A csíktaplocai hulladékátrakó állomás. Az integrált rendszer működésebe helyezésétől az olcsóbb lakossági díjszabások bevezetését is várják
Fotó: Pinti Attila
Elkészültek a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszert érintő beruházások, most a működtetés előkészítése következik. Olcsóbb szolgáltatási díjakat, hatékonyabb működést szeretnének az illetékesek.
2019. december 13., 18:322019. december 13., 18:32
Lezárult az európai uniós támogatású projekt során az elszámolható költségek kifizetése – ismertette pénteki sajtótájékoztatóján Barti Tihamér. A Hargita megyei tanács alelnöke fontosnak nevezte, hogy ezt a jelentős beruházást uniós források felhasználásával hozták létre, és a projekt lehetővé tette a korábbi korszerűtlen szeméttelepek bezárását.
Kitért arra is, hogy
ugyanakkor tisztább környezetet is szeretnének biztosítani, elszállítva a településeken kívül megjelenő hulladékot is. A rendszer további bővítését is tervezik, elsősorban a vegyes hulladék megfelelő kezelése érdekében, ugyanakkor a gyergyóremetei lerakóhoz egy új, Ditrót és Remetét elkerülő útszakasz építését is tervezik. Az integrált rendszerben fokozott figyelmet fordítanak az újrahasznosítható hulladék gyűjtésére, illetve a komposztálásra – közölte.
– magyarázta az alelnök. A következő időszakban a lerakó, illetve a megye három nagy térségében a hulladék összegyűjtésére és elszállítására vonatkozó közbeszerzési eljárások előkészítése történik meg, ezt követik a kiírások.
Az előzményekhez kanyarodott vissza beszámolójában Zólya László mérnök, projektvezető, aki elmondta, hogy a projekt indításakor, 2011–12-ben nem voltak mért adatok az összegyűjtött hulladékról, ezért a konzulens cégek az EU-s adatokat vették alapul. Csakhogy mivel Romániában kisebb a hulladéktermelés, az összes hasonló projekt túlméretezettnek bizonyult – Hargita megyében évi 96 ezer tonnával számoltak, de a 2018-as évi hulladékmennyiség 63 ezer tonna volt, 2020-ra pedig 66 ezer tonnával számolnak. Mivel az összegyűjtött hulladékot három kategóriára kell osztani, az újrahasznosítható, komposztálható, illetve lerakható részre, ezek 1/3 arányú elosztását vették alapul.
Így a lerakható hulladék az évi 22 ezer tonnát érné el, de a szelektíven gyűjtött és komposztálható hulladék egy részével kiegészülve is csak évi 36 ezer tonna lerakásával számolnak, a lerakó első cellája pedig évi 50 ezer tonnás mennyiség esetén 6,5 évig lenne elegendő a befogadáshoz. Amíg a szaktárca elfogadta azt, hogy nem lehet évi 96 ezer tonna hulladék összegyűjtésével számolva kiírni a közbeszerzést, addig eltelt két és fél év – magyarázta Zólya.
A rendszer további bővítését is tervezik a jövőben
Fotó: Pinti Attila
A Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszerről itt tájékozódhat bővebben.
Jelentős költség
Az integrált hulladékgazdálkodási rendszer létrehozásának teljes költsége áfástól 190 millió 516 ezer lej, ebből a a Környezeti Ágazati Operatív Program (POS) 149 millió 881 ezer lejt, a Nagy Infrastruktúra Operatív Program (POIM) 40 millió 634 ezer lejt biztosított. Ebből az összegből a nem elszámolható részt, 36 millió 643 ezer lejt a Hargita megyei tanács állta. A beruházás során nyolc szelektív hulladékgyűjtő udvar, két átrakó állomás, illetve egy hulladékgazdálkodási központ épült lerakóval, komposztáló- és válogatóállomással, célgépekkel, és gyűjtőkonténereket is vásároltak.
A Kovászna megyei közlekedésrendészet munkatársai a téli időjárási körülmények közepette fokozott szigorúsággal szűrték ma ki a forgalmi rend ellen vétőket és összesen 30 525 lej értékben büntették a szabálytalankodókat.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Még egy hónap után sem tisztázódott teljesen Nagy Zoltán polgármester számára az önkormányzat gazdasági helyzete, még zajlik a problémák feltérképezése, de már eredményekről is be tud számolni a Székelyhonnak adott interjúban.
Tizenegy Hargita megyei település közel négyezer lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
Gyergyóalfalu község történetének legnagyobb összegű infrastrukturális fejlesztése kezdődik el. Aláírták azt a kivitelezési szerződést, amelynek részeként 47 millió lej értékű ivóvíz- és csatornahálózat-fejlesztést valósítanak meg.
Az időjárás függvényében Marosvásárhelyen a Tudor lakótelepen metszik a fákat a virágkertészet szakemberei. Míg előző években tanulmányozni lehetett, hogy hol vágják ki a fákat, idén erre nincs lehetőség.
A szél felerősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat huszonhárom megyére.
Szombaton reggel hét órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
Egy marosvásárhelyi családi otthonból eltávozott kiskorú lány eltűnéséről értesítették a Maros megyei rendőrséget.
A rendőrség közlekedési információs központjának (Infotrafic) tájékoztatása szerint szombaton reggel havazott és részlegesen hó borított több útszakaszt.
szóljon hozzá!