
Ismét kötelezővé válna országszerte a maszk használata kül- és beltéren egyaránt. Archív
Fotó: Haáz Vince
Döntött az Országos Vészhelyzeti Bizottság az új korlátozó intézkedésekről, amelyek jelenleg még a kormány jóváhagyására várnak. Az új szabályok értelmében ismét kötelezővé válna országszerte a maszk használata kül- és beltéren egyaránt, a köz- és magánszférában a távmunkát kellene előtérbe helyezni, az üzletek pedig legkésőbb este kilenc óráig tarthatnának nyitva.
2021. október 22., 17:442021. október 22., 17:44
2021. október 22., 18:592021. október 22., 18:59
Az utóbbi időben rendkívül magasak az esetszámok, ez pedig a koronavírus-járvány rohamos terjedésére utal, ezért az Országos Vészhelyzeti Bizottság az eddigieknél határozottabb korlátozó intézkedések bevezetését irányozta elő. Az új szabályozások hatályba lépéséről és annak időpontjáról is a kormánynak kell döntenie, de az államfő korábbi bejelentése szerint feltételezhetően október 25-től, hétfőtől kerülnek alkalmazásba.

Munkamegbeszélést folytatott a Cotroceni-palotában Klaus Iohannis államfő, valamint a kormány illetékesei a koronavírus-járvány kezeléséről. Az egyik döntés értelmében hétfőtől vakáció következik az egyetem előtti oktatásban, korosztálytól függetlenül.
Az új szabályok értelmében
ez alól csak azok a személyek képeznének kivételt, akik rendelkeznek digitális zöldigazolvánnyal, illetve akik munkavégzés miatt – munkaadói igazolás, munkahelyi igazolvány vagy saját felelősségre írt nyilatkozat kíséretében – tartózkodnak kint, orvosi vizsgálatra igyekeznek, vagy gyógyszerek beszerzése céljából hagyták el a lakást. Azok is mentesülnek a tilalom alól, akik utazás céljából hagyják el otthonukat a fent említett időintervallumban, amennyiben jeggyel vagy foglalással tudják igazolni úti céljukat. Továbbá a gyerekek kísérete és ellátása, az idős, beteg emberek, valamint a fogyatékkal élők ellátása, és a családtagok elhalálozása is az elfogadható indokok között szerepel. Ilyen esetekben a saját felelősségre írt nyilatkozatot kell írni.
A vendéglátóipari egységek befogadóképességük 50 százalékát kihasználva fogadhatják a kuncsaftjaikat teraszon és zárt térben egyaránt, és nyitvatartásuk ugyancsak a fent említett időintervallumban lenne megengedett.
Az új javaslat értelmében a szórakozóhelyeknek be kellene zárniuk harminc napra, továbbá tilos lenne megtartani a magánrendezvényeket – esküvőket, keresztelőket és más összejöveteleket –, koncerteket és előadásokat egyaránt.
Az Országos Vészhelyzeti Bizottság javaslata értelmében ugyanakkor minden olyan eseményen és tevékenységen, amely megtartható a következő harminc napban, csak a koronavírus ellen beoltott vagy a betegségből felgyógyult személyek vehetnének részt.
Mindezek mellett az is a javaslatok között szerepel, hogy az irodaházakban működő magáncégek székhelyére, illetve az állami intézményekbe csak a beoltott, a betegségen 180 napnál nem régebben átesett, vagy negatív teszteredménnyel rendelkező személyek léphessenek be. A határozat arra is kitér, hogy
Ezeken felül az is a javaslatban szerepel, hogy az oktatási minisztérium kapjon felhatalmazást a 2021–2022-es tanév szerkezetének miniszteri rendelettel történő módosítására.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
szóljon hozzá!