Fotó: Létai Tibor
Kádár Gyula történész, újságíró, lapszerkesztő Székely hazát akarunk című könyvének bemutatására került sor pénteken a csíkszeredai városháza dísztermében. A kötet folytatása a tavaly megjelent Székelyföld határán című kiadványnak, amit az autonómiaharc bibliájaként jellemeztek, ugyanakkor a most bemutatott mű is a székely önrendelkezés problematikáját boncolgatja publicisztikai írásokon keresztül, és kiállásra biztat alapvető emberi jogaink mellett.
2012. január 14., 15:532012. január 14., 15:53
2012. január 15., 14:032012. január 15., 14:03
Veress Dávid, Kádár Gyula és Iochom Zsolt
Veress Dávid, a Honfoglalás előttől az Európai Unió utánig című előadássorozat szervezője méltatta röviden a kötetet, majd átadta a szót Kádár Gyulának, aki az autonómiaküzdelmek elkötelezett híve. A szép számban megjelent érdeklődőnek a jelen politikai helyzet felvázolásával kifejtette, hogy az autonómia kivívására reális esélyek mutatkoznak, viszont a függetlenségre pillanatnyilag nincs lehetőség, ahhoz a megfelelő történelmi helyzet szükségeltetik, ami csak negyven-ötven évenként adódik, annyi ideje pedig nincs a székelységnek – hangsúlyozta Kádár. Megemlítette a Magyarország által elszalasztott történelmi lehetőségeket a 90-es évek elején Felvidék, Kárpátalja és Délvidék esetén.
A szerző kifejtette, a könyvet olvasmányos formában írta, minden írása önállóan is olvasható, és aktuális problémákat boncolgat, ugyanakkor történelmi tévhiteket igyekszik eloszlatni, mint a honfoglaló magyarság számaránya, a székelység lélekszáma stb.
A Székely hazát akarunk című könyv egyfajta figyelmeztetés arra, hogy Székelyföld is veszélyben van az alattomos románosítási politika miatt. Nem ülhetünk karba tett kézzel, példaként említve a néhány évtized alatt elrománosított magyar városokat, Nagyváradot, Kolozsvárt, Szebent, Marosvásárhelyt. Az utóbbiban „a tavaly jártam, és úgy éreztem magam, mintha egy regáti városban lennék” – fogalmazott a szerző. Figyelmeztetett, hogy veszélyben van Erdővidék, Háromszék, de Hargita megye sincs biztonságban.
„Málnásfürdőn van egy szimbolikus lehetőség a múlt, a jelen és a jövővel kapcsolatban. Van a fürdőhelyen egy turulmadaras emlékmű, és mellette felépült egy színmagyar faluban egy ortodox templom. Az ortodox templomon látható két szent, Horea és Cloşca. Két olyan személy, aki a magyarság legyilkolását irányította” – hívta fel a figyelmet Kádár. Megjegyezte, hogy az 1848-as forradalom idején sem a magyarok gyilkolták a románokat, hanem éppen fordítva.
A történész végezetül hangsúlyozta, a magyarság megunta, hogy másodrangú állampolgárként kezelik őket, ha szükséges, tüntetésekre is sor kerülhet, nemzetet, népet kell teremteni, mert „Székelyföld volt és lesz, csak akarnunk kell, hitet kell adni az embereknek”.
Az előadás során Iochom Zsolt olvasott fel a Székely hazát akarunk című kötetből, melynek – mint megtudtuk – ősszel várható folytatása Székelyföld a székelyeké címmel.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!