Átadták péntek délelőtt a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Házában a kibővített épületrész nagy auláját, ezzel zárva le a húsz éve folyamatosan zajló felújítási, az utóbbi négy évben pedig bővítést is magába foglaló munkálatokat.
2011. december 09., 13:472011. december 09., 13:47
2011. december 11., 13:552011. december 11., 13:55
Személyes évfordulót is ünnepel, húsz éve tölti be a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Házának igazgatói tisztségét Burus Siklódi Botond, aki pénteken az intézmény konferenciatermének, az Aula Magnának az átadása alkalmával felidézte az intézmény felújításának szintén húsz éves történetét. Ugyanakkor köszönetet mondott mindazoknak, akik az évek folyamán részt vettek a tervezési, építési munkában, segítették a finanszírozást vagy éppen működtették az intézményt a felújítás közepette.
Mint elmondta, 1991-ben fogtak hozzá az átalakítási munkálatokhoz, és az elmúlt húsz évben rengeteg változáson ment át az épület. 2007-ben indult be az igazán nagyméretű felújítás és bővítés, amelyet az elmúlt négy évben mintegy egymillió euróval finanszírozott az oktatási minisztériumon keresztül a román kormány. A konferenciaterem véglegesítésével véget ért a felújítása a létesítménynek, amely Burus Siklódi Botond szerint magában hordozza egy jóval nagyobb intézmény perspektíváját is.
Erre utalt köszöntő beszédében Ferencz S. Alpár főtanfelügyelő is, aki reményét fejezte ki, hogy egy olyan intézmény is meg tudja vetni itt a lábát, amely az egész erdélyi pedagógustársadalom továbbképzését fogja szolgálni. A főtanfelügyelő még kiemelte, más megyéktől eltérően, Hargita megyében az elmúlt évtizedekben nem a tanfelügyelőségnek építettek ultramodern székhelyet, hanem a tanulók, pedagógusok, sportiskolák érdekeit, képzését és továbbképzését szolgáló létesítményeket újítottak fel, illetve hoztak létre.
Király András, az oktatási tárca államtitkára is részt vett a felújított és kibővített létesítmény átadásán. Kifejtette, manapság, amikor számos területen recesszióról és válságról beszélünk, nagyon fontosak az oktatás fejlesztése érdekében eszközölt beruházások.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!