Fotó: Létai Tibor
Kádár Gyula történész, újságíró, lapszerkesztő Székely hazát akarunk című könyvének bemutatására került sor pénteken a csíkszeredai városháza dísztermében. A kötet folytatása a tavaly megjelent Székelyföld határán című kiadványnak, amit az autonómiaharc bibliájaként jellemeztek, ugyanakkor a most bemutatott mű is a székely önrendelkezés problematikáját boncolgatja publicisztikai írásokon keresztül, és kiállásra biztat alapvető emberi jogaink mellett.
2012. január 14., 15:532012. január 14., 15:53
2012. január 15., 14:032012. január 15., 14:03
Veress Dávid, Kádár Gyula és Iochom Zsolt
Veress Dávid, a Honfoglalás előttől az Európai Unió utánig című előadássorozat szervezője méltatta röviden a kötetet, majd átadta a szót Kádár Gyulának, aki az autonómiaküzdelmek elkötelezett híve. A szép számban megjelent érdeklődőnek a jelen politikai helyzet felvázolásával kifejtette, hogy az autonómia kivívására reális esélyek mutatkoznak, viszont a függetlenségre pillanatnyilag nincs lehetőség, ahhoz a megfelelő történelmi helyzet szükségeltetik, ami csak negyven-ötven évenként adódik, annyi ideje pedig nincs a székelységnek – hangsúlyozta Kádár. Megemlítette a Magyarország által elszalasztott történelmi lehetőségeket a 90-es évek elején Felvidék, Kárpátalja és Délvidék esetén.
A szerző kifejtette, a könyvet olvasmányos formában írta, minden írása önállóan is olvasható, és aktuális problémákat boncolgat, ugyanakkor történelmi tévhiteket igyekszik eloszlatni, mint a honfoglaló magyarság számaránya, a székelység lélekszáma stb.
A Székely hazát akarunk című könyv egyfajta figyelmeztetés arra, hogy Székelyföld is veszélyben van az alattomos románosítási politika miatt. Nem ülhetünk karba tett kézzel, példaként említve a néhány évtized alatt elrománosított magyar városokat, Nagyváradot, Kolozsvárt, Szebent, Marosvásárhelyt. Az utóbbiban „a tavaly jártam, és úgy éreztem magam, mintha egy regáti városban lennék” – fogalmazott a szerző. Figyelmeztetett, hogy veszélyben van Erdővidék, Háromszék, de Hargita megye sincs biztonságban.
„Málnásfürdőn van egy szimbolikus lehetőség a múlt, a jelen és a jövővel kapcsolatban. Van a fürdőhelyen egy turulmadaras emlékmű, és mellette felépült egy színmagyar faluban egy ortodox templom. Az ortodox templomon látható két szent, Horea és Cloşca. Két olyan személy, aki a magyarság legyilkolását irányította” – hívta fel a figyelmet Kádár. Megjegyezte, hogy az 1848-as forradalom idején sem a magyarok gyilkolták a románokat, hanem éppen fordítva.
A történész végezetül hangsúlyozta, a magyarság megunta, hogy másodrangú állampolgárként kezelik őket, ha szükséges, tüntetésekre is sor kerülhet, nemzetet, népet kell teremteni, mert „Székelyföld volt és lesz, csak akarnunk kell, hitet kell adni az embereknek”.
Az előadás során Iochom Zsolt olvasott fel a Székely hazát akarunk című kötetből, melynek – mint megtudtuk – ősszel várható folytatása Székelyföld a székelyeké címmel.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
Az államelnök-választáson ma nemcsak a jelöltekre kell figyelni, hanem arra is, hogyan hajtjuk össze a szavazólapot. A friss tinta ugyanis könnyen megpecsételheti máshol is a lapot, így a szavazat érvénytelenné válhat.
Még az időjárás is kegyes a délelőtti szavazókhoz: felhőkkel „megszakított” napsütéses időt jósolnak egészen délig, így aki nem szeretne esőben menni szavazni, annak mindenképp érdemes délelőtt letudnia állampolgári kötelességét.
Összesen 76 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezeknek több mint a fele a kampánycsend megsértésére vonatkozott – számolt be vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
Eljutottunk az elnökválasztás mindent eldöntő második fordulójához. Óránként frissülő, élő hírfolyamban követjük a részvételi adatokat.
szóljon hozzá!