Színvonalas műsor, minőségi szórakoztatás, ízléses öltözék jellemezte a kedd esti palotabált
Fotó: Péter Ferenc Facebook-oldala
Szebbnél szebb nagyestélyi ruhákba öltözött hölgyek, elegáns, szmokingos férfiak, jó zene, színvonalas szórakoztató műsor, pezsgő és minőségi borok, különleges étrend, illetve a legprofibb szervezés jellemezte a Palotabált, amelyet első alkalommal szerveztek Marosvásárhelyen kedd este a Kultúrpalotában. Szerda reggelre már lebontották a kellékeket, kitakarítottak és előkészítették a helyszínt a filmfesztiválnak.
2017. november 08., 18:112017. november 08., 18:11
2017. november 08., 18:142017. november 08., 18:14
Mintha semmi nem történt volna, olyan most a Kultúrpalota – mondta érdeklődésünkre Fülöp Tímea, aki elismerően szólt a bálról, annak szervezői csapatáról. Az intézmény osztályvezetője szerint „minden várakozást felülmúlt” a Mercur Egyesület által szervezett kedd esti bál.
– részletezte, hozzátéve azt is, hogy az egész rendezvény alatt egy pohár el nem törött, a nagyterembe ételt nem vittek be és a szervezők percre pontosan tartották magukat a forgatókönyvhöz, minden a kitűzött időben kezdődött és este tizenegykor véget is ért.
A nagyteremben a földszinten, a nézőtér fölé egy úgynevezett táncparkettet szereltek, amelyre két oldalról, a színpadhoz közeli lépcsőkön, illetve középen az előcsarnokból lehetett felmenni. Erre az alkalomra megnyitották a legfelső karzatot is, hiszen a résztvevők létszáma szinte elérte a négyszázat, körülbelül kétszáz pár vett részt, illetve a zenészek, a táncosok, a pincérek.
A szervezők, közösen a Maros Megyei Múzeummal, a Kultúrpalotával, a Marosvásárhelyi Állami Filharmóniával és a Sporttánc Klubbal együttműködve az egykori – Bécsben, Budapesten vagy Temesváron tartott – bálok hangulatát, viseletét, táncait szerették volna megidézni, feleleveníteni – ami sikerült is. A szervezők a múzeumnak egy Aurel Ciupe-festményt adományoztak, illetve további gyűjtést szerveztek, hogy műtárgyakat, vagy értékes, a helytörténet számára fontos tárgyakat vásárolhassanak. Arról, hogy pontosan mennyi pénz gyűlt össze, a közeljövőben lehet adatokat megtudni, a bálon a felajánlók nevét és szándékát dokumentálták,
Az esten a sporttáncklub marosvásárhelyi világbajnok párosa is fellépett, illetve a klub legkisebb táncosaitól a tinédzserek és a felnőttek mutattak be műsort, amelyben korabeli társasági táncok szerepeltek, például bécsi keringő, polka. A Marosvásárhelyi Állami Filharmónia vegyeskarát Gheorghe Costin vezényelte, fellépett Irina Iordăchescu szoprán énekes és Cătălin Vasiliu tenor.
Az eseményre a belépők 250 és 350 lej között változtak, aki augusztus előtt vásárolta meg, az természetesen olcsóbban jutott hozzá. A résztvevők – akik úgy érezték, hogy tánctudásuk nem elég jó, tánckurzusra is beiratkozhattak.
– idézte a hangulatot Fülöp Tímea.
A szervezők ragaszkodtak a hagyományos báli viselethez, a hölgyeknél megengedtek némi lezserséget, csupán az volt a kikötés, hogy klasszikus, földig érő ruhában jelenjenek meg, a férfiaknak azonban szigorúan két viselet közül kellett választaniuk: frakk – fekete nadrág, fekete cipő, fehér mellény, fehér ing és fehér csokornyakkendő, vagy fekete szmoking – az előzőhöz hasonló nadrág, cipő és ing a kötelező fekete csokornyakkendővel.
Az esemény résztvevőit Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke és Soós Zoltán, a múzeum igazgatója köszöntötte román, illetve magyar nyelven. A bálba este hat után kezdtek érkezni a meghívottak, fél hét és hét között mindenki megérkezett. „Öröm, hogy ilyen színvonalas rendezvényt sikerült Marosvásárhelyen megszervezni, hogy az emberek is civilizáltan, egy ilyen eseményhez méltóan viselkedtek” – mondta Fülöp Tímea, aki a műszaki dolgozókról is elismerően szólt, hiszen a bál lejárta után, a szerdán megkezdődött Alter-Native Nemzetközi Rövidfilmfesztiválra kellett előkészíteni a Kultúrpalotát. A filmvetítésekre már délelőtt elkészültek a technikával, sőt a szerda esti fellépésére már napközben próbálhatott Hobo is.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!