Idő kell a tragédia feldolgozásához, de van kiút a megrázkódtatásból

A trauma feldolgozása nem egyik percről a másikra történik. A belső gyógyulás folyamatként működik. Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince

A trauma feldolgozása nem egyik percről a másikra történik. A belső gyógyulás folyamatként működik. Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

Megrázó tragédiának voltak tanúi többen március 16-án Csíkszeredában, amikor egy fiatalember felakasztott holttestével szembesültek. A csíkszeredai József Attila Általános Iskola tanulói, valamint a Kis Herceg napközi óvodásai és szüleik közül többeket megviselt az eset. Ugyanilyen súlyos eset történt március 19-én Gyergyószentmiklóson is, ahol egy 16 éves lány vetett véget önkezével életének. A történtek kapcsán szakembereket kérdeztünk arról, hogy miként lehet kezelni, feldolgozni az ilyen nehéz helyzeteket.

Barabás Hajnal

2023. március 22., 19:062023. március 22., 19:06

Szabó Irén Ottilia, a Hargita Megyei Nevelési Tanácsadó- és Erőforrásközpont vezetője megkeresésünkre elmondta, az iskolai tanácsadói hálózat munkatársai tavaly májusban részt vettek a Krízisprevenció, krízisintervenció címmel megtartott továbbképzésen, és az ott elsajátított tudást felhasználhatták a múlt héten történt tragédiák kezelésére. Mint magyarázta,

az érintettek számára az a legfontosabb, hogy ki tudják mondani a feszültségeket,

a gyerekek le tudják vezetni a félelmüket, és fel tudják tenni az őket foglalkoztató kérdéseket. „A szakember pedig tudja, hogy

Idézet
a kérdésekre csak azon a szinten és csak annyit kell válaszolni, amennyit a gyermek megbír”

– tette hozzá.

korábban írtuk

Felakasztott holttestre talált, azonnal értesítette a rendőrséget
Felakasztott holttestre talált, azonnal értesítette a rendőrséget

Felakasztotta magát egy férfi a csíkszeredai József Attila Általános Iskola sportcsarnokának egyik tartóoszlopára, holttestére csütörtökre virradóan bukkant egy szülő, aki épp gyermekét vitte a Kisherceg napközibe.

Mint korábban írtuk, a szomorú tragédia március 16-án történt, a csíkszeredai József Attila Általános Iskola sportcsarnokának külső tartóoszlopain egy fiatalember felakasztott holttestével szembesültek az iskolába igyekvő diákok, illetve a Kis Herceg napközi óvodásai és szüleik.

Előtérbe került a krízishelyzet kezelése

A történtek után Antal Gabriella szociálpedagógus, az iskola nevelési tanácsadója nyújtott támogatást az érintetteknek. „Ha egy gyerek ilyen traumás helyzetet él át, a legfontosabb számára a tehermentesítés” – emelte ki megkeresésünkre az iskolai tanácsadó. Hozzátette, a krízishelyzet első lépéseként felfüggesztett minden más tevékenységet, és elkezdett egyéni, illetve csoportos foglalkozásokat tartani a gyermekeknek. Ahol igényelték, ott az osztályban is megbeszélték a történteket.

Idézet
Ilyenkor sokkos állapot alakul ki, felborul az érzelmi egyensúly, ezért arra törekszünk, hogy ezt helyreállítsuk

– mondta a szakember. Hozzátette, mindenkinél másképp megy ez végbe, függ az egyéntől, illetve attól is, hogy éppen akkor milyen érzelmi állapotban volt.

korábban írtuk

Öngyilkos lett egy tizenhat éves lány Gyergyószentmiklóson
Öngyilkos lett egy tizenhat éves lány Gyergyószentmiklóson

Önkezével vetett véget életének egy 16 éves, gyergyószentmiklósi lány. Egy tujára akasztotta fel magát a városban, a Kossuth Lajos-szobor mellett, a helyszínre érkező mentők már tehetetlenek voltak.

