Súlyos betegséget okozhat a fertőzött kullancs. Eltávolítását ajánlott szakemberre bízni
Fotó: Barabás Ákos
A nyár közeledtével egyre több a kullancs, a háziorvosi, de az állatorvosi rendelőkben is sokan jelentkeznek kullancscsípés miatt. Szalkay Márta háziorvost és Bob Miklós állatorvost kérdeztük, mi a teendő, ha megcsípett bennünket az élősködő, vagy ha házi kedvencünk bundájában találjuk.
2019. május 03., 11:072019. május 03., 11:07
A legjobb, ha azonnal szakemberhez fordulunk, ha kullancsot találunk magunkon vagy a kutyánkon, macskánkon – hangsúlyozta mindkét orvos.
hiszen a benne lévő mérget még ilyenkor is képes kifecskendezni magából az élősködő – fejtette ki Bob Miklós. Hozzátette, nagyon oda kell figyelni arra is, hogy ne maradjon az állatban az élősködő.
„Folyamatosan kullancsos állatokat hoznak a rendelőmbe. Még azokat is, amelyeket előzőleg kezeltek, ugyanis nem minden kutyánál hatékony például a cseppkezelés” – magyarázta a szakember, hozzátéve, a védekezés nagyon fontos, azonban ki kell tapasztalni, hogy melyik módszer a hatékony kutyánk vagy macskánk számára. A bőrtípustól is függ, hogy a cseppkezelés vagy a bolha/kullancs elleni nyakörv hatásosabb-e, ám mindenképpen kell védekezni, mert úgy kisebb az esélye a fertőzésnek.
Ritka betegség
Egy olyan ritka betegség is felütötte fejét az élősködők miatt, amellyel eddig még nem találkoztak az orvosok – mondta Bob Miklós, hozzátéve, hogy az ehrlichiózis a mediterrán vidéken jellemző, mostanában onnan került hozzánk. A kullancs által terjesztett, vérzéses kullancsláznak is nevezett betegséget nagyon nehezen lehet felismerni, magas lázzal, étvágytalansággal, bágyadtsággal jár, valamint vérzékenységgel.
Fotó: Veres Nándor
Lassú folyamatú betegség, amelyet ha időben felismernek, kezelhető, de vakulást és más súlyos szervi károsodást, illetve elhalálozást is okozhat. Ezért is fontos a nap végén alaposan átvizsgálni az állat bundáját, bőrét, és amennyiben kullancs tapadt meg benne, azonnal az állatorvoshoz vinni. „Ha nem látja el azonnal szakember az állatot, második nap 50, harmadik nap pedig már 75 százalék az esélye a megbetegedésre” – figyelmeztetett az állatorvos.
A háziorvoshoz is mennek
Már most naponta kilenc-tíz páciens kopog be Szalkay Márta háziorvos rendelőjébe, hogy szabadítsa meg őket a kullancstól, pedig még az elején tart az idény. A kullancsot egy speciális csipesszel lehet eltávolítani, és azért is fontos ezért az orvost megkeresni, mert ha beszakad, a méreganyag akkor is bejut az ember bőrébe, és fertőzést okozhat. „Lehetőleg azonnal orvoshoz kell fordulni, vagy amint lehetséges. Nem szabad várni vele” – magyarázta a háziorvos. Mint mondta, kiskorúaknak a gyermekorvosok általában antibiotikumot is felírnak, miután eltávolították a kullancsot, ő azonban ezt csak akkor tartja szükségesnek, ha a csípés helyén piros foltot lát.
Fotó: Kristó Róbert
A fertőzött kullancs csípése az emberre nézve is veszélyes. A Lyme-kórnak nevezett betegség, ha nem ismerik fel és nem kezelik időben, egyebek közt agyvelőgyulladással, ideggyulladással, kóros feledékenységgel, bőrsorvadással, arcidegbénulással, agyhártyagyulladással járhat. A súlyos tüneteket okozó kórt csak antibiotikumos kezeléssel lehet megállítani. Szalkay Márta érdeklődésünkre elmondta, praxisa alatt csupán egy esetben diagnosztizálta e betegséget. A védekezésre és megelőzésre hívta fel a figyelmet, azt javasolva, hogy
Ha erdőben járunk, a nap végén zuhanyzáskor ellenőrizzük, hogy nem tapadt-e bőrünkre kullancs.
Figyelni kell
Az állatorvos elmondta, már most rengeteg a kullancs, nemcsak vidéken, erdős területen vagy legelőn, de a városi parkokban, tömbházak körüli zöldövezetekben is. Leginkább a széllel terjednek, amikor még apró méretűek és könnyen elszállítja őket a szél egyik helyről a másikra, akár több kilométer távolságra. Ezért is figyelni kell, ha lakótelepi játszótérre viszik a szülők a gyerekeiket, a közeli parkba, vagy csupán a tömbház előtti kis zöldövezetbe, hiszen ott is sok kullancs megtapad a fák, bokrok ágain, levelein, illetve a fűben, ahonnan könnyen átkerül az emberre vagy az állatra.
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Ősztől csak az 500 főnél több diákot oktató iskolák maradnának önálló jogi személyiséggel a tanügyminisztérium költségcsökkentő terve szerint. Maros megyében több városi iskola is érintett lehet, de nagy még a bizonytalanság körülötte.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.
Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket rongált meg és egyéb anyagi károkat is okozott a szerdai vihar Kézdivásárhelyen – olvasható Szilveszter Szabolcs alpolgármester bejegyzésében.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak – jelentette be Cseke Attila.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
Ezúttal Kézdivásárhelyre és Székelyudvarhelyre csapott le nagy erővel a vihar.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!