Hirdetés
Hirdetés

Ilyen az esti részleges kijárási tilalom, ami szerdától nappal is érvényes lesz

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Alig lépett életbe a részleges éjszakai kijárási tilalom, immár nappalra is kiterjesztették: így már nemcsak 22 és 6, hanem 6 és 22 óra közötti időszakra is kiterjesztik a részleges tiltást. Az új típusú koronavírus terjedésének megfékezését célzó intézkedés alapján csak abban az esetben hagyhatják el lakásukat az emberek, ha a munkahelyükre mennek, alapszükségleti cikkeket kell beszerezniük, továbbá ha munkájukhoz szükséges javakat kell beszerezniük, vagy ha orvosi ellátásra van szükségük. A hétfőtől életbe lépett, esti részleges kijárási tilalom első éjszakájának tapasztalatairól érdeklődtünk.

Székelyhon

2020. március 24., 17:302020. március 24., 17:30

2020. március 24., 17:572020. március 24., 17:57

A részleges kijárási tilalom immár nappal is érvényes lesz, azaz a karantént kiterjesztik a 6 és 22 óra közötti időszakra is. Az új típusú koronavírus terjedésének megfékezését célzó intézkedés alapján csak abban az esetben hagyhatják el lakásukat az emberek, ha a munkahelyükre mennek, alapszükségleti cikkeket kell beszerezniük (beleértve a háziállatok szükségleteit is), továbbá ha munkájukhoz szükséges javakat kell beszerezniük, vagy ha orvosi ellátásra van szükségük.

korábban írtuk

Otthon kell maradniuk az időseknek, kiterjesztik a részleges kijárási tilalmat
Otthon kell maradniuk az időseknek, kiterjesztik a részleges kijárási tilalmat

További korlátozásokra lehet számítani Romániában a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében. Hogy megóvják az idősebbeket, újabb korlátozó intézkedéseket vezetnek be. A részleges kijárási tilalom immár nappal is érvényes lesz. Bevetik a katonaságot is a rend fenntartása &e

Hirdetés

Emellett engedélyezett a lakhely elha
gyása gyerek ellátása/elkísérése, idős, beteg vagy fogyatékkal élő személyek ellátása céljából vagy családtag elhalálozása esetén.

A lakhely körüli rövid séta, háziállatok sétáltatása szintén engedélyezett. Az állampolgároknak munkahelyi igazolvánnyal, a munkaadó által aláírt igazolással vagy saját felelősségre írt nyilatkozattal kell indokolniuk lakhelyük elhagyását. Az államfő kedden bejelentette, bevetik a katonaságot is a rend fenntartása érdekében. Ugyanakkor bevezetik a karanténban lévők elektronikus megfigyelését. Az újabb óvintézkedéseket tartalmazó katonai rendelet szerdától lép érvénybe.

korábban írtuk

Ijesztő és furcsa: csatlakoztunk a kijárási tilalom betartását ellenőrző rendőrökhöz (videóval)
Ijesztő és furcsa: csatlakoztunk a kijárási tilalom betartását ellenőrző rendőrökhöz (videóval)

A helybeliek ismerik és betartják a részleges éjjeli kijárási tilalomra vonatkozó szabályokat, az átutazók már kevésbé – erre a következtetésre jutottam hétfőn este, amikor elkísértem a sepsiszentgyörgyi rendőröket-csendőröket, akik a kijárási tilalomra vonatkozó katonai rendelet betartását ellenőrizték.

Részleges kijárási tilalom, csak egy napig

Kollégáink hétfőn este 10 órától élesben is megtapasztalhatták a koronavírus-járvány megfékezése miatt bevezetett, akkor még csak részleges kijárási tilalmat. Az akkori rendelt értelmében 22 és 6 óra között csak igazolt esetben lehetett az utcán tartózkodni, ellenkező esetben büntetésre számíthatunk.

Figyelemfelhívó, a kijárási korlátozásokat tudatosító célja volt hétfő este a rendőrség és a csendőrség közösen végrehajtott közúti ellenőrző akcióinak, bírságolás Csíkszeredában nem történt

– közölte érdeklődésünkre Gheorghe Filip. A Hargita Megyei Rendőrség szóvivője elmondta, ő is ott volt kollégáival, amikor este 10 órakor szirénázó hatósági járművek jelentek meg Csíkszeredában a Kossuth Lajos utcában, és akárcsak az egész országban, itt is megállították a közlekedő autókat, kikérdezve a sofőröket úticéljukról, figyelmeztetve őket a kijárási korlátozásokra, és olyan formanyomtatványokat is átadtak, amelyek a kijárás okait ismertető nyilatkozatok számára készültek.

Mindennapossá válik. Rendőr és csendőr ellenőrzi, hogy merre járunk •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Mindennapossá válik. Rendőr és csendőr ellenőrzi, hogy merre járunk

Fotó: Haáz Vince

Figyelemfelkeltő ellenőrzések

Hargita megyében hasonló akciók nemcsak a városokban, hanem vidéken is zajlottak, Filip szerint a tapasztalatok azt mutatják, hogy az emberek tudatában vannak a szigorításoknak, sokan rendelkeztek már a saját felelősségükre kitöltött, kinyomtatott nyilatkozattal, szolgálati megbízással és

csak néhány sofőr nem volt tisztában a hétfő estétől érvényes változásokkal.