„Meghallgattam a kérdéseiket, hogy miért történt, miért pont itt, miért aznap, az érzéseikről beszéltünk, így próbáltam tehermentesíteni, mert minden emberben más érzések, gondolatok fogalmazódnak meg, annak függvényében, hogy a család érzelmi háztartása mennyire van egyensúlyban” – fejtette ki. Hozzátette, változó, hogy kit mennyire rázott meg az eset, akadtak olyan diákok is, akik azt mondták, hogy annyi horrorfilmet, akciófilmet láttak, hogy a trauma-küszöbértéküket nem érte el, ez inkább a fiúkra volt jellemző, a lányokat jobban megviselték a történtek.

„Érzékenyebben reagáltak azok, akiknek a családban válás vagy gyász történt, illetve azok, akiknek a családjában előfordult hasonló tragédia” – jegyezte meg.

A cél az, hogy helyreállítsák az érzelmi egyensúlyt. Ezt csak beszélgetésekkel tudják elérni, és megerősíteni a gyermekekben azt az érzést, hogy van, akitől segítséget tudnak kérni.

Mint mondta, sok idő kell egy ilyen esetnek a feldolgozásához, és mint iskolai tanácsadó nyitott a foglalkozások megszervezésére. A diákoknak is ajánlja, hogy írják le a negatív érzéseiket, minden olyan gondolatot, ami nem hagyja nyugodni őket, majd vigyék be a kabinetjébe, olvassák el és beszéljék meg együtt.

Figyelni a gyerekekre

Antal Gabriella azt is kiemelte, hogy mostantól még jobban figyelni kell a gyerekekre, a viselkedésükre, és ha a tanárok, szülők bármi szokatlant észlelnek, akkor szóljanak. Hozzátette, ennek a krízishelyzetnek a kezelése nem egyszemélyes feladat, ezért elfogad minden külső segítséget is kollégái részéről.

Idézet
800 gyermekre jut egy iskolai tanácsadó, ami kevés ahhoz képest, hogy milyen társadalomban, milyen világban élünk

– az online oktatás utáni következményektől a tanulási nehézségeken át a szorongásokig, konfliktusokig, mindenféle helyzettel szembe kell nézni. Egy ilyen tragédia a túlterheltség hatványozódását vonja maga után” – fogalmazott. Beszélt arról is, hogy szerencsére a diákok többsége nem kezeli tabuként vagy megcímkézésként az iskolai tanácsadótól való segítségkérést.

„A beszélgetések után mindig kérek visszajelzést, és jó érzés, amikor azt mondják, hogy megkönnyebbültek, mert azt jelenti, hogy a terhét letette.

Idézet
Nem tudjuk kiradírozni, megsemmisíteni a történteket, de legalább egy kicsit a teherből le tud tenni a diák, és az már előrelépés”

– mondta. Szerinte nagyon fontos az, hogy az ember képes legyen minden helyzetből, a negatívakból is tanulni valamit, és az optimista hozzáállás tudatosítása is nagy segítség.

Halálfélelmet generál egy ilyen eset

Simó Irma klinikai pszichológust, az Erdélyi Telefonos és Internetes Lelkisegély-szolgálat szakmai vezetőjét is megkérdeztük arról, hogy miként lehet kezelni, feldolgozni egy traumatikus szembesülést egy felakasztott holttest látványával.

„Nagyon erős halálfélelmeket generál egy ilyen látvány, a sokk nagy, a gyermekeknek és felnőtteknek is megrázó.

Idézet
A történtek után a biztonságba helyezés az első, és az, hogy ne legyen az érintett gyerek vagy felnőtt egyedül ezekben a napokban”

– magyarázta a szakember. Hozzátette, ilyen esetekben az iskolai pszichopedagógiai hálózat munkatársai az érintettek rendelkezésére állnak, különböző foglalkozások során, az életkori sajátosságoknak megfelelően segítenek a gyerekeknek, de ott vannak a szülők, pedagógusok mellett is.

Ugyanakkor munkájukat segíti egy 3–4 fős, krízisintervenciós szakemberekből álló mobil csapat is, mint ahogy legutóbb is történt, amikor egy kislány vetett véget életének egy iskolában. Ilyenkor külön foglalkoznak az érintett családjával, külön az osztálytársaival, a pedagógusokkal, és külön az osztálytársak szüleivel is, hiszen ők attól félnek, a gyermekeik nincsenek biztonságban. „Személyre szólóan végzik a foglalkozásokat. A kisebb gyerekeknél például a rajzolás, a rossz képek, élmények lefestése, kibeszélése a lényeg, és a megnyugtatásuk, biztonságba helyezésük” – fogalmazott.

