A trauma feldolgozása nem egyik percről a másikra történik. A belső gyógyulás folyamatként működik. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Megrázó tragédiának voltak tanúi többen március 16-án Csíkszeredában, amikor egy fiatalember felakasztott holttestével szembesültek. A csíkszeredai József Attila Általános Iskola tanulói, valamint a Kis Herceg napközi óvodásai és szüleik közül többeket megviselt az eset. Ugyanilyen súlyos eset történt március 19-én Gyergyószentmiklóson is, ahol egy 16 éves lány vetett véget önkezével életének. A történtek kapcsán szakembereket kérdeztünk arról, hogy miként lehet kezelni, feldolgozni az ilyen nehéz helyzeteket.
2023. március 22., 19:062023. március 22., 19:06
Szabó Irén Ottilia, a Hargita Megyei Nevelési Tanácsadó- és Erőforrásközpont vezetője megkeresésünkre elmondta, az iskolai tanácsadói hálózat munkatársai tavaly májusban részt vettek a Krízisprevenció, krízisintervenció címmel megtartott továbbképzésen, és az ott elsajátított tudást felhasználhatták a múlt héten történt tragédiák kezelésére. Mint magyarázta,
a gyerekek le tudják vezetni a félelmüket, és fel tudják tenni az őket foglalkoztató kérdéseket. „A szakember pedig tudja, hogy
– tette hozzá.
Felakasztotta magát egy férfi a csíkszeredai József Attila Általános Iskola sportcsarnokának egyik tartóoszlopára, holttestére csütörtökre virradóan bukkant egy szülő, aki épp gyermekét vitte a Kisherceg napközibe.
Mint korábban írtuk, a szomorú tragédia március 16-án történt, a csíkszeredai József Attila Általános Iskola sportcsarnokának külső tartóoszlopain egy fiatalember felakasztott holttestével szembesültek az iskolába igyekvő diákok, illetve a Kis Herceg napközi óvodásai és szüleik.
A történtek után Antal Gabriella szociálpedagógus, az iskola nevelési tanácsadója nyújtott támogatást az érintetteknek. „Ha egy gyerek ilyen traumás helyzetet él át, a legfontosabb számára a tehermentesítés” – emelte ki megkeresésünkre az iskolai tanácsadó. Hozzátette, a krízishelyzet első lépéseként felfüggesztett minden más tevékenységet, és elkezdett egyéni, illetve csoportos foglalkozásokat tartani a gyermekeknek. Ahol igényelték, ott az osztályban is megbeszélték a történteket.
– mondta a szakember. Hozzátette, mindenkinél másképp megy ez végbe, függ az egyéntől, illetve attól is, hogy éppen akkor milyen érzelmi állapotban volt.
Önkezével vetett véget életének egy 16 éves, gyergyószentmiklósi lány. Egy tujára akasztotta fel magát a városban, a Kossuth Lajos-szobor mellett, a helyszínre érkező mentők már tehetetlenek voltak.
„Meghallgattam a kérdéseiket, hogy miért történt, miért pont itt, miért aznap, az érzéseikről beszéltünk, így próbáltam tehermentesíteni, mert minden emberben más érzések, gondolatok fogalmazódnak meg, annak függvényében, hogy a család érzelmi háztartása mennyire van egyensúlyban” – fejtette ki. Hozzátette, változó, hogy kit mennyire rázott meg az eset, akadtak olyan diákok is, akik azt mondták, hogy annyi horrorfilmet, akciófilmet láttak, hogy a trauma-küszöbértéküket nem érte el, ez inkább a fiúkra volt jellemző, a lányokat jobban megviselték a történtek.
„Érzékenyebben reagáltak azok, akiknek a családban válás vagy gyász történt, illetve azok, akiknek a családjában előfordult hasonló tragédia” – jegyezte meg.
Mint mondta, sok idő kell egy ilyen esetnek a feldolgozásához, és mint iskolai tanácsadó nyitott a foglalkozások megszervezésére. A diákoknak is ajánlja, hogy írják le a negatív érzéseiket, minden olyan gondolatot, ami nem hagyja nyugodni őket, majd vigyék be a kabinetjébe, olvassák el és beszéljék meg együtt.
