
Ismét kötelezővé válna országszerte a maszk használata kül- és beltéren egyaránt. Archív
Fotó: Haáz Vince
Döntött az Országos Vészhelyzeti Bizottság az új korlátozó intézkedésekről, amelyek jelenleg még a kormány jóváhagyására várnak. Az új szabályok értelmében ismét kötelezővé válna országszerte a maszk használata kül- és beltéren egyaránt, a köz- és magánszférában a távmunkát kellene előtérbe helyezni, az üzletek pedig legkésőbb este kilenc óráig tarthatnának nyitva.
2021. október 22., 17:442021. október 22., 17:44
2021. október 22., 18:592021. október 22., 18:59
Az utóbbi időben rendkívül magasak az esetszámok, ez pedig a koronavírus-járvány rohamos terjedésére utal, ezért az Országos Vészhelyzeti Bizottság az eddigieknél határozottabb korlátozó intézkedések bevezetését irányozta elő. Az új szabályozások hatályba lépéséről és annak időpontjáról is a kormánynak kell döntenie, de az államfő korábbi bejelentése szerint feltételezhetően október 25-től, hétfőtől kerülnek alkalmazásba.

Munkamegbeszélést folytatott a Cotroceni-palotában Klaus Iohannis államfő, valamint a kormány illetékesei a koronavírus-járvány kezeléséről. Az egyik döntés értelmében hétfőtől vakáció következik az egyetem előtti oktatásban, korosztálytól függetlenül.
Az új szabályok értelmében
ez alól csak azok a személyek képeznének kivételt, akik rendelkeznek digitális zöldigazolvánnyal, illetve akik munkavégzés miatt – munkaadói igazolás, munkahelyi igazolvány vagy saját felelősségre írt nyilatkozat kíséretében – tartózkodnak kint, orvosi vizsgálatra igyekeznek, vagy gyógyszerek beszerzése céljából hagyták el a lakást. Azok is mentesülnek a tilalom alól, akik utazás céljából hagyják el otthonukat a fent említett időintervallumban, amennyiben jeggyel vagy foglalással tudják igazolni úti céljukat. Továbbá a gyerekek kísérete és ellátása, az idős, beteg emberek, valamint a fogyatékkal élők ellátása, és a családtagok elhalálozása is az elfogadható indokok között szerepel. Ilyen esetekben a saját felelősségre írt nyilatkozatot kell írni.
A vendéglátóipari egységek befogadóképességük 50 százalékát kihasználva fogadhatják a kuncsaftjaikat teraszon és zárt térben egyaránt, és nyitvatartásuk ugyancsak a fent említett időintervallumban lenne megengedett.
Az új javaslat értelmében a szórakozóhelyeknek be kellene zárniuk harminc napra, továbbá tilos lenne megtartani a magánrendezvényeket – esküvőket, keresztelőket és más összejöveteleket –, koncerteket és előadásokat egyaránt.
Az Országos Vészhelyzeti Bizottság javaslata értelmében ugyanakkor minden olyan eseményen és tevékenységen, amely megtartható a következő harminc napban, csak a koronavírus ellen beoltott vagy a betegségből felgyógyult személyek vehetnének részt.
Mindezek mellett az is a javaslatok között szerepel, hogy az irodaházakban működő magáncégek székhelyére, illetve az állami intézményekbe csak a beoltott, a betegségen 180 napnál nem régebben átesett, vagy negatív teszteredménnyel rendelkező személyek léphessenek be. A határozat arra is kitér, hogy
Ezeken felül az is a javaslatban szerepel, hogy az oktatási minisztérium kapjon felhatalmazást a 2021–2022-es tanév szerkezetének miniszteri rendelettel történő módosítására.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
szóljon hozzá!