Székelyudvarhely madártávlatból. A polgármesteri hivatal tervezi meg a költségvetést, a végső döntést pedig az önkormányzati képviselő-testület hozza meg
Fotó: Barabás Ákos
Körvonalazódni látszik Székelyudvarhely idei költségvetése: habár a szakmai egyeztetések még folynak, a tervezetet már közzétették a polgármesteri hivatal honlapján. E szerint a város több bevétellel számol, mint tavaly, de a kiadásokra is többet költ majd, mint 2020-ban.
2021. március 31., 11:482021. március 31., 11:48
2021. március 31., 13:152021. március 31., 13:15
Ezúttal is közzétették a városháza honlapján Székelyudvarhely éves költségvetésének tervezetét: a magyar nyelven is böngészhető felület igen részletes, illetve az előző évek betervezett és megvalósított értékeit is listázza.
A tervezetben a bevételi oldalon összesen 102 millió lejjel számolnak 2021-re, ebből a legnagyobb tételt a természetes személyek jövedelemadójának a helyben maradó része teszi ki, ez az összeg idén várhatóan 34,5 millió lej lesz. Habár a textilipari leépítések után többször is elhangzott, hogy várhatóan ez az érték idénre jelentősen csökkenhet, a polgármesteri hivatal egyelőre majdnem ugyanannyi bevételre számít itt, mint amennyit tavaly megvalósítottak.
A jogi személyek jövedelemadójából összesen 137 ezer lej jut a városi kasszába (azért csak ennyi, mert ennek jelentős része nem marad helyben), ingatlanadókból 14,2 millió, a javakra és szolgáltatásokra alkalmazott adókból 17,4 millió lejes bevétellel számolnak.
A bevételi oldalon szerepelnek ugyanakkor a különböző, zömmel állami támogatások is: itt mintegy 27,9 millió lejjel tervez a város, ennek egy része egészségügyi állami támogatás, de például mintegy 2,2 millió lejt várnak az államtól a karanténköltségek megtérítésére is.
A kiadási oldal tervezete kevéssel magasabb, mint a bevételi oldal: itt összesen 114,1 millió lejjel számol a városvezetés. Ennek jelentős része az intézményrendszer fenntartására megy: a polgármesteri hivatal és az alárendelt intézmények éves anyagi költségét 27 millióra becsülik, akárcsak mindezek személyzeti költségeit. Ha részleteiben és a teljesség igénye nélkül nézzük, akkor például
A helyi kulturális intézmények is ide tartoznak, itt egységesen mindenki egy kicsivel többet kaphat, mint a tavaly: a városi könyvtár 1,4 milliót, a Haáz Rezső Múzeum 1,6 milliót, az Udvarhely Néptáncműhely 1,2 milliót, a Tomcsa Sándor Színház és a Művelődési Ház 2,1–2,1 millió lejt.
Ha szemelvényezünk a tételek között, akkor kiderül például, hogy a zöldövezetek karbantartásának költségét mintegy 2,2 millió lejre becsüli idén a városvezetés (ennek zöme anyagi költség), a fogyatékkal élőket mintegy 6,3 millió lejjel támogatja közvetve a város (a polgármesteri hivatal állja a gondozók fizetését), szociális segélyekre 2021-ben 115 ezer lejt szánnak, a városi bölcsőde fenntartását pedig 1,7 millió lejre becsülik.
A Budvár Szociális Központ működtetése 1,8 millió lejbe kerülne, a közvilágítási rendszer üzemeltetése pedig 1,3 millióba. Ez utóbbinál egy 430 ezer lejes tételt is találunk, amelyet beruházásra, azaz a hálózat bővítésére szánnak.
A lakásrendszer bővítése nevű, 5,6 millió lejes tétel az újabb ifjúsági lakásokra vonatkozik: itt csupán az önrészt, azaz a területrendezés költségét fizeti saját költségvetéséből a város. Az utakra összesen 15 millió lejt szánna a város: 3,9 milliót anyagi kiadásokra, 6,2 milliót európai uniós forrásokból, 4,9 milliót beruházásra. Az utak karbantartása külön tételként szerepel, erre összesen 1,2 millió lejt szánnak.