Antal Gabriella azt is kiemelte, hogy mostantól még jobban figyelni kell a gyerekekre, a viselkedésükre, és ha a tanárok, szülők bármi szokatlant észlelnek, akkor szóljanak. Hozzátette, ennek a krízishelyzetnek a kezelése nem egyszemélyes feladat, ezért elfogad minden külső segítséget is kollégái részéről.
– az online oktatás utáni következményektől a tanulási nehézségeken át a szorongásokig, konfliktusokig, mindenféle helyzettel szembe kell nézni. Egy ilyen tragédia a túlterheltség hatványozódását vonja maga után” – fogalmazott. Beszélt arról is, hogy szerencsére a diákok többsége nem kezeli tabuként vagy megcímkézésként az iskolai tanácsadótól való segítségkérést.
„A beszélgetések után mindig kérek visszajelzést, és jó érzés, amikor azt mondják, hogy megkönnyebbültek, mert azt jelenti, hogy a terhét letette.
– mondta. Szerinte nagyon fontos az, hogy az ember képes legyen minden helyzetből, a negatívakból is tanulni valamit, és az optimista hozzáállás tudatosítása is nagy segítség.
Simó Irma klinikai pszichológust, az Erdélyi Telefonos és Internetes Lelkisegély-szolgálat szakmai vezetőjét is megkérdeztük arról, hogy miként lehet kezelni, feldolgozni egy traumatikus szembesülést egy felakasztott holttest látványával.
„Nagyon erős halálfélelmeket generál egy ilyen látvány, a sokk nagy, a gyermekeknek és felnőtteknek is megrázó.
– magyarázta a szakember. Hozzátette, ilyen esetekben az iskolai pszichopedagógiai hálózat munkatársai az érintettek rendelkezésére állnak, különböző foglalkozások során, az életkori sajátosságoknak megfelelően segítenek a gyerekeknek, de ott vannak a szülők, pedagógusok mellett is.
Ugyanakkor munkájukat segíti egy 3–4 fős, krízisintervenciós szakemberekből álló mobil csapat is, mint ahogy legutóbb is történt, amikor egy kislány vetett véget életének egy iskolában. Ilyenkor külön foglalkoznak az érintett családjával, külön az osztálytársaival, a pedagógusokkal, és külön az osztálytársak szüleivel is, hiszen ők attól félnek, a gyermekeik nincsenek biztonságban. „Személyre szólóan végzik a foglalkozásokat. A kisebb gyerekeknél például a rajzolás, a rossz képek, élmények lefestése, kibeszélése a lényeg, és a megnyugtatásuk, biztonságba helyezésük” – fogalmazott.
– mondta a pszichológus –, azonban fontos tudni, hogy ez nem egyik percről a másikra történik. „A trauma feldolgozása lépésről lépésre történik, a belső gyógyulás egy folyamatként működik” – hangsúlyozta.
Az Erdélyi Telefonos és Internetes Lelkisegély-szolgálat civil kezdeményezésre jött létre, tizenhét éve működik. Simó Irma, a szervezet szakmai vezetője elmondta, 120 órás krízisintervenciós képzésben van részük az önkénteseiknek, így felkészülten várják a segítségre, tanácsra szorulók hívását reggel nyolctól éjfélig minden hétköznap.
„Fontos, hogy nemcsak azok hívhatják, akiknek öngyilkossági gondolataik vannak, hanem azok is fordulhatnak a szolgálathoz, akik hozzátartozói, ismerősei, barátai egy ilyen nehéz helyzetben lévő embernek. Szintén segítséget kérhetnek, ha valamilyen szinten érintettek egy tragédiában, ha nem tudnak aludni, ha megrázta őket az eset. Például akkor is, ha kinézett az ablakon és látta a felakasztott holttestet” – magyarázta.
A pszichológus szerint a fiatalember, aki véget vetett életének, már a negyedik szakaszában volt az öngyilkossági gondolatoknak, ilyenkor, ebben a szakaszban már nem kérnek segítséget. „Viszont a második, harmadik szakaszban lehet még segíteni azoknak, akik ilyen szuicid gondolatokkal küszködnek” – tette hozzá.
A hozzátartozók sokat tehetnek azzal, hogy komolyan veszik a segítségkérő kommunikációt („cry for help” szindróma).
