Kassai-íjászok a Székely Vágtán
Fotó: Székely Vágta/facebook
Erdélyben jelenleg egyetlen, a világhírű Kassai Lovasíjászat kritériumainak megfelelő pálya működik, az is a Kerecsen Lovasíjászat Sportklub égisze alatt létrejött csibai Virág Lovasíjász Központban. Hétvégén még hármat avatnak – az egyiket a Kézdiszentlélek fölött magasló Perkő oldalán.
2024. augusztus 14., 18:362024. augusztus 14., 18:36
A Kassai Lajos által kidolgozott, 1994 óta jegyzett, 2013-ban hungarikummá nyilvánított lovasíjászat mint sportág és iskola egyre mélyebb gyökereket ereszt Székelyföldön is. A Lőrincz Rómeó nevével fémjelzett, jelenleg negyven taggal bíró Kerecsen Lovasíjász Sportklub csibai versenypályáját 2021 májusában avatták fel, ahol azóta számos, a nemzetközi szövetség által is jegyzett versenyt rendeztek, legutóbb június 3-án.
A harmadik augusztusi hétvégén viszont
Eme lovasíjászat legfontosabb elemei a közösségformálás, a hagyományápolás, a nemzettudat erősítése. Emellett a „növendékek” önfegyelmet tanulnak, a lovaglással helyes testtartást gyakorolnak, kitartásra nevelik őket, ráadásul egy ősmagyar gyökerekkel rendelkező sportág művelőinek mondhatják magukat.
Versengés a csibai pályán
Fotó: Szekler Cavalry/facebook
Jelenleg 16 országban található Kassai Lovasíjász Iskola alapelvei szerint működő lovasíjászközpont. A standard pálya 99 méter hosszú, a verseny célja 20 másodperc alatt, lovaglás közben minél több nyílvesszővel eltalálni a közepén felállított forgó céltáblát.
Lőrincz Rómeó elmondása szerint nekik van olyan íjászuk, aki három nyílvesszőt lő ki ezen a távon, de olyan is akad, aki tizenkettőt. A Kassai Lajos által még 2011. december 4-én felállított világrekordot ennél azért bonyolultabb megdönteni: ő akkor
A Perkő Lovásíjászatot a kézdiszentléleki Török Albert alapította, jelenleg közel húsz tagot tud a sorai között. Ő egyben a rangidős is a csapatban, a legifjabb lovasíjászuk, Tüzes Dóra alig 14 esztendős. Összesen 13 lóval rendelkeznek, ebből egy a székely fajtát képviseli.
Az alapító a 2000-es évek elején vizsgázott a Kassai-völgyben, azóta lelkes híve a lovasíjász-mozgalomnak. A falu fölött magasló, Szent István-kápolnával koronázott Perkő-hegy oldalában saját pénzéből vásárolta meg azt a több mint egyhektáros területet, ahol a szombaton felavatandó pályát társaival együtt kialakították, és ahol innentől évente két versenyre számíthatunk.
Az avatással egyidőben is tartanak egyet Kassai Lajos jelenlétében, ám aki ezt meg szeretné tekinteni, korán kell kelnie, ugyanis
Aki viszont erről lemarad, még mindig részt vehet a helyi művelődési központban 15 órától esedékes közönségtalálkozón, és kérdéseket tehet fel Kassai Lajosnak. A belépés ide is ingyenes, akárcsak a versenyre.
Kassai Lajos lovasíjász nagymester
Fotó: Sipos József
Augusztus 15-én, csütörtökön a Maros megyei Nagyernye községhez tartozó Székelykálban is nemzetközi lovasíjászpályát avatnak, ugyancsak lovasíjászverseny keretében, Kassai Lajos lovasíjász nagymester jelenlétében, ezt követően Szaniszló Ferencet nemzetközi bíróvá minősítik. A rendezvény reggel 7 órakor kezdődik, majd a ceremónia után, 16 és 18 óra között közönségtalálkozó lesz a nagymesterrel.
Augusztus 17–18-án a csíkmadarasi Zsigmond Malom Fogadóba várják mindazokat, akik részt szeretnének venni a Vércse Hagyományőrző Lovasíjász Csapat pályájának avatóján. Kassai Lajos természetesen itt is tiszteletét teszi, közönségtalálkozó is lesz vele, a meghívottak között találjuk továbbá a csibai Kerecsen Lovasíjász Sportklub tagjait Lőrincz Rómeó vezetésével, a csíkszentdomokosi születésű György Alfréd kamilliánus szerzetest, Pál Zoltán történelemtanárt, a csíkszentdomokosi lovastúrázókat, a nyujtódi Ugron Attila lovaskaszkadőr-csapatát és a hagyományőrző Mátyás-huszárokat. További információ Sándor Csabánál (0744 579 079) és Gáll Leventénél (0721 946 434) vagy az info@zsigmondmalomfogado.com e-mail-címen.
Bár a rossz időjárás ellenére továbbra is vannak kikapcsolódást nyújtó szabadtéri események, ez a borús, csapadékos hétvége annak is kedvez, aki inkább otthon maradna és filmekkel, sorozatokkal ütné el a szabadidőt. Ehhez ajánlunk most hét néznivalót.
Szombaton 18 óra 6 perckor 3,3-as erősségű földrengés volt Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – jelentette az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Haszongépjármű alá szorult egy ember szombat este a Maros megyei Tekeújfalván. A helyszínre mentőhelikoptert is riasztottak.
Profik és háziasszonyok, modern irányzatok és hagyományok találkoznak ezen a hétvégén a Taste of Transylvania keretében. Volt, akiknek a szombat aktívan, közösségi pityókaszedéssel indult, mások már délben belevetették magukat a kulináris kalandozásba.
Galac megyében négy, Vaslui és Iaşi megyében egy-egy 200 férőhelyes tábort állít fel a belügyminisztérium azok számára, akiknek otthonát elöntötte a víz a szombati áradások során – közölte a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
A szombat déli vihar miatt több település maradt villanyáram-szolgáltatás nélkül Hargita megyében, főként Udvarhelyszék érintett.
Az ország három megyéjére másodfokú (narancssárga), az ország több mint felére – Hargita, Kovászna és Maros megyére is – elsőfokú (sárga) riasztást bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Betiltották az Európai Unióban a szalicilpor használatát, ezért a termékek tartósítására más módszereket ajánlott használni – figyelmeztet Székely Gazdaszervezetek Egyesülete.
A tavalyi első nekifutás sikere után szeptember 15-én, vasárnap ismét molnártalálkozót szerveznek Felsőcsernátonban.
Lucskos káposzta, gulyásleves és túrós bóc a hagyományos ízek kedvelőinek, széna krémleves, bárányba csavart sertésszűz, wagyurostélyos az ínyenceknek – bármire is jön meg az étvágya az embernek, a Taste of Transylvanián biztosan talál kedvére valót.
szóljon hozzá!