A szóvivő kérdésünkre azt is elmondta, a szirénázás nem fog ismétlődni, ezt csak első alkalommal, figyelemfelkeltés céljából alkalmazták, mert nem akarják zavarni a lakosság nyugalmát. Azt is egyértelműsítette, hogy

aki nem jut hozzá ahhoz a formanyomtatványhoz, amely a kijárás okait megindokló nyilatkozat számára készült, az kézzel írott nyilatkozatot is vihet magával, de ezt otthon kell megírni, nem a helyszínen.

korábban írtuk

Ha napközben is annyian lennének az utcákon, mint este...
Ha napközben is annyian lennének az utcákon, mint este...

Miközben Románia rohamléptekkel halad a negyedik szintű járványügyi besorolás felé, úgy tűnik, hogy a #maradjotthon mozgalom hívei továbbra is kisebbségben vannak – és ennek később még súlyos következményei lehetnek. Fotóink hétfő este 20 és 21 óra között készültek Csíkszeredában.

Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a hatóságok szúrópróbaszerűen ellenőrzik a nyilatkozatokban megadott indokok valóságtartalmát, és ha kiderül, hogy ezek nem felelnek meg a kijárást lehetővé tevő feltételeknek, akkor az illetők ellen már okirathamisítás gyanújával is bűnügyi eljárás indulhat, amely súlyosabb következményeket von maga után.

A közúti ellenőrzések minden éjszaka rendszeresek lesznek, és azok, akik nem tartják be a szabályokat, már bírságokra is számíthatnak

– nyomatékosított a szóvivő.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Maros megyében már bírságoltak

Marosvásárhelyen a volt Hosszú utca és főtér kereszteződésénél ellenőrizték az utcán levőket hétfőn este. A rendőrök 22 óra 30 perctől voltak a helyszínen, megállítva minden arra közlekedő személykocsit. Marosvásárhelyen főtere hétfőn késő este kihalt volt, elsősorban személygépkocsik közlekedtek és az utasok nagy többségének volt igazoló irata a munkahelyétől, hogy 22 óra után is okkal tartózkodik az utcán. A Maros megyei rendőrség sajtószóvivője, Emanuela Farcas a Székelyhonnak elmondta, hogy megyeszinten 67 pénzbírságot róttak ki.

A pénzbírságok értéke magánszemélyek esetében 100-5000 lej között van, cégek esetében 70 000 lejig terjedhet.

A járőrözéseket és ellenőrzéseket az elkövetkező időszakban is folytatni fogják. Ez a megszorító intézkedés elsősorban azokat érinti, akik két váltásban dolgoznak, hiszen ők általában reggel hatra mennek dolgozni, így öt óra után már az utcán lehetnek. A délutáni váltás, sok helyen 22 óráig tart, így amíg a munkások  hazaérnek akár 23 óra is lehet.

A nagyáruházak már a hét elejétől változtattak a programjukon, 21 órakor zárnak, hogy alkalmazottaik, még a kijárási tilalom megkezdése előtt otthon lehessenek.

... akárcsak Gyergyószentmiklóson

Hat személynek róttak ki pénzbírságot Gyergyószentmiklóson, a részleges kijárási tilalom életbe lépése után az első éjszakán. Amint érdeklődésünkre Nagy Zoltán polgármester, a helyi operatív törzs vezetője közölte,

a rendőrök intézkedése amiatt történt, mert a szabálysértők nem tudták igazolni azt, hogy munkahelyükre tartanak, vagy más alaposan indokolt ok miatt tartózkodnak az utcán.

A polgármester hozzátette, a lehető legkisebb (100 lejes) büntetést kapták, mintegy figyelmeztető céllal. A későbbiekben már súlyosabb bírságokra számíthatnak azok, akik továbbra sem tartják be a kijárási tilalmat. Az éjszaka egyébként csendes volt. A gyergyószentmiklósi önkormányzat nyilatkozat-űrlapokat helyezett el a városban több gyógyszertárban és élelmiszerboltban, azokat segítve, akik nem rendelkeznek nyomtatóval. Nagy Zoltán a rendőrséggel tartott megbeszélését követően elmondta: az elmúlt napokban

Gyergyószentmiklóson két személyre róttak ki egyenként 5-5 ezer lejes büntetést, mivel a járványveszély miatt bevezetett rendelkezéseket megszegve elhagyták otthonukat, ahol a 14 napos házi elszigetelés időszakát kellett volna tölteniük, miután „sárga országból” tértek haza.

Jó hír viszont, hogy keddig 17 gyergyószentmiklósi személy hagyhatta el a 14 napos kötelező elszigetelődése után a lakását. Ők, miután valamelyik „sárga” országból hazatértek, betartották a kötelező szabályokat, Egyikükön sem jelentkeztek a koronavírus fertőzés tünetei.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Öt személy Székelyudvarhelyen

Székelyudvarhelyen a helyi és az állami rendőrök hangosbemondón is buzdították hétfőn este az embereket, hogy ne szegjék meg a részleges kijárási tilalmat. László Szabolcstól, a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség vezetőjétől megtudtuk, hogy noha a többség betartotta a kapcsolódó rendeletbe foglaltakat,

az éjszaka folyamán öt olyan személyt találtak, akik az utcán voltak és nem rendelkeztek a kijárásukhoz szükséges dokumentumokkal.

Mind az öt esetben intézkedniük kellett. Az egység vezetője hangsúlyozta, mindenkinek az érdeke az óvintézkedések betartása, hiszen csak így lehet megfékezni a járványt. Aki nem tartja be a szabályt az súlyos bírságra számíthat.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson

Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés