
Nagy Pál értékelt, és bemutatta a 2019–2020-as évadtervet
Fotó: Kovács Eszter
Új bérlettípussal, ősbemutatókkal és bővülő társulattal indul ősszel a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház új évada, a nyári időszakban pedig több előadást is előkészít a társulat. A most lezárt évad is mozgalmas volt: két fesztiválnak adott otthont és nem utolsósorban alapításának huszadik évfordulóját is ünnepelte az intézmény.
2019. június 26., 15:232019. június 26., 15:23
2019. június 26., 15:572019. június 26., 15:57
Jubileum, ünnep, fesztivál – így summázta az elmúlt évadot beszámolójában Nagy Pál. A Tomcsa Sándor Színház igazgatója kiemelte, intenzív, élménydús volt az elmúlt időszak, az intézmény tavaly szeptemberben rendezte meg a tizedik DráMa kortárs színházi találkozót, majd ezt követte a kilencedik IFESZT (Interetnikai Színházi Fesztivál) és a Tomcsa20 nevű ünnepi rendezvénysorozat. Új lendületet kapott a bábtagozat, amely ezentúl Udvarhely Bábműhely néven működik. Folytatódott és a következő évadban is folytatódni fog a SzinT-en tartunk!, azaz a színház nevelési programja. Ugyanakkor vendégelőadásban sem volt hiány:
Egyébként a színházbarát közönség ezúttal is értékelhette az évadban látott alakításokat, ezúttal
A színtársulat már az előző évadban bővült, akkor Kőmíves Boróka, Nagy Xénia Abigél és Pásztor Márk ifjú színművészekkel. Egy év kihagyás után ősszel visszatér P. Fincziski Andrea is, tudtuk meg, az évad végén pedig távozott Márkó Eszter. A bábműhely vezetője a következő évadtól Lukács Emőke lesz, a már vendégművészként látott Jakab Tamás szeptembertől leszerződött a Tomcsa Sándor Színházhoz, illetve ősszel visszatér a gyereknevelési szabadságról Albert Orsolya és Mezei Gabriella is – számolt be a teátrum igazgatója.
Fotó: Barabás Ákos
A következő színházi évadban három nagyszínpadi produkciót tervez bemutatni a társulat: a Böszörményi Gyula írta, Aracs Eszter rendezte Hótündér című mesejátékot, majd a gyergyói Figura Stúdió Színház vezetője, Albu István rendezte, I. L. Caragiale népszerű műve alapján színre vitt Az elveszett levelet, illetve az Anger Zsolt rendezte Kaisers TV. Ungarn című produkciót, amely a rendező meghatározása szerint „történelmileg hiteltelen, szomorú történelmi komédia”. Ősbemutató is lesz: a színház negyedik drámaíró pályázatának második helyezettje lett Hatházi András Kovács János meghal című darabja, amelyet Zakariás Zoltán álmodott színpadra. Szintén stúdió-előadás lesz a Barabás Árpád rendezte Fagyi, majd a Lukács Emőke rendezte Béka-királykisasszony című bábjáték is. Továbbra is műsoron lesz A mi kis városunk, a Terméketlen szépség, a Nem lesz reggel, Fred! (más szereposztással), a Káosz, illetve a Rengeteg Ábel és Kürtös Kata kalandjai című bábjáték.
„Azokra gondoltunk, akiknek nem felel meg a bérletek kötöttsége. A szabadbérlet ugyanis bármelyik négy, akár a stúdió-előadásokra is beváltható,
– magyarázta Nagy Pál. Mint az már bevett szokás a székelyudvarhelyi színháznál, a következő évadra már júniustól lehet bérletet váltani: a korai bérleteket jóval kedvezményesebben lehet megvásárolni az intézmény jegypénztáránál. Részletekről és az évadtervről a színház honlapján vagy a TomcsAppon lehet tájékozódni.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!