Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Rokonokra bízott gyermekek, személyi iratok hiánya, alacsony iskolai végzettség, ebből kifolyólag munkanélküliség – többek között ezek azok a problémák, amelyekkel gyakran szembesülnek Hargita Megye Tanácsának szakfelügyelői, mediátorai a megyei cigány közösségekben. Ugyanakkor előrelépésként értékelik, hogy a cigány gyermekek egyre nagyobb számban járnak óvodába, iskolába.
2017. május 08., 14:392017. május 08., 14:39
Hargita Megye Tanácsának legutóbbi ülésén fogadták el azt a határozattervezetet, amely a romák szociális és kulturális életének javítását célzó programját tartalmazta. Ezt a programot minden évben jóváhagyja a megyei önkormányzat, és bizonyos összeget fordít a megye költségvetéséből ennek megvalósítására. Idén 10 ezer lejt szántak a roma kultúra és szociális élet támogatására. A határozat kapcsán Bíró Barna Botondtól, a megyei önkormányzat alelnökétől az évek óta működő program céljáról, mibenlétéről érdeklődtünk.
Mint megtudtuk, a program részeként a korábbi években rendszeres időközönként találkozókat szerveztek a roma iskolai mediátorok, a romaügyekért felelős tanfelügyelő és a prefektusi hivatal keretében működő megyei romairoda képviselőivel, azzal a céllal, hogy ellenőrizzék, az iskolai mediátorok pontosan közvetítik-e a romákra vonatkozó oktatásügyi rendelkezéseket. Ugyanakkor népszerűsítették az Én adok neked ajánlólevelet elnevezésű mozgalmat, amelynek eredményeképpen
Pozitív példaként említették, hogy a Hargita Megyei Művészeti Népiskola 2014-ben öt tehetséges roma gyereket választott ki, ők hegedűszakon tanulnak, és több kulturális eseményen szerepeltek már. Emellett Hargita Megye Tanácsa romaügyben megbízott felügyelője évente felkereste a csíkszeredai romaközösségeket is, hogy segítse a gyermekek óvodába, valamint előkészítő osztályba íratását.
„Továbbá a romaügyben megbízott felügyelő a roma munkacsoport tagjaként évente részt vett a prefektúránál oktatásügyben tartott gyűléseken, amelyeken megbeszélték a Második esély és az Iskola az iskola után program kiterjesztését, utóbbit azokra az iskolákra, amelyekbe számottevő roma tanuló jár” – osztotta meg további tevékenységeiket az alelnök. Mint megtudtuk, a Hargita Megyei Közegészségügyi Hivataltól több alkalommal is rovarirtó szert, tetű és rüh elleni oldatot kapott Hargita Megye Tanácsa, ezeket a romaügyi felügyelő kiosztotta az egészségügyi és iskolai közvetítőknek, akik továbbították a roma közösségeknek és az érintett iskoláknak. Az egészségügyi közvetítők munkája révén a cigány gyerekek testi higiéniája jelentősen javult, e tényt a tanügyi alkalmazottak is alátámasztották.
A szakfelügyelők felé több gondot is jeleztek az iskolai mediátorok, például Székelykeresztúr környéki romaközösségekben fordult elő, hogy a külföldön dolgozó szülők rokonokra bízták a gyermekeiket. Emellett egyes cigányok azzal fordultak a megyei önkormányzat munkatársához, hogy
például nincs születési anyakönyvi kivonatuk, személyazonossági igazolványuk. Ezek közül több esetet is sikerült már megoldani, szintén Székelykeresztúr térségében. „Sokan munkahelykeresésben kérnek segítséget, de a nyolc osztály hiányában nem lehet őket képzésre küldeni, így az elhelyezkedésük is problémás. Ideiglenes iratokkal pedig külföldre sem mehetnek dolgozni” – folytatta a jelzett gondok sorát Bíró.
Huszonhatezer roma él Hargita megyében
Arra vonatkozóan nincs adat, hogy hány roma közösség van a megyében, gyakorlatilag minden településen léteznek kisebb, nagyobb csoportok. A hivatalos statisztikák szerint Hargita megyében 3850-en vallják magukat roma nemzetiségűnek, a megyei romaszövetség adatai szerint viszont számuk mintegy 26 ezer – ismertette az adatokat az elöljáró. Hozzátette, a tanfelügyelőség adatai alapján közülük 4485-en járnak iskolába, ebből 200–300 közötti a középiskolába járók száma.
A melanoma világnapja alkalmából ingyenes szűrési kampány indul május 19–23. között négy Kovászna megyei városban: Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Bodzafordulón. A vizsgálat célja a betegség korai felismerése.
A gyerekek kívánsága szerint épült meg a csíkdelnei iskola udvarán a játszótér, amelyet az anyaországi támogatásnak köszönhetően két teqball asztallal, illetve két pingpongasztallal bővítettek. A játszóteret pénteken vette birtokába a gyereksereg.
Több mint 40 Hargita megyei katonai tűzoltó dolgozik a Korond patak utóbbi napok esőzései nyomán megnőtt vízszintjének a csökkentésén és a parajdi sóbánya tárnáiba beszivárgott víz kiszivattyúzásán.
Két férfit vett őrizetbe a rendőrség csütörtökön egy május elsejei, Sepsiszentgyörgyön történt rablás ügyében. Az egyik gyanúsítottat, egy 23 éves fiatalembert a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték pénteken.
Megjelent pénteken a Hivatalos Közlönyben az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvényesítő alkotmánybírósági határozat, és ezzel kezdetét vette a második forduló kampánya. A választási kampány május 17-én, szombaton 7 órakor ér véget.
Elkészült az új sportcsarnok Szentegyházán, amelyet Ambrus Pál helyi születésű birkózóbajnokról neveztek el az épület pénteki avatóünnepségén. A felszólalók a sport és az összefogás fontosságát hangsúlyozták.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Pénteken a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,57 banival (0,11 százalékkal) 5,1165 lejre csökkent a csütörtöki 5,1222 lejről.
Létfontosságúnak tartják a romániai magyar történelmi egyházak, hogy híveik „hiánytalanul” részt vegyenek az elnökválasztás második fordulóján, és arra a jelöltre szavazzanak, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
szóljon hozzá!