Ez a második, harmadik szakasz, amikor fölhívja magára a figyelmet, hogy nagy reménytelenségben él és nincsenek kapaszkodói. Szerinte nagyon sokat tehet a környezet az ilyen esetek elkerüléséért, a közösségnek szolidaritást kell tanúsítania, mert van, amikor az ember egyedül nem tud szembenézni a problémáival.
„Az együttérzés gyakorlása, másokra odafigyelés mindnyájunk feladata lehet. Az is segítség lehet, ha adunk egy telefonszámot, bátorítjuk, hogy keressen meg egy szakembert. Lelkigondozót vagy papot, kinek mi a komfortos – meglehet, hogy például szívesebben beszél egy pappal. Nem kell föltétlenül pszichológushoz fordulnia, a lényeg az, hogy valakinek beszéljen a problémáiról” – magyarázta. Hozzátette, ahhoz képest, hogy mennyi a baj, az a tapasztalat, hogy nehezen kérnek az emberek segítséget.
„Ez a fajta bizalmatlanság még a kommunizmus idejéből eredhet. Holott,
Munkatársaink minőségi szolgáltatást nyújtanak, amikor felveszik a telefont, nagyon odafigyelnek a hívóra” – osztotta meg a tudnivalókat Simó Irma.
Zárásként kiemelte: azt kell ebből az esetből megtanulni, hogy figyelnünk kell egymásra, azokra, akik küszködnek a problémáikkal, és segítenünk kell nekik. Kitért arra is, hogy lehet hívni a lelkisegély-szolgálatot iránymutatásért is.
Ha ön is úgy érzi, hogy segítségre lenne szüksége, hívja az Erdélyi Telefonos és Internetes Lelkisegély-szolgálatot hétköznap 8 és 24 óra között a 0754 800 808-as normál díjas mobilszámon, vagy írjon a hallgatlak.lelkisegely@gmail.com e-mail-címre, illetve elérhető a szolgálat Facebookon és a hallgatlak.ro oldalon is.
Petőfi Sándor születésének bicentenáriuma alkalmából mintegy ötszáz a költőhöz kapcsolódó kézirattal bővült szerdától az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) internetes tartalomszolgálatatása, a Copia.
A Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) és a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség szerdai közleménye szerint „a kormány érdektelensége felhívás a tiltakozó akciók folytatására és végül az általános sztrájk elindítására”.
Egy lakóházban keletkezett tűz szerdán reggel az Uzon községhez tartozó Sepsimagyaroson. A sajnálatos eset tragikusan végződött – tájékoztatott a Kovászna megyei tűzoltóság.
A színházi világnap alkalmával egészestés programmal tartják a Figura Stúdió Színház új játékterének a megnyitóját. Az stúdióterem csak a kezdet, hosszabb távon az Öntöde egykori irodaépületében egy kulturális központot képzelnek el.
Közzétette a pénzügyminisztérium a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) díjak maximálásáról szóló határozattervezetet – írja az Agerpres hírügynökség.
Három központot létesítenek súlyos égési sérültek ellátására Bukarestben, Temesváron és Marosvásárhelyen; az erre vonatkozó rendeletet szerdai ülésén adja ki a kormány – jelentette be a miniszterelnök a kormányülés kezdetén.
Az 1989 óta történt fontosabb eseményeket, faluleírást, a település jelenlegi helyzetképét és a jövővel kapcsolatos elképzeléseket is tartalmazza az az időkapszula, amelyet a bikafalvi református templom toronygömbjében helyeztek el szerdán.
A tiszta víz és vízforrások megőrzésének fontosságára hívják fel a szakemberek a figyelmet március 22-én, a víz világnapján. Arra voltunk kíváncsiak, hogy az elmúlt harminc évben milyen irányban változott az otthonainkban elérhető ivóvíz minősége.
Két nap múlva kezdődik a Reflex5 Nemzetközi Színházi Fesztivál, amely pár napra ismét a térség színházi központjává változtatja Sepsiszentgyörgyöt. Rangos színházi előadások és izgalmas kísérőprogramok várják az érdeklődőket.
Amilyen hangos volt tavaly november végén a székelyudvarhelyi közélet, 2023 márciusának végén talán épp annyira csendes lesz: a tervek szerint ugyanis a szejkefürdői Mini-Erdély Park mégsem költözik el a jelenlegi helyéről.
Szükség van a hozzájárulásához!
