
A csíktaplocai hulladékátrakó állomás. Az integrált rendszer működésebe helyezésétől az olcsóbb lakossági díjszabások bevezetését is várják
Fotó: Pinti Attila
Elkészültek a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszert érintő beruházások, most a működtetés előkészítése következik. Olcsóbb szolgáltatási díjakat, hatékonyabb működést szeretnének az illetékesek.
2019. december 13., 18:322019. december 13., 18:32
Lezárult az európai uniós támogatású projekt során az elszámolható költségek kifizetése – ismertette pénteki sajtótájékoztatóján Barti Tihamér. A Hargita megyei tanács alelnöke fontosnak nevezte, hogy ezt a jelentős beruházást uniós források felhasználásával hozták létre, és a projekt lehetővé tette a korábbi korszerűtlen szeméttelepek bezárását.
Kitért arra is, hogy
ugyanakkor tisztább környezetet is szeretnének biztosítani, elszállítva a településeken kívül megjelenő hulladékot is. A rendszer további bővítését is tervezik, elsősorban a vegyes hulladék megfelelő kezelése érdekében, ugyanakkor a gyergyóremetei lerakóhoz egy új, Ditrót és Remetét elkerülő útszakasz építését is tervezik. Az integrált rendszerben fokozott figyelmet fordítanak az újrahasznosítható hulladék gyűjtésére, illetve a komposztálásra – közölte.
– magyarázta az alelnök. A következő időszakban a lerakó, illetve a megye három nagy térségében a hulladék összegyűjtésére és elszállítására vonatkozó közbeszerzési eljárások előkészítése történik meg, ezt követik a kiírások.
Az előzményekhez kanyarodott vissza beszámolójában Zólya László mérnök, projektvezető, aki elmondta, hogy a projekt indításakor, 2011–12-ben nem voltak mért adatok az összegyűjtött hulladékról, ezért a konzulens cégek az EU-s adatokat vették alapul. Csakhogy mivel Romániában kisebb a hulladéktermelés, az összes hasonló projekt túlméretezettnek bizonyult – Hargita megyében évi 96 ezer tonnával számoltak, de a 2018-as évi hulladékmennyiség 63 ezer tonna volt, 2020-ra pedig 66 ezer tonnával számolnak. Mivel az összegyűjtött hulladékot három kategóriára kell osztani, az újrahasznosítható, komposztálható, illetve lerakható részre, ezek 1/3 arányú elosztását vették alapul.
Így a lerakható hulladék az évi 22 ezer tonnát érné el, de a szelektíven gyűjtött és komposztálható hulladék egy részével kiegészülve is csak évi 36 ezer tonna lerakásával számolnak, a lerakó első cellája pedig évi 50 ezer tonnás mennyiség esetén 6,5 évig lenne elegendő a befogadáshoz. Amíg a szaktárca elfogadta azt, hogy nem lehet évi 96 ezer tonna hulladék összegyűjtésével számolva kiírni a közbeszerzést, addig eltelt két és fél év – magyarázta Zólya.
A rendszer további bővítését is tervezik a jövőben
Fotó: Pinti Attila
A Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszerről itt tájékozódhat bővebben.
Jelentős költség
Az integrált hulladékgazdálkodási rendszer létrehozásának teljes költsége áfástól 190 millió 516 ezer lej, ebből a a Környezeti Ágazati Operatív Program (POS) 149 millió 881 ezer lejt, a Nagy Infrastruktúra Operatív Program (POIM) 40 millió 634 ezer lejt biztosított. Ebből az összegből a nem elszámolható részt, 36 millió 643 ezer lejt a Hargita megyei tanács állta. A beruházás során nyolc szelektív hulladékgyűjtő udvar, két átrakó állomás, illetve egy hulladékgazdálkodási központ épült lerakóval, komposztáló- és válogatóállomással, célgépekkel, és gyűjtőkonténereket is vásároltak.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!