
Ismét kötelezővé válna országszerte a maszk használata kül- és beltéren egyaránt. Archív
Fotó: Haáz Vince
Döntött az Országos Vészhelyzeti Bizottság az új korlátozó intézkedésekről, amelyek jelenleg még a kormány jóváhagyására várnak. Az új szabályok értelmében ismét kötelezővé válna országszerte a maszk használata kül- és beltéren egyaránt, a köz- és magánszférában a távmunkát kellene előtérbe helyezni, az üzletek pedig legkésőbb este kilenc óráig tarthatnának nyitva.
2021. október 22., 17:442021. október 22., 17:44
2021. október 22., 18:592021. október 22., 18:59
Az utóbbi időben rendkívül magasak az esetszámok, ez pedig a koronavírus-járvány rohamos terjedésére utal, ezért az Országos Vészhelyzeti Bizottság az eddigieknél határozottabb korlátozó intézkedések bevezetését irányozta elő. Az új szabályozások hatályba lépéséről és annak időpontjáról is a kormánynak kell döntenie, de az államfő korábbi bejelentése szerint feltételezhetően október 25-től, hétfőtől kerülnek alkalmazásba.

Munkamegbeszélést folytatott a Cotroceni-palotában Klaus Iohannis államfő, valamint a kormány illetékesei a koronavírus-járvány kezeléséről. Az egyik döntés értelmében hétfőtől vakáció következik az egyetem előtti oktatásban, korosztálytól függetlenül.
Az új szabályok értelmében
ez alól csak azok a személyek képeznének kivételt, akik rendelkeznek digitális zöldigazolvánnyal, illetve akik munkavégzés miatt – munkaadói igazolás, munkahelyi igazolvány vagy saját felelősségre írt nyilatkozat kíséretében – tartózkodnak kint, orvosi vizsgálatra igyekeznek, vagy gyógyszerek beszerzése céljából hagyták el a lakást. Azok is mentesülnek a tilalom alól, akik utazás céljából hagyják el otthonukat a fent említett időintervallumban, amennyiben jeggyel vagy foglalással tudják igazolni úti céljukat. Továbbá a gyerekek kísérete és ellátása, az idős, beteg emberek, valamint a fogyatékkal élők ellátása, és a családtagok elhalálozása is az elfogadható indokok között szerepel. Ilyen esetekben a saját felelősségre írt nyilatkozatot kell írni.
A vendéglátóipari egységek befogadóképességük 50 százalékát kihasználva fogadhatják a kuncsaftjaikat teraszon és zárt térben egyaránt, és nyitvatartásuk ugyancsak a fent említett időintervallumban lenne megengedett.
Az új javaslat értelmében a szórakozóhelyeknek be kellene zárniuk harminc napra, továbbá tilos lenne megtartani a magánrendezvényeket – esküvőket, keresztelőket és más összejöveteleket –, koncerteket és előadásokat egyaránt.
Az Országos Vészhelyzeti Bizottság javaslata értelmében ugyanakkor minden olyan eseményen és tevékenységen, amely megtartható a következő harminc napban, csak a koronavírus ellen beoltott vagy a betegségből felgyógyult személyek vehetnének részt.
Mindezek mellett az is a javaslatok között szerepel, hogy az irodaházakban működő magáncégek székhelyére, illetve az állami intézményekbe csak a beoltott, a betegségen 180 napnál nem régebben átesett, vagy negatív teszteredménnyel rendelkező személyek léphessenek be. A határozat arra is kitér, hogy
Ezeken felül az is a javaslatban szerepel, hogy az oktatási minisztérium kapjon felhatalmazást a 2021–2022-es tanév szerkezetének miniszteri rendelettel történő módosítására.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!