Az alábbi listából kiválaszthatja, hogy mely süticsoportok elhelyezéséhez járul hozzá böngészőjében. Mindegyik kategóriához tartozik egy leírás, amelyben részletezzük, hogy mi és partnereink mire használják az Ön adatait. Nagyra értékeljük, ha elfogadja a sütiket, és garantáljuk, hogy adatai biztonságban lesznek.
A Príma Press Kft. által üzemeltetett szekelyhon.ro domainen és aldomainjein keresztül elérhető weboldalakon sütiket (angolul: cookie-kat) használ.
A sütik feladata: információkat gyűjtenek a látogatókról és eszközeikről; megjegyzik a látogatók egyéni beállításait, amelyek felhasználásra kerül(het)nek például online tranzakciók igénybevételekor, ezáltal nem kell újra begépelni az adatokat; megkönnyítik a weboldal használatát; célzott hirdetések jelennek meg a weboldalon; minőségi felhasználói élményt biztosítanak.
A sütik olyan kisméretű adatcsomagok, szöveges fájlok, amelyek a weboldalon történt látogatás alkalmával kerülnek elhelyezésre a böngészőjében. A sütik lehetővé teszik, hogy a felhasználót a következő látogatásakor felismerje, ezáltal a sütit kezelő szolgáltatónak lehetősége van összekapcsolni a felhasználó aktuális látogatását a korábbiakkal, de kizárólag a saját tartalma tekintetében.
A sütiket megkülönböztethetjük funkciójuk, tárolási időtartamuk alapján, de vannak olyan sütik, amelyeket a weboldal üzemeltetője helyez el közvetlenül, míg másokat harmadik felek helyeznek el.
A weboldalon alkalmazott sütik funkciójuk alapján lehetnek: alapműködést biztosító sütik; preferenciális sütik; statisztikai célú sütik; hirdetési célú sütik és közösségimédia-sütik.
A tárolási időtartamuk alapján megkülönböztetünk munkamenet sütiket, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt, és állandó sütiket, amelyeket a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató nem törli.
Ezek a sütik biztosítják a weboldal megfelelő működését, megkönnyítik annak használatát. Enélkül a weboldal használata nehézkesen, vagy egyáltalán nem biztosítható.
A sütik között vannak olyanok, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt (munkamenet sütik), míg másokat a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató azokat nem törli (állandó sütik).
Az alapműködést biztosító sütik között találhatók a cikkbe elhelyezett, harmadik fél által nyújtott tartalmak, mint például beágyazott YouTube-videók vagy Facebook-posztok stb. sütijei.
Alapműködést biztosító sütikhez tartoznak a statisztikai célú sütik is. A statisztikai célú sütik a felhasználói élmény javítása érdekében, a weboldal fejlesztéséhez, javításához kapcsolódnak. Lehetővé teszik, hogy a weboldal üzemeltetője azzal kapcsolatosan gyűjtsön adatokat, hogy a felhasználók miként használják az adott oldalt.
Alapműködést biztosító sütik listája:
Süti neve | Szolgáltató / Funkció | Süti lejárata | |
PHPSESSID | szekelyhon.ro Feladata a munkamenetek állapotának lekérése, a munkamenetek között. |
munkamenet | saját |
cookieControll | szekelyhon.ro Feladata a süti beállítások megjegyzése |
365 nap | saját |
cookieControlPrefs | szekelyhon.ro Feladata a süti beállítások megjegyzése |
365 nap | saját |
_ga | google.com | 2 év | harmadik fél |
_gat | google.com | 1 nap | harmadik fél |
_gid | google.com | 1 nap | harmadik fél |
cX_G | brat.ro/sati | 365 nap | harmadik fél |
cX_P | brat.ro/sati | 365 nap | harmadik fél |
cX_S | brat.ro/sati | munkamenet | harmadik fél |
evid_{customer_id} | brat.ro/sati | 90 nap | harmadik fél |
evid_v_{customer_id} | brat.ro/sati | 90 nap | harmadik fél |
evid_set_{customer_id} | brat.ro/sati | 1 nap | harmadik fél |
A preferenciális sütik használatával olyan információkat tudunk megjegyezni, mint például a sötét mód vagy betűméret-állító használata. Ha nem fogadja el ezeket a sütiket, akkor ezeket a funkciókat nem tudja használni.
