Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Rokonokra bízott gyermekek, személyi iratok hiánya, alacsony iskolai végzettség, ebből kifolyólag munkanélküliség – többek között ezek azok a problémák, amelyekkel gyakran szembesülnek Hargita Megye Tanácsának szakfelügyelői, mediátorai a megyei cigány közösségekben. Ugyanakkor előrelépésként értékelik, hogy a cigány gyermekek egyre nagyobb számban járnak óvodába, iskolába.
2017. május 08., 14:392017. május 08., 14:39
Hargita Megye Tanácsának legutóbbi ülésén fogadták el azt a határozattervezetet, amely a romák szociális és kulturális életének javítását célzó programját tartalmazta. Ezt a programot minden évben jóváhagyja a megyei önkormányzat, és bizonyos összeget fordít a megye költségvetéséből ennek megvalósítására. Idén 10 ezer lejt szántak a roma kultúra és szociális élet támogatására. A határozat kapcsán Bíró Barna Botondtól, a megyei önkormányzat alelnökétől az évek óta működő program céljáról, mibenlétéről érdeklődtünk.
Mint megtudtuk, a program részeként a korábbi években rendszeres időközönként találkozókat szerveztek a roma iskolai mediátorok, a romaügyekért felelős tanfelügyelő és a prefektusi hivatal keretében működő megyei romairoda képviselőivel, azzal a céllal, hogy ellenőrizzék, az iskolai mediátorok pontosan közvetítik-e a romákra vonatkozó oktatásügyi rendelkezéseket. Ugyanakkor népszerűsítették az Én adok neked ajánlólevelet elnevezésű mozgalmat, amelynek eredményeképpen
Pozitív példaként említették, hogy a Hargita Megyei Művészeti Népiskola 2014-ben öt tehetséges roma gyereket választott ki, ők hegedűszakon tanulnak, és több kulturális eseményen szerepeltek már. Emellett Hargita Megye Tanácsa romaügyben megbízott felügyelője évente felkereste a csíkszeredai romaközösségeket is, hogy segítse a gyermekek óvodába, valamint előkészítő osztályba íratását.
„Továbbá a romaügyben megbízott felügyelő a roma munkacsoport tagjaként évente részt vett a prefektúránál oktatásügyben tartott gyűléseken, amelyeken megbeszélték a Második esély és az Iskola az iskola után program kiterjesztését, utóbbit azokra az iskolákra, amelyekbe számottevő roma tanuló jár” – osztotta meg további tevékenységeiket az alelnök. Mint megtudtuk, a Hargita Megyei Közegészségügyi Hivataltól több alkalommal is rovarirtó szert, tetű és rüh elleni oldatot kapott Hargita Megye Tanácsa, ezeket a romaügyi felügyelő kiosztotta az egészségügyi és iskolai közvetítőknek, akik továbbították a roma közösségeknek és az érintett iskoláknak. Az egészségügyi közvetítők munkája révén a cigány gyerekek testi higiéniája jelentősen javult, e tényt a tanügyi alkalmazottak is alátámasztották.
A szakfelügyelők felé több gondot is jeleztek az iskolai mediátorok, például Székelykeresztúr környéki romaközösségekben fordult elő, hogy a külföldön dolgozó szülők rokonokra bízták a gyermekeiket. Emellett egyes cigányok azzal fordultak a megyei önkormányzat munkatársához, hogy
például nincs születési anyakönyvi kivonatuk, személyazonossági igazolványuk. Ezek közül több esetet is sikerült már megoldani, szintén Székelykeresztúr térségében. „Sokan munkahelykeresésben kérnek segítséget, de a nyolc osztály hiányában nem lehet őket képzésre küldeni, így az elhelyezkedésük is problémás. Ideiglenes iratokkal pedig külföldre sem mehetnek dolgozni” – folytatta a jelzett gondok sorát Bíró.
Huszonhatezer roma él Hargita megyében
Arra vonatkozóan nincs adat, hogy hány roma közösség van a megyében, gyakorlatilag minden településen léteznek kisebb, nagyobb csoportok. A hivatalos statisztikák szerint Hargita megyében 3850-en vallják magukat roma nemzetiségűnek, a megyei romaszövetség adatai szerint viszont számuk mintegy 26 ezer – ismertette az adatokat az elöljáró. Hozzátette, a tanfelügyelőség adatai alapján közülük 4485-en járnak iskolába, ebből 200–300 közötti a középiskolába járók száma.
Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.
Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.
Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
Egy fa dőlt ki Csíkszeredában, valamint több mint 2500 felhasználó maradt áram nélkül Csíkszéken a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt hétfőn délután – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.
szóljon hozzá!