
Fotó: Veres Nándor
Haszonállatok és házi kedvencek hamvasztására szolgáló krematórium nyílt Hargita megyében, lehetőséget nyújtva az állattulajdonosoknak a törvényes és etikus elválásra. A nyugatabbra már hagyományosnak számító módszer a térségben egyelőre nem felkapott, pedig számos területen jelenthet segítséget a kedvtelésből tartott vagy haszonállatok esetében egyaránt.
2020. július 03., 22:232020. július 03., 22:23
2020. július 04., 09:482020. július 04., 09:48
Hosszú éveken át jelentett problémát a Hargita megyei kisállattartók számára, hogy kevés lehetőség közül választhattak, ha szabályszerűen és emberséges módon szerették volna megsemmisíteni elpusztult házi kedvenceik tetemét.
Sokan ráadásul nem is azért választják ezt a módszert, mert nem szeretnének nagyobb összeget kifizetni a törvényes elszállításért, hanem szeretnék tudni, hol nyugszik a szeretett állat, esetleg később is látogatnák, emlékeznének rá. Ezt a célt szolgálják a kisállattemetők, amelyekből nyugatabbra, és már Magyarországon is rengeteg található.
Romániában is létezik néhány, a legrégebbi a Raiul Animalelor (Állatok Mennyországa) nevű a fővárosban, Hargita megye közelében viszont nincs ilyen létesítmény.
Az állati tetemek megsemmisítését szabályozó, 2017-ből származó 55-ös számú törvény szerint
A megyei tanácsok kötelesek szerződést kötni egy ilyen céggel, illetve minden állatorvos szerződéses viszonyban áll egy veszélyes hulladékot szállító céggel, amely szintén el tudja szállítani a tetemeket. Előbbi lehetőséggel az volt a baj, hogy csak haszonállatok szállítását vállalták, utóbbi megoldás pedig nagyon költséges volt – mutattak rá az illetékesek a témában három évvel ezelőtt írt cikkünkben.
Az Ecovombat nevű, Csíkszeredában működő magánvállalkozás vezetője, Kovács László elmondása szerint évekkel ezelőtt vágott bele a hiánypótló létesítmény létrehozásába, ám a szükséges engedélyeket csak idén sikerült beszereznie.
„Van két kutyám, egyikük pedig már nagyon idős, és néhány évvel ezelőtt beteg lett. Akkor merült fel bennem, hogy ha elpusztul, nem tudom, mit csinálok a tetemével, ha etikus módon szeretnék végső búcsút venni tőle.
– emlékezett vissza a kezdetekre Kovács László, aki pályázatával végül 32 ezer eurós támogatást nyert a hazai program által. Az összeget viszont csak tavaly decemberben kapta kézhez, akkor rendelte meg
a hamvasztóberendezést, amely végül idén februárban érkezett meg.
Fotó: Veres Nándor
Az első működési hónapban 1,8 tonna, júniusban pedig 600 kilogrammnyi állattetemet égettek el a taplocai telephelyen. Kovács elmondása szerint ezek között haszonállatok és házi kedvencek is voltak, illetve számos kutyamenhelynek, farmnak, vágópontnak és egyéb létesítménynek dolgoztak.
Együtt dolgozunk emellett a csíkcsomortáni vágóponttal is, illetve arra is volt példa, hogy vihar által elpusztított szárnyasokat semmisítettünk meg. Az első hónapban azért is volt sokkal nagyobb az elégetett mennyiség, mivel sok olyan tetemet semmisítettünk meg, amelyeket hónapok óta tartogattak lefagyasztva, például kutyamenhelyeken. Ez azért történhetett meg, mert a bukaresti cég, akivel eddig Hargita megye legtöbb állatokkal dolgozó létesítményének szerződése volt, kisebb mennyiségért nem jön el idáig, így számos területen okozott gondot az állati tetemek megsemmisítése a megyében.
– sorolta a tulajdonos, aki azt is elárulta, hogy a tetemek égetését 850 és 1200 Celsius-fok között végzik, egy száz kilogrammos állatból pedig átlagosan 2 kilogrammnyi hamu keletkezik.
Fotó: Veres Nándor
A haszonállatok esetében kilogrammonként 3,80 lejbe kerül a tetemek megsemmisítése, ha a farm szerződést köt a céggel az elpusztult állatok elszállítására, ennek hiányában pedig 4,80 lej kilogrammonként. A házi kedvencek esetében kétféle hamvasztást végeznek, egyénit és tömegest. Előbbi esetében az állat hamvait megőrölve, átszitálva és újraőrölve visszaadják a tulajdonosoknak. Az árak a választott mód és a súly szerint változnak.
Az állattetemeket a tulajdonosok is bevihetik a telephelyre, illetve a cég is vállalja a szállítást egy speciális, hűtött járművel.
A világjárvány miatt urnákat egyelőre nem tudtak beszerezni, de a későbbiekben kibővítik ezekkel a szolgáltatást, és szóróhengerek beszerzését is tervezik.
Az elásáskor is fennáll annak a veszélye, hogy egy másik állat kiássa a tetemet. Hargita megyében, Székelyföldön egyelőre nincs kultúrája az állatok hamvasztásának, az emberek nem is ismerik még, ezért egyelőre gyengébb az érdeklődés, de reméljük, hogy ez a jövőben változni fog” – zárta Kovács László.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
szóljon hozzá!