
A csíktaplocai hulladékátrakó állomás. Az integrált rendszer működésebe helyezésétől az olcsóbb lakossági díjszabások bevezetését is várják
Fotó: Pinti Attila
Elkészültek a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszert érintő beruházások, most a működtetés előkészítése következik. Olcsóbb szolgáltatási díjakat, hatékonyabb működést szeretnének az illetékesek.
2019. december 13., 18:322019. december 13., 18:32
Lezárult az európai uniós támogatású projekt során az elszámolható költségek kifizetése – ismertette pénteki sajtótájékoztatóján Barti Tihamér. A Hargita megyei tanács alelnöke fontosnak nevezte, hogy ezt a jelentős beruházást uniós források felhasználásával hozták létre, és a projekt lehetővé tette a korábbi korszerűtlen szeméttelepek bezárását.
Kitért arra is, hogy
ugyanakkor tisztább környezetet is szeretnének biztosítani, elszállítva a településeken kívül megjelenő hulladékot is. A rendszer további bővítését is tervezik, elsősorban a vegyes hulladék megfelelő kezelése érdekében, ugyanakkor a gyergyóremetei lerakóhoz egy új, Ditrót és Remetét elkerülő útszakasz építését is tervezik. Az integrált rendszerben fokozott figyelmet fordítanak az újrahasznosítható hulladék gyűjtésére, illetve a komposztálásra – közölte.
– magyarázta az alelnök. A következő időszakban a lerakó, illetve a megye három nagy térségében a hulladék összegyűjtésére és elszállítására vonatkozó közbeszerzési eljárások előkészítése történik meg, ezt követik a kiírások.
Az előzményekhez kanyarodott vissza beszámolójában Zólya László mérnök, projektvezető, aki elmondta, hogy a projekt indításakor, 2011–12-ben nem voltak mért adatok az összegyűjtött hulladékról, ezért a konzulens cégek az EU-s adatokat vették alapul. Csakhogy mivel Romániában kisebb a hulladéktermelés, az összes hasonló projekt túlméretezettnek bizonyult – Hargita megyében évi 96 ezer tonnával számoltak, de a 2018-as évi hulladékmennyiség 63 ezer tonna volt, 2020-ra pedig 66 ezer tonnával számolnak. Mivel az összegyűjtött hulladékot három kategóriára kell osztani, az újrahasznosítható, komposztálható, illetve lerakható részre, ezek 1/3 arányú elosztását vették alapul.
Így a lerakható hulladék az évi 22 ezer tonnát érné el, de a szelektíven gyűjtött és komposztálható hulladék egy részével kiegészülve is csak évi 36 ezer tonna lerakásával számolnak, a lerakó első cellája pedig évi 50 ezer tonnás mennyiség esetén 6,5 évig lenne elegendő a befogadáshoz. Amíg a szaktárca elfogadta azt, hogy nem lehet évi 96 ezer tonna hulladék összegyűjtésével számolva kiírni a közbeszerzést, addig eltelt két és fél év – magyarázta Zólya.
A rendszer további bővítését is tervezik a jövőben
Fotó: Pinti Attila
A Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszerről itt tájékozódhat bővebben.
Jelentős költség
Az integrált hulladékgazdálkodási rendszer létrehozásának teljes költsége áfástól 190 millió 516 ezer lej, ebből a a Környezeti Ágazati Operatív Program (POS) 149 millió 881 ezer lejt, a Nagy Infrastruktúra Operatív Program (POIM) 40 millió 634 ezer lejt biztosított. Ebből az összegből a nem elszámolható részt, 36 millió 643 ezer lejt a Hargita megyei tanács állta. A beruházás során nyolc szelektív hulladékgyűjtő udvar, két átrakó állomás, illetve egy hulladékgazdálkodási központ épült lerakóval, komposztáló- és válogatóállomással, célgépekkel, és gyűjtőkonténereket is vásároltak.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
szóljon hozzá!