B. Fülöp Erzsébet mostantól Gyergyóditró díszpolgára
Fotó: Balázs Katalin
Családiasnak nevezhető az a falunap, ahol összegyűlnek a rokonok, megérkeznek a barátok, és nem fukarkodnak a szeretettel, szép szavakkal. Ahol Böskének lehet szólítani a doktori címmel is rendelkező B. Fülöp Erzsébet színművészt. Ditró egy olyan település, melynek nevét nem felejtik az itt születettek, így a Hagyományok Háza igazgatója ma már így mutatkozik be: Ditrói-Kelemen László vagyok.
2017. június 26., 19:182017. június 26., 19:18
Belepillantottunk a hétvégi ditrói faluünnepbe. A község első írásos említésének 450. évfordulóján a gazdag programból azt választottuk, ahol a háláé volt a főszerep. Ahol arra is fény derült, milyen értékek fontosak ma a település lakóinak, mi vezérli életüket.
Az 1567-es esztendőt idézte fel Puskás Elemér, Ditró polgármestere, amikor a gyergyói székelyek elindultak István pap vezetésével megvédeni a hitet és a hazát. Amikor a férfiak harcoltak, a nők, öregek, gyerekek a somlyói templomban imádkoztak. A székelyek azóta sem feledkeznek meg minden évben hálát adni a Szűzanyának.
„Érdekes egybeesés, hogy 1567-ben a pápai regestrumban először említik Ditró nevét 26 kapuval. Mindennek 450 éve. A székelységet sokszor próbára tette az élet, járványok, török-tatár betörések, szabadság- és autonómiaharcok, világháborúk, Trianon..., sok próbálkozás volt, hogy megtörjék őseinket, de meg tudtak maradni magyarnak, székelynek, mert itt volt a gyökerük. Ma is nagy erőkkel igyekeznek megtörni, de
Mert ki hűséget vet, életet arat” – idézte Wass Albert sorait a polgármester. Hangsúlyozta, bármi történhet a jövőben, de „a székelyeknek van Csíksomlyói Szűzanyájuk, aki mindig vigyáz reájuk. Székelyföldön ma is büszkén viselik a székely ruhát, ünnepeken ünnepelnek, őseikért imádkoznak, hőseikre emlékeznek, nagyjaikat tisztelik. Mindezt tiszta szívvel, magyarul.” Az ima és istentisztelet után a hála következett, a nagyjainak kijáró tisztelet.
A Pro Ditró-díj üzenet: elismerünk, és nem felejtünk
Fotó: Balázs Katalin
Lehet valaki sokdíjas színművész, hallhatott már egymillió tapsot, és fogadhatott bármennyi gratulációt, ha szülőfalujában köszöntik, elakad a szava. De a méltató sem ússza meg ezt könnyek nélkül. Puskás-Kolozsvári Imre mesélt a telt háznyi résztvevőnek a szocializmus időszakáról, a tanáráról, aki egyszer azt mondta: „kicsi, haszontalan macskáim, ha nem tanultok, sohasem juttok el a világot jelentő deszkákra”, és említette, hogy neki egy tanítványa nagyon messzire jutott. Puskás-Kolozsvári innen a saját történetébe kezdett. Korban ott jár, mint egykori tanára, és büszkén mondta, hogy az ő egyik tanítványa a világot jelentő deszkák jó ismerője. A Jászai Mari-díjas színművész és rendező, szakíró, a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem rektora, dr. B. Fülöp Erzsébet lett Ditró díszpolgára.
– ahogy a polgármester fogalmazott.
„Teljesen más érzés az, amikor az itthoniak értékelnek, rám gondolnak, mint amikor szakmai díjat kapok. Köszönöm, hogy eszükbe jutottam. Ez az érzés semmihez sem hasonlítható, hiszen az ember itt ismert meg egy csomó személyt, hordozza ezt a művészetében, és tulajdonképpen az alkotását meghatározzák azok az ismeretségek és szokások, amelyekkel találkozott. Köszönöm mindenkinek a felém irányított pozitív energiát, amikor tévében látnak, vagy rádióban hallanak rólam, azt hiszem, ez engem segít és vezérel. És hátha többet is tudok még tenni a közösségért azon túl, hogy minden energiámat a színművészetbe fektetem” – így szólt a hála, a meg nem rendezett, előre meg nem írt monológ.
Elismerés járt a gyógyítóknak. Puskás Ildikót, Köllő Félixet és Szenner Gábor Györgyöt köszöntötték
Fotó: Balázs Katalin
„A 2017-es év Pro Ditró-díjasa egy ember, egy tanárnő, egy édesanya. Ő, aki lelkiismeretesen végezte a munkáját, tanárként odaadással dolgozott, községi tanácsosként szolgálta közösségét. Közben anyaként helytállt a családban, most meg nagymamaként nagy boldogság tölti el, ha láthatja unokáit. Benne van a székely asszony makacssága. Véleményéért mindig kiáll, kitartó, és nem futamodik meg a nehézségek elől. Ezért tudott eredményeket elérni életében” – így jellemezte az 1953-ban született Puskás Margitot a község polgármestere, Puskás Elemér.
„Ha az embert megdicsérik, az mindig jólesik. Amikor a polgármester közölte velem, hogy engem fog kitüntetni ezzel a díjjal, akkor nagyon-nagyon boldog voltam. Jólesett azért, hogy értékelik munkámat, és azért, hogy nem felejtettek el. Ami a munkámat illeti, különösebben nem tettem semmit, csak azt, amit tennem kellett, és azt, amit a lelkiismeretem diktált” – fogalmazott a kitüntetett.
Ditróban „csupán” ennyit kell tenni: amivel megbízták az embert és amit a lelkiismeret diktál.
Elismerések
A pénzkészítés technológiájához hasonló eljárással készült az a rézkarc, amelynek középpontjában Ditró szimbóluma, a kéttornyú templom, körülötte pedig olyan ditrói személyiségek láthatók, akikről nagy hiba lenne megfeledkezni. Ilyen alkotást osztottak ki három testvértelepülés, Budajenő, Bátaszék és Kamut képviselőinek, illetve azoknak a ditróiaknak, akik már rég megérdemelték volna az elismerést. Az 1990 utáni polgármesterek közül néhai Hompoth Károly és néhai Kovács Árpád post mortem elismerését az utódok vették át, de járt rézkarc köszönetképpen Petres Lászlónak és Bardocz Ferencnek is. A kamuti Laurinyecz Pál 18 éves polgármesteri munkájáért és a testvértelepülési kapcsolat fejlesztéséért kapott díjat, de elismerés járt Ditró egykori alpolgármesterének, Benedek Lászlónak is. Ditró közbirtokosságának elnöke azért vehette át a díjat, mert mindenkor a ditrói emberek mellett áll, a három orvost, Puskás Ildikót, Köllő Félixet és Szenner Gábor Györgyöt sem felejti el soha a közösség.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
szóljon hozzá!