Preferenciális sütik listája:
Süti neve | Szolgáltató / Funkció | Szolgáltató / Funkció Süti lejárata |
|
darkMode | szekelyhon.ro Sötét mód rögzítése |
30 nap | saját |
textsize | szekelyhon.ro Betűméret rögzítése |
30 nap | saját |
smartbanner | szekelyhon.ro Médiatér App smartbanner rögzítése |
7 nap | saját |
A hirdetési sütik célja, hogy a weboldalon a látogatók számára releváns hirdetések jelenjenek meg. Ezek a sütik sem alkalmasak a látogató személyének beazonosítására, sütiket hirdetési partnereink állíthatják be. Ezek a cégek felhasználhatják a gyűjtött adatok alapján az Ön érdeklődési profiljának létrehozására és más webhelyek releváns hirdetéseinek megjelenítésére. Ha a beállításoknál anonimizálja ezeket a sütiket, akkor kevésbé releváns hirdetések fognak megjelenni.
Hirdetési célú sütik listája:
Süti neve | Szolgáltató | Süti lejárata | |
__gads | google.com | 2 év | harmadik fél |
_fbp | facebook.com | 3 hónap | harmadik fél |
ads/ga-audiences | google.com | munkamenet | harmadik fél |
DSID | google.com | 1 nap | harmadik fél |
fr | facebook.com | 100 nap | harmadik fél |
IDE | google.com | 1 év | harmadik fél |
pcs/activeview | google.com | munkamenet | harmadik fél |
test_cookie | google.com | 1 nap | harmadik fél |
tr | facebook.com | munkamenet | harmadik fél |
A közösségimédia-sütik célja, a weboldalon használt közösségimédia-szolgáltatások biztosítása a látogató számára. Például, amikor a látogató a weboldalról tartalmat oszt meg a Facebookon, Twitteren, vagy a Bejelentkezem Facebook-fiókkal funkciót használja. A közösségimédia-szolgáltatók a sütiken keresztül adatokat gyűjthetnek arról, hogy a látogató hogyan használja a közösségi média által biztosított szolgáltatásokat, milyen tartalmakat oszt meg, mit lájkol stb.
Közösségimédia-sütik listája:
Süti neve | Szolgáltató | Süti lejárata | |
act | facebook.com | munkamenet | harmadik fél |
c_user | facebook.com | 1nap | harmadik fél |
datr | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
fr | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
locale | facebook.com | 1nap | harmadik fél |
presence | facebook.com | munkamenet | harmadik fél |
sb | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
spin | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
wd | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
x-src | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
xs | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
urlgen | instagram.com | munkamenet | harmadik fél |
csrftoken | instagram.com | 1 év | harmadik fél |
ds_user_id | instagram.com | 1 hónap | harmadik fél |
ig_cb | instagram.com | 1 nap | harmadik fél |
ig_did | instagram.com | 10 év | harmadik fél |
mid | instagram.com | 10 év | harmadik fél |
rur | instagram.com | munkamenet | harmadik fél |
sessionid | instagram.com | 1 év | harmadik fél |
shbid | instagram.com | 7 nap | harmadik fél |
shbts | instagram.com | 7 nap | harmadik fél |
VISITOR_INFO1_LIVE | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
SSID | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
SID | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
SIDCC | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
SAPISID | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
PREF | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
LOGIN_INFO | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
HSID | youtube.com | 1nap | harmadik fél |
GPS | youtube.com | 1nap | harmadik fél |
YSC | youtube.com | munkamenet | harmadik fél |
CONSENT | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
APISID | youtube.com | 1nap | harmadik fél |
__Secure-xxx | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
A weboldalon más szolgáltatások üzemeltetői is helyezhetnek el sütiket. A partnerek által alkalmazott sütikről a felhasználók a szolgáltatók saját honlapján tájékozódhatnak:
Studiul de Audienta si Trafic Internet (SATI): https://www.cxense.com/about-us/privacy-policy
Google Analytics: https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/gtagjs/cookie-usage
Google Ads: https://www.google.com/intl/en/policies/privacy
Google AdSense: https://policies.google.com/privacy?hl=hu
Facebook: https://www.facebook.com/policy/cookies/
Twitter: https://help.twitter.com/en/rules-and-policies/twitter-cookies
A fent leírtakkal ellentétben a Príma Press Kft. szerződéses kapcsolatban nem álló más szolgáltatások üzemeltetői is helyezhetnek el sütiket a weboldalon, a cégünktől függetlenül, saját működésük érdekében. Az ilyen, harmadik felek által használt sütik elhelyezése ill. az azt elhelyezők által esetlegesen folytatott adatkezelések tekintetében a Príma Press Kft. semmilyen felelősségen nem vállal, e téren felelősségüket kizárja.
