Székelyföld a számok tükrében. A 2021-es esztendőt több gazdasági mutató alapján tekintettük át. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A 2021-es évet még mindig a koronavírus-járvány árnyékában élte meg a világ. A gazdaság egy kicsit felszusszant ugyan, de az egyes szektorok még mindig érezték a járvány negatív hatásait. Minderre ráadásként az év végére begyűrűzött az energiahordozók és az alapanyagok válsága is, ami évtizedek óta nem látott inflációs hullámnak volt a kezdete. A következőkben azt elemezzük, hogy a fenti gazdasági jelenségek által meghatározott évet hogyan élte meg Székelyföld, azon belül az egyes székek és városok gazdasága.
2022. szeptember 20., 22:002022. szeptember 20., 22:00
Székelyföld vállalkozói világának elemzésekor csak Hargita és Kovászna megyékre szorítkozunk, hiszen Maros megye, azon belül pedig Marosvásárhely és annak pár gigantikus cége teljesen eltorzítják az elemzéseket. Íme egy példa:
Hargita és Kovászna megye vállalkozásait öt szék, Udvarhelyszék, Csíkszék, Gyergyószék, Sepsiszék (Alsó-Háromszék) és Kézdiszék (Felső-Háromszék) szintjén elemeztük. A számításokat a vállalkozások által a pénzügyminisztériumhoz benyújtott 2021-es mérlegadatai alapján végeztük. A feldolgozott adatok a pénzügyminisztérium honlapjáról, a Listafirme.ro vállalkozói portáltól, valamint az Omnibus.ro székelyföldi gazdasági portáltól származnak.
Vállalkozói forgalom
A cégek tevékenységének, a tevékenység volumenének legfontosabb mutatószáma a megvalósított forgalom, vagy árbevétel.
Az öt székely szék vállalkozóinak árbevétele (2021, lejben)
Az előző évekhez hasonlóan 2021-ben is az udvarhelyszéki vállalkozások összesített árbevétele a legnagyobb a székek közül. A közel 7 milliárd lejes összforgalom meghaladja a sepsiszéki vállalkozói forgalmat is, ugyanakkor közel akkora, mint Csík- és Gyergyószék együttes vállalkozói forgalma.
Az öt székely nagyváros vállalkozóinak árbevétele (2021, lejben)
Amennyiben az öt meghatározó székelyföldi város vállalkozói összforgalmát vizsgáljuk, ez évben is Székelyudvarhely viszi el a pálmát, megelőzve mind Sepsiszentgyörgyöt, mind pedig Csíkszeredát.
Hargita megyei városok vállalkozói forgalmának részaránya (2021, %)
A szokásos, a székelyudvarhelyi gazdaság dominanciáját hirdető „városi legendáknak” is megpróbáltunk utána járni. A számok azt mutatják, hogy ez a tavaly sem volt legenda, mivel az udvarhelyi vállalkozók összforgalma 2021-ben 3 százalékkal haladta meg a csíkszeredai és gyergyószentmiklósi vállalkozók együttes forgalmát.
A meghatározó városok részaránya az egyes székek forgalmában, (2021, %)
Az egyes városok gazdasági súlyát az adott széken belül az illető város vállalkozóinak a szék vállalkozói forgalmán belüli részaránya mutatja meg. A 2021-es adatokból az látszik, hogy
Nagyon magas ez a részarány Székelyudvarhely és Sepsiszentgyörgy esetében is, amely városok több mint kétharmadot tesznek ki Udvarhelyszék, illetve Sepsiszék forgalmából. A legalacsonyabb széken belüli részaránya Gyergyószentmiklósnak van, amely arány alig haladja meg az egynegyedet Gyergyószéken belül. Ez az alacsony gazdasági súly elsősorban a borszéki ásványvíztöltő Romaqva Group-nak tudható be, amelynek árbevétele egyedül meghaladja a Gyergyószentmiklóson működő összes vállalkozás együttes árbevételét.
Vállalkozói nyereség
Míg a vállalkozói forgalom a tevékenység volumenét mutatja meg, addig a vállalkozások által megvalósított nyereség az ott folyó tevékenység hatékonyságának a mérőszáma. Tulajdonosi szempontból az elért nyereség az igazán fontos, hiszen minden vállalkozásnak alapvető célja a nyereségtermelés a tulajdonosok számára.
Az öt székely szék vállalkozóinak nyeresége (2021, lejben)
Akárcsak a vállalkozói árbevételnél, a megvalósított nyereségben is az udvarhelyszéki vállalkozások állnak a legjobban a 2021-es számok alapján. Az udvarhelyszéki vállalkozások által megvalósított nettó profit közel akkora, mint a csíkszéki és a sepsiszéki vállalkozások együttes profitja. Ezúttal Kézdiszék zárja a rangsort.