A sokkhatás és a közvetlen veszély megszűnése után lehet szó csak a trauma feldolgozásáról

– mondta a pszichológus –, azonban fontos tudni, hogy ez nem egyik percről a másikra történik. „A trauma feldolgozása lépésről lépésre történik, a belső gyógyulás egy folyamatként működik” – hangsúlyozta.

Segít a lelkisegély-szolgálat

Az Erdélyi Telefonos és Internetes Lelkisegély-szolgálat civil kezdeményezésre jött létre, tizenhét éve működik. Simó Irma, a szervezet szakmai vezetője elmondta, 120 órás krízisintervenciós képzésben van részük az önkénteseiknek, így felkészülten várják a segítségre, tanácsra szorulók hívását reggel nyolctól éjfélig minden hétköznap.

„Fontos, hogy nemcsak azok hívhatják, akiknek öngyilkossági gondolataik vannak, hanem azok is fordulhatnak a szolgálathoz, akik hozzátartozói, ismerősei, barátai egy ilyen nehéz helyzetben lévő embernek. Szintén segítséget kérhetnek, ha valamilyen szinten érintettek egy tragédiában, ha nem tudnak aludni, ha megrázta őket az eset. Például akkor is, ha kinézett az ablakon és látta a felakasztott holttestet” – magyarázta.

A pszichológus szerint a fiatalember, aki véget vetett életének, már a negyedik szakaszában volt az öngyilkossági gondolatoknak, ilyenkor, ebben a szakaszban már nem kérnek segítséget. „Viszont a második, harmadik szakaszban lehet még segíteni azoknak, akik ilyen szuicid gondolatokkal küszködnek” – tette hozzá.

Figyelni egymásra

A hozzátartozók sokat tehetnek azzal, hogy komolyan veszik a segítségkérő kommunikációt („cry for help” szindróma).

Ha valaki elkotyogja, elkezdi mondani, hogy nincs az életének értelme, nem akar élni, akkor ezeket a szavakat komolyan kell venni.

Ez a második, harmadik szakasz, amikor fölhívja magára a figyelmet, hogy nagy reménytelenségben él és nincsenek kapaszkodói. Szerinte nagyon sokat tehet a környezet az ilyen esetek elkerüléséért, a közösségnek szolidaritást kell tanúsítania, mert van, amikor az ember egyedül nem tud szembenézni a problémáival.

„Az együttérzés gyakorlása, másokra odafigyelés mindnyájunk feladata lehet. Az is segítség lehet, ha adunk egy telefonszámot, bátorítjuk, hogy keressen meg egy szakembert. Lelkigondozót vagy papot, kinek mi a komfortos – meglehet, hogy például szívesebben beszél egy pappal. Nem kell föltétlenül pszichológushoz fordulnia, a lényeg az, hogy valakinek beszéljen a problémáiról” – magyarázta. Hozzátette, ahhoz képest, hogy mennyi a baj, az a tapasztalat, hogy nehezen kérnek az emberek segítséget.

„Ez a fajta bizalmatlanság még a kommunizmus idejéből eredhet. Holott,

Idézet
ha hívják a lelkisegély-szolgálatot, be sem kell mutatkozniuk, nem azonosítjuk, hogy honnan hívnak, bátran beszélhetnek a gondjaikról.

Munkatársaink minőségi szolgáltatást nyújtanak, amikor felveszik a telefont, nagyon odafigyelnek a hívóra” – osztotta meg a tudnivalókat Simó Irma.

Zárásként kiemelte: azt kell ebből az esetből megtanulni, hogy figyelnünk kell egymásra, azokra, akik küszködnek a problémáikkal, és segítenünk kell nekik. Kitért arra is, hogy lehet hívni a lelkisegély-szolgálatot iránymutatásért is.

Ha ön is úgy érzi, hogy segítségre lenne szüksége, hívja az Erdélyi Telefonos és Internetes Lelkisegély-szolgálatot hétköznap 8 és 24 óra között a 0754 800 808-as normál díjas mobilszámon, vagy írjon a hallgatlak.lelkisegely@gmail.com e-mail-címre, illetve elérhető a szolgálat Facebookon és a hallgatlak.ro oldalon is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 26., csütörtök

Példásan összefogtak Csíkcsicsó lakói

Kalákában födték újra a napokban egy tűzben megégett lakóház tetőzetét Csíkcsicsóban. A lakók példásan összefogtak, az oltásban és az újjáépítésben is segédkeztek.