A beruházási listát két nagy táblázatra osztva közlik, egyrészt a tényleges építkezéseket, másrészt az eszközök, tanulmányok és tervek költségét listázva. Az építkezési fejezetben saját költségből 8,1 milliót költenek beruházásra, valamint 2,9 millió lejnyi állami támogatásra számítanak, ez a tervekre és tanulmányokra szánt 6,3 millióval együtt összesen
A betervezett építési munkálatok között találjuk a városi jégpálya fejlesztését, az Orbán Balázs Általános Iskola sporttermének folytatását, a közvilágítási rendszer bővítését a Csereháton, illetve a két útkereszteződés (a Bethlenfalvi–Fások–Lakatosok utcák, valamint az Orbán Balázs–Wesselényi Miklós–Nicolae Bălcescu utcák) modernizálását, az Ugron Gábor utca további aszfaltozását, illetve a Tábor utcai, orvosoknak szánt szolgálati lakások közművesítésének költségét.
A tanulmányok, tervek és eszközbeszerzések listája igen hosszú: itt több zonális rendezési tervre szánnak pénzt, valamint több megvalósíthatósági tanulmányra (a Székely Támadt-vár körüli terület rendezésére és használatba adására, elektromos buszoknak szánt garázs építésére, helikopterleszálló létrehozására, a városi stadion modernizálására stb.). Ugyanakkor
Az eszközbeszerzés fejezetben például a térfigyelő-kamerarendszer bővítésére vagy az elektromos autóknak szánt töltőállomás beszerzésére szánnának összegeket.
Fontos adalék, hogy a tervezet egyelőre nem teljes, ugyanis a városvezetés több, külső forrásból származó bevétel konkrét értéket még nem tudhatja, a végső változatot minden bizonnyal valamikor áprilisban tárgyalhatja majd a helyi önkormányzati képviselő-testület.
Több mint két évtized után még mindig képes újat mutatni a Székelyudvarhelyi Kamarazene Fesztivál.
Ködre kell számítani hétfőn éjfélig a csíkszéki és gyergyószéki térségekben, emiatt a látótávolság akár 50 méter alá is csökkenhet – közli a Hargita megyei tűzoltóság, amely sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki az időjárási viszonyok miatt.
Már szervezkednek a sepsi- és orbaiszéki motorosok, hogy idén is változatosan összeállított ajándékcsomagokkal lepjenek meg csaknem háromezer gyereket. Hogy a Mikulás puttonya tele legyen, ahhoz a közösség segítségére is szükség van.
Megrázó felvételt tettek közzé a napokban, sokkolva az internet és a közutak népét: egy szabálytalan előzés csak hajszál híján nem fordult katasztrófába.
17 méter magas lucfenyőt állítottak fel Csíkszereda ünnepi karácsonyfájaként a városi parkban hétfőn – adta hírül Facebook-oldalán Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
A kormány tartalékalapjából érkezett 895 ezer lej felhasználásáról döntöttek és a városi ügyintézéseket segítő új projekteket is elindítottak Gyergyószentmiklóson, többek között ezekről döntöttek a hétfőn tartott rendkívüli önkormányzati ülésen.
A hét első felében a sokévi átlagnál magasabb hőmérsékleti értékekre lehet számítani országszerte, aztán lehűl a levegő, és hasonlóan alakul az időjárás a jövő héten is. Csapadék is több alkalommal várható a november 18. és december 1. közötti időszakban.
Épületdarabok zuhantak a járdára egy ingatlanról a székelyudvarhelyi városháza közelében – a helyi rendőrség fel fogja szólítani az épület tulajdonosait, hogy végezzék el a javításokat a járókelők biztonsága érdekében.
Kérést kell letenniük néhány kézdivásárhelyi utca lakóinak, hogy csatlakozzanak az új szennyvízcsatornára.
Maros megye az első négy megye között volt két évvel ezelőtt, ahol bevezette a rendőrség az elektronikus megfigyelőrendszert. A köznapi fogalommal lábbilincsként emlegetett rendszerrel októberben 278 személyt figyeltek az országos hatóságok.
szóljon hozzá!