Az öt székely nagyváros vállalkozóinak nyeresége (2021, lejben)
Az öt város rangsora hasonló az általuk meghatározott székek rangsorához. Ez esetben is Székelyudvarhely vezet, megelőzve a lakosságszámban kissé nagyobb Csíkszeredát, és a jóval nagyobb Sepsiszentgyörgyöt.
A Hargita megyei városi versenyt ez esetben is Székelyudvarhely nyeri, az udvarhelyi vállalkozások nyeresége 5 százalékkal több, mint a csíkszeredai és gyergyószentmiklósi vállalkozások együttes nyeresége.
Alkalmazottak száma
A vállalkozásoknak fontos társadalmi funkciója és szerepe van. Mindamellett, hogy a működésükkel emberi igényeket elégítenek ki, valamint ők fizetik be az állam működtetése szempontjából fontos adók legnagyobb hányadát, ők azok, amelyek munkát adnak a lakosság legnagyobb részének. Így létük nemcsak a tulajdonosok számára fontos, hanem az ott dolgozó alkalmazottaknak, valamint a vállalkozásoknak otthont adó településeknek is.
A székelyföldi székek vállalkozóinak alkalmazotti száma (2021, fő)
A magánszférában alkalmazott személyek számában is Udvarhelyszék vezeti a rangsort, ahol kétszer annyian dolgoznak a reálgazdaságban, mint Gyergyószéken vagy Kézdiszéken; de a csíkszéki alkalmazotti számot is 30 százalékkal meghaladja az udvarhelyszéki.
Az öt székely város vállalkozóinak alkalmazotti száma (2021, fő)
A székeket meghatározó öt város esetében Sepsiszentgyörgy vezeti a rangsort, de alig 172 fővel előzi meg a jóval kisebb Székelyudvarhelyt. Azonban
Székelyudvarhelynek lakosságarányosan ilyen kiemelkedő pozíciója annak köszönhető, hogy míg Sepsiszentgyörgy és Csíkszereda esetében a megyei adminisztráció (mindkettő megyeszékhely) felszívja a munkaerőt, addig az emberek Székelyudvarhelyen tömegesen csak a reálgazdaságban (a magánszektorban) tudnak elhelyezkedni. Itt jegyezzük meg, hogy a legutóbbi hivatalos népszámlálás szerint (a 2011-es) Székelyudvarhely lakossága 34 257; Csíkszereda összlakossága 38 960; Sepsiszentgyörgy összlakossága: 56 000; Gyergyószentmiklós összlakossága 18 377; Kézdivásárhely összlakossága 18 491 fő.
Változás az előző évhez viszonyítva
A 2020-as évet teljességében a koronavírus-járvány és annak hatásai határozták meg. Ráadásul 2021-ben sem sikerült teljesen megszabadulni a koronavírustól és annak gazdasági hatásaitól. A következőkben azt elemezzük, hogy hogyan változott a székelyföldi vállalkozások esetében a három legfontosabb mutató: az árbevétel, a nyereség és az alkalmazottak száma.
Százalékos változás a székeknél 2020/2021
A számok azt mutatják, hogy mind a forgalomban, mind pedig a vállalkozások által megvalósított nyereségben jelentős növekedést értek el a cégek az öt szék esetében.
A forgalomnövekedés meglehetősen hasonló volt az öt szék esetében, ez 16-22 százalékos sávban mozgott. A nyereségnövekedés az udvarhelyszéki vállalkozásoknál lóg ki jelentősen a többi székre jellemző 30-40 százalékos sávból.
A fenti százalékos változások azért érdekesek, mert egy nagyon erős hatékonyság-növekedést mutatnak. A koronavírus járványnak már 2020-ban is megvolt az a hatása, hogy költséghatékonyságra vették rá a vállalkozásokat. Ez a hatás 2021-ben is jelen volt, hisz
Ez pedig a forgalomarányos nyereség növekedését jelenti. Ugyancsak fontos részlet az is, hogy ez a forgalom- és nyereségnövekedés egy nagyon csekély, mindössze pár százalékos alkalmazottiszám-növekedés mellett valósult meg, ami azt jelenti, hogy
A 2021-es változások 2020-hoz viszonyítva az öt székelyföldi városnál is hasonlóak a székekéhez, annyi kivétellel, hogy a székelyudvarhelyi vállalkozók közel megduplázták a 2020-as nyereségüket. A vállalkozások által végzett munka hatékonyságának egyik mutatószáma a forgalomarányos (árbevétel-arányos) nyereség, vagyis a ROS-mutató (Return On Sales), amely szintén változást mutat az előző évhez viszonyítva.
ROS-mutató a székely székek vállalkozásainál (2021,%)
A számokból azt láthatjuk, hogy a székelyföldi székek az országos átlag körül mozognak a forgalomarányos nyereség tekintetében. A gyergyószéki és az udvarhelyszéki vállalkozások alig 2 százalékkal meghaladják, míg a sepsiszéki vállalkozások 2 százalékkal elmaradnak az országos átlagot jelentő 10 százaléktól. A hatékonyság-növekedését jól mutatja az a tény is, hogy a 2021-es 10,4 százalékos székelyföldi átlagos ROS-mutató jóval magasabb a 2020-ban elért 8,6 százaléknál.
Összegzés
A fenti elemzésből kiolvashatjuk, hogy a 2021-es év, annak ellenére, hogy még a COVID hatása alatt telt el, valamint meghatározó volt az egyes alapanyagok hiánya, a székelyföldi vállalkozások számára összességében egy sikeres esztendő volt. És itt fontos az „összességében” szavunk, hiszen
A székelyföldi vállalkozásoknak növekedett a forgalma és a nyeresége, nagyon kis arányban az alkalmazottak száma is. Mivel a legnagyobb arányban a vállalkozók nyeresége növekedett, ez arra enged következtetni, hogy a vírus hatására a székelyföldi vállalkozások is komoly hatékonyságnövelésbe kezdtek, ami a forgalomarányos nyereség növekedésében is visszatükröződik.
2022 második feléből szemlélve a világgazdaságban jelenleg tomboló viharokat, úgy érezzük, hogy az igazi próbatétel a vállalkozások számára ezután következik. Az orosz-ukrán háború miatt fokozódó energiakrízis komolyan próbára fogja tenni nemcsak a lakosságot, hanem a vállalkozói szektort is. Reméljük, hogy a 2022-es év eredményeinek elemzésénél nem fogunk drasztikus csökkenésekről beszélni.
Geréb László
(a szerző a Romániai Magyar Közgazdász Társaság székelyudvarhelyi szervezetének elnöke)
Kevesebb fagyoskodás, látványosabb élmény – így lehetne tömören összefoglalni a gyergyószentmiklósi mikulásváró estét.
Nem tartották be a megfelelő követési távolságot, ezért egymásba ütközött három személyautó Sepsiszentgyörgyön. Két utas sérült meg.
A motorok zúgását karácsonyi dalok kísérték, de villogó égősorok is távolról jelezték: a Mikulások megérkeztek Sepsiszentgyörgyre. A motorosok hatalmas tömeget vonzottak az utcákra, mi pedig ott voltunk, hogy megörökítsük az ünnepi pillanatokat.
Talán még sosem gyűlt össze annyi gyerek Mikulás napján Székelyudvarhelyen, mint csütörtök este: a város központi részén rengeteg apróság figyelte lélegzetvisszafojtva, hogy a Mikulás hogyan ereszkedik le a Ferences templom tornyáról.
Hosszú ideje tartó belső feszültségek eszkalálódtak a székelyudvarhelyi kórházban az utóbbi hetekben, napokban bekövetkezett lemondáshullámmal. Az intézmény vezetőjétől válságtervet kért az igazgatótanács, a polgármester gyors megoldást ígér.
Jó minőségű játékelemekkel felszerelt játszóteret építettek és parkosított közteret alakítottak ki a Székelykeresztúrhoz tartozó Fiatfalván, amelyet csütörtökön – az avatóünnepség után – vehetett birtokba a helyi közösség.
A bodzafordulói bíróság elrendelte egy 40 éves nagypataki férfi őrizetbe vételét, miután az kedden reggel a polgármesteri hivatal egyik munkatársának ütlegelésével fejezte ki elégedetlenségét.
A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság legutóbbi jelentése a mezőgazdaságot ért károkat is összegzi. Ebből kiderül, Háromszéken idén a medvék és a vetési varjak jelentették a legnagyobb gondot.
A régi szülészet eladott részének visszavásárlásáról döntött a Kovászna városi tanács múlt heti ülésén. Konkrét elképzelés nincs még a jövőjéről, de számos munka vár rá.
Építkezési törmelékeket, gumiabroncsokat, vegyszeres palackokat és még sok más lakossági hulladékot fog befogadni a csíkszeredai hulladékudvar, amelynek kivitelezési szerződését csütörtökön írta alá a városvezetés. Várhatóan jövőben elindítják.
szóljon hozzá!