Példásan összefogtak Csíkcsicsó lakói
Példásan összefogtak Csíkcsicsó lakói
2024. december 26., csütörtök

Példásan összefogtak Csíkcsicsó lakói

2024. december 25., szerda

Több mint százan dolgoznak a robbanás okozta károk helyreállításán

Karácsony napján nagyon sokan siettek a maroshévízi robbanás miatt bajbajutottak megsegítésére. Három lépcsőházban kell helyreállítani a nyílászárókat.

Több mint százan dolgoznak a robbanás okozta károk helyreállításán
2024. december 25., szerda

Csaknem háromszáz sofőrt vontak ki a forgalomból főként alkohol vagy kábítószer fogyasztása miatt

Csaknem 300 sofőrt vontak ki a forgalomból a közlekedési rendőrök az elmúlt 24 órában jogosítvány nélküli vezetés, illetve alkoholos vagy kábítószeres befolyásoltság miatti vizsgálat miatt.

Csaknem háromszáz sofőrt vontak ki a forgalomból főként alkohol vagy kábítószer fogyasztása miatt
2024. december 25., szerda

Az igazi ajándékok a mosolyokban, az ölelésekben és az együtt töltött pillanatokban rejtőznek

Karácsonykor valami különleges történik a világban. Mintha a szívek csendesen kinyílnának, és a szeretet beköltözne minden otthonba. A szeretet csendben átszövi a mindennapokat, a gyertyák lángja pedig reményt hoz a szívekbe.

Az igazi ajándékok a mosolyokban, az ölelésekben és az együtt töltött pillanatokban rejtőznek
2024. december 25., szerda

Csíkszentdomokosi betlehemezők Csinódon

A karácsonyi ünnepek jó alkalmat kínálnak régi hagyományok felélesztésére, éltetésére. December 26-án, csütörtökön 13 órától a csinódi ökumenikus csutakkápolnánál vendégszerepel a csíkszentdomokosi betlehemes csoport.

Csíkszentdomokosi betlehemezők Csinódon
Csíkszentdomokosi betlehemezők Csinódon
2024. december 25., szerda

Csíkszentdomokosi betlehemezők Csinódon

2024. december 25., szerda

Gyergyószéki ünnepi koncertajánló

Számos zenei esemény kínál kikapcsolódási lehetőséget az ünnepi időszakban Gyergyószéken. Több koncert jótákonysági célt is szolgál.

Gyergyószéki ünnepi koncertajánló
Gyergyószéki ünnepi koncertajánló
2024. december 25., szerda

Gyergyószéki ünnepi koncertajánló

2024. december 24., kedd

Kéthetes előrejelzés: nincs kilátás fehér szilveszterre

Az év végéig Románia legnagyobb részében a nappali hőmérsékleti átlagok ingadozása várható, csapadékra december 27-ig, majd január 3. után lehet számítani.

Kéthetes előrejelzés: nincs kilátás fehér szilveszterre
2024. december 24., kedd

Gázpalack robbant fel egy maroshévízi tömbházlakásban

Tűz ütött ki egy maroshévízi tömbházban, amikor felrobbant egy gázpalack. Két személy pánikrohamot kapott.

Gázpalack robbant fel egy maroshévízi tömbházlakásban
2024. december 24., kedd

Az ünnepen is van, akivel beszélgetni

Ünnepnapokon is tárcsázható a Telefonos Szeretetszolgálat, naponta ügyeletet biztosítanak, fogadják a betelefonálók hívásait.

Az ünnepen is van, akivel beszélgetni
Az ünnepen is van, akivel beszélgetni
2024. december 24., kedd

Az ünnepen is van, akivel beszélgetni

2024. december 24., kedd

Lelkészcsalád karácsonya: mikor csenget az angyal?

Gyermekkorból hozott családi szokások, közösen kialakított ünnepi hagyományok, kis, falusi gyülekezetben töltött évek után idén lesz az első városi karácsony – református lelkészekkel beszélgettünk.

Lelkészcsalád karácsonya: mikor csenget az angyal?
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!