A korábban eszközölt sütibeállításokat desktopon a láblécében található Sütibeállítások menüre kattintva bármikor megváltoztathatja. Mobilon pedig a menü gombra, majd a Sütibeállítások menüre bökve éri el.
Ezek a sütik biztosítják a weboldal megfelelő működését, megkönnyítik annak használatát. Enélkül a weboldal használata nehézkesen, vagy egyáltalán nem biztosítható.
A sütik között vannak olyanok, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt (munkamenet sütik), míg másokat a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató azokat nem törli (állandó sütik).
Az alapműködést biztosító sütik között találhatók a cikkbe elhelyezett, harmadik fél által nyújtott tartalmak, mint például beágyazott YouTube-videók vagy Facebook-posztok stb. sütijei.
Alapműködést biztosító sütikhez tartoznak a statisztikai célú sütik is. A statisztikai célú sütik a felhasználói élmény javítása érdekében, a weboldal fejlesztéséhez, javításához kapcsolódnak. Lehetővé teszik, hogy a weboldal üzemeltetője azzal kapcsolatosan gyűjtsön adatokat, hogy a felhasználók miként használják az adott oldalt.
Alapműködést biztosító sütik listája: PHPSESSID, cookieControll, cookieControlPrefs, _ga, _gat, _gid, cX_G, cX_P, cX_S, enr_cxense_throrrle, evid_{customer_id}, evid_v_{customer_id}, evid_set_{customer_id}.
A preferenciális sütik használatával olyan információkat tudunk megjegyezni, mint például a sötét mód, Médiatér App letöltésére buzdító smartbanner, vagy betűméret-állító használata. Ha nem fogadja el ezeket a sütiket, akkor ezeket a funkciókat nem tudja használni.
A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:
ELFOGADOM – ez esetben minden funkciót tud használni
NEM FOGADOM EL – ebben az esetben bizonyos funkciók nem lesznek aktívak
Preferenciális sütik listája: darkMode, textsize, smartbanner
A hirdetési sütik célja, hogy a weboldalon a látogatók számára releváns hirdetések jelenjenek meg. Ezek a sütik sem alkalmasak a látogató személyének beazonosítására, sütiket hirdetési partnereink állíthatják be. Ezek a cégek felhasználhatják a gyűjtött adatok alapján az Ön érdeklődési profiljának létrehozására és más webhelyek releváns hirdetéseinek megjelenítésére. Ha anonimizálja ezeket a sütiket, akkor kevésbé releváns hirdetései lesznek.
A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:
NORMÁL – az Ön profilja szerint, személyre szabott hirdetések jelennek meg
ANONIM – a hirdetés az Ön profiljától függetlenül jelenik meg
Hirdetési célú sütik listája: __gads, _fbp, ads/ga-audiences, DSID, fr, IDE, pcs/activeview, test_cookie, tr.
A közösségimédia-sütik célja, a weboldalon használt közösségimédia-szolgáltatások biztosítása a látogató számára. Például, amikor a látogató a weboldalról tartalmat oszt meg a Facebookon, Twitteren, vagy a Bejelentkezem Facebook-fiókkal funkciót használja. A közösségimédia-szolgáltatók a sütiken keresztül adatokat gyűjthetnek arról, hogy a látogató hogyan használja a közösségi média által biztosított szolgáltatásokat, milyen tartalmakat oszt meg, mit lájkol stb.
A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:
ELFOGADOM – ez esetben minden funkciót tud használni
NEM FOGADOM EL – ebben az esetben a közösségi média funkciói nem lesznek aktívak
Közösségimédia-sütik listája: act, c_user, datr, fr, locale, presence, sb, spin, wd, x-src, xs, urlgen, csrftoken, ds_user_id, ig_cb, ig_did, mid, rur, sessionid, shbid, shbts, VISITOR_INFO1_LIVE, SSID, SID, SIDCC, SAPISID, PREF, LOGIN_INFO, HSID, GPS, YSC, CONSENT, APISID, __Secure-xxx.
szóljon hozzá!