Camelia Ene és Potozky László. Együttműködés a környezetszépítés és -védelem terén
Fotó: Gábos Albin
Megnövelte idén a MOL Románia és a Polgár-Társ Alapítvány a közös Zöldövezet programjára szánt összegét 100 ezer lejjel, így a civil szervezeteknek ebben az évben 800 ezer lejnyi összeget oszthatnak ki városi zöldövezetek kialakítására és létrehozására, valamint a védett övezetek népszerűsítésére. A pályázati határidő február 20.
2020. január 22., 13:502020. január 22., 13:50
Újra meghirdeti közös Zöldövezet programját a MOL Románia és a Polgár-Társ Alapítvány, amelyet szerdai sajtótájékoztatójukon jelentettek be Csíkszeredában.
Camelia Ene, a MOL Románia ügyvezető igazgatója kiemelte, a program eddigi eredményei arra bátorítják, hogy minden évben folytassák, és a népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, hogy idén immáron 15. kiadásához érkezett ez a kiírás.
Potozky László, a Polgár-Társ Alapítvány igazgatója pedig arról beszélt, hogy ahogyan a korábbi években is, ezúttal is
Idén a megpályázható összeget 100 ezer lejjel növelték, így közel 800 ezer lejt oszthatnak ki a pályázó civil szervezetek között.
A pályázók a február 20. 16 óráig küldhetik be környezetvédelmi témájú pályázataikat, a korábbi években megszokott feltételrendszer nem változik. További részletek elérhetőek a zoldovezet.ro, a molromania.ro és a repf.ro weboldalakon.
A Piatra Neamț-i Petru Rareș – Szülői Egyesület projektje is nyert a Zöldövezet programban
Fotó: Gábos Albin
Ugyancsak a korábbi években megszokott módon az új pályázati kiírás meghirdetését követően díjazták a 2019-es év azon civil szervezeteit, amelyek a legérdekesebb, legjobb projekteket bonyolították le a program révén.
Az egyik díjazott a Piatra Neamț-i Petru Rareș – Szülői Egyesület volt, akik a Petru Rareș Kollégium virágórája című projektjükkel nemcsak újjá varázsolták az iskola udvarát, hanem számos környezetvédelmi projektbe vonták be a tanulókat. Mint az egyesület képviselői elmondták 425 négyzetméteres felületen újították fel a zöldövezetet, több mint 270 cserjét és 500 évelő növényt ültettek el, amelynek során 72 önkéntest mozgósítottak. Ezen kívül tájékoztató jellegű, figyelemfelkeltő és kreatív újrahasznosítási ismereteket népszerűsítő, valamint különböző sporttevékenységeket szerveztek az iskola diákjainak. A másik díjazott a Városi zöldövezetek kategóriában a Dési Piticot Egyesület volt, akik a Piticot napközi udvarát rendezték, lefestették a kerítését, élményösvényt, élősövényes labirintust, valamint egy gyógynövényekkel beültetett kertet létesítettek, valamint közel 150 virágot ültettek el.
A Dézsi Piticot Egyesület is jutalomban részesült
Fotó: Gábos Albin
A Védett övezetek kategóriában a legjobb projektnek a Focșani-i Biológiai Sokféleség Megőrzéséért Egyesület (románul: Asociația pentru Conservarea Diversității Biologice) munkája bizonyult, akiket szintén 10 ezer lejes jutalomban részesítettek.
Focșani-i Biológiai Sokféleség Megőrzéséért Egyesület képviselője vehette át a díjat Camelia Enetől, a MOL Románia ügyvezető igazgatójától, valamint Potozky Lászlótól, a Polgár-Társ Alapítvány igazgatójától
Fotó: Gábos Albin
Nyertes pályázatuk révén vásároltak és berendeztek egy mobil épületet a sérült vagy beteg állatok elhelyezésére és kezelésére a hideg évszakban, továbbá képzéseket tartottak, illetve online elérhetővé tettek a nagyközönség számára egy útmutatót, hogy mit tehetnek, hová fordulhatnak azok, akik sérült vadállatot látnak. Eredményesnek bizonyult ugyanakkor az a kezdeményezésük is, hogy
Projektjükbe egyébként bevontak még három védett terület kezelőt, a Vînatori-Neamț és Putna-Vrancea Natur Parkokat , valamint a Csalhó Nemzeti Parkot.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
szóljon hozzá!