ezer hektárnyi terület van intenzíven megművelve, ami jóval kevesebb más megyékhez képest, ha területarányról beszélünk. Ugyanakkor a növényvédő szerek hektáronkénti felhasználása is kisebb, mint más, melegebb vidékeken, ahol jobban támadnak a gombabetegségek, és a rovarok, kártevők ellen két-három kezelést kell végezzenek, miközben Hargita megyében egy is elegendő.
A burgonya esetében például szükséges négy-öt kezelés gombaölő szerekkel, illetve kibújás előtt a gyomirtás, később pedig egy kezelés rovarölő szerekkel. A gabona szempontjából a megyében gombabetegségekre kevesen használnak kezelést, de a gyomirtás gyakori.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!