Hirdetés
Hirdetés

Hiánypótló létesítménynek minősül a Csíkszeredában nyitott állathamvasztó

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Haszonállatok és házi kedvencek hamvasztására szolgáló krematórium nyílt Hargita megyében, lehetőséget nyújtva az állattulajdonosoknak a törvényes és etikus elválásra. A nyugatabbra már hagyományosnak számító módszer a térségben egyelőre nem felkapott, pedig számos területen jelenthet segítséget a kedvtelésből tartott vagy haszonállatok esetében egyaránt.

Iszlai Katalin

2020. július 03., 22:232020. július 03., 22:23

2020. július 04., 09:482020. július 04., 09:48

Hosszú éveken át jelentett problémát a Hargita megyei kisállattartók számára, hogy kevés lehetőség közül választhattak, ha szabályszerűen és emberséges módon szerették volna megsemmisíteni elpusztult házi kedvenceik tetemét.

A legtöbben udvaraikon vagy erdőkben ásták el a tetemeket, a tömbházakban kisállatokat tartóknak viszont erre gyakran nincs is lehetőségük.

Sokan ráadásul nem is azért választják ezt a módszert, mert nem szeretnének nagyobb összeget kifizetni a törvényes elszállításért, hanem szeretnék tudni, hol nyugszik a szeretett állat, esetleg később is látogatnák, emlékeznének rá. Ezt a célt szolgálják a kisállattemetők, amelyekből nyugatabbra, és már Magyarországon is rengeteg található.

Romániában is létezik néhány, a legrégebbi a Raiul Animalelor (Állatok Mennyországa) nevű a fővárosban, Hargita megye közelében viszont nincs ilyen létesítmény.

Hirdetés

Évekbe telt az elindítás

Az állati tetemek megsemmisítését szabályozó, 2017-ből származó 55-ös számú törvény szerint

csakis engedéllyel rendelkező szakcég szállíthatja el és semmisítheti meg az elhunyt állatok tetemét.

A megyei tanácsok kötelesek szerződést kötni egy ilyen céggel, illetve minden állatorvos szerződéses viszonyban áll egy veszélyes hulladékot szállító céggel, amely szintén el tudja szállítani a tetemeket. Előbbi lehetőséggel az volt a baj, hogy csak haszonállatok szállítását vállalták, utóbbi megoldás pedig nagyon költséges volt – mutattak rá az illetékesek a témában három évvel ezelőtt írt cikkünkben.

A sokakat érintő probléma megoldására idén májusig kellett várni, ekkor nyílt meg ugyanis Hargita megye első állathamvasztója, amely a haszonállatok mellett házi kedvencek tetemének megsemmisítését is vállalja.

Az Ecovombat nevű, Csíkszeredában működő magánvállalkozás vezetője, Kovács László elmondása szerint évekkel ezelőtt vágott bele a hiánypótló létesítmény létrehozásába, ám a szükséges engedélyeket csak idén sikerült beszereznie.

„Van két kutyám, egyikük pedig már nagyon idős, és néhány évvel ezelőtt beteg lett. Akkor merült fel bennem, hogy ha elpusztul, nem tudom, mit csinálok a tetemével, ha etikus módon szeretnék végső búcsút venni tőle.

Idézet
A probléma megoldása érdekében először egy kisállattemető létrehozásán gondolkodtam, de amint utánanéztem, kiderült, hogy az engedélyeztetése három-négy évbe is beletelne. Utána merült fel a hamvasztó létrehozásának ötlete, és a 2018-as StartUp Plus pályázatra el is készítettem az üzleti tervemet

– emlékezett vissza a kezdetekre Kovács László, aki pályázatával végül 32 ezer eurós támogatást nyert a hazai program által. Az összeget viszont csak tavaly decemberben kapta kézhez, akkor rendelte meg
a hamvasztóberendezést, amely végül idén februárban érkezett meg.

A várakozási idő alatt beszerezte a szükséges engedélyeket, így márciusban és áprilisban már tesztégetéseket végezhettek, májustól pedig élesben is elindult a szolgáltatás.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Számos területen jelent segítséget

Az első működési hónapban 1,8 tonna, júniusban pedig 600 kilogrammnyi állattetemet égettek el a taplocai telephelyen. Kovács elmondása szerint ezek között haszonállatok és házi kedvencek is voltak, illetve számos kutyamenhelynek, farmnak, vágópontnak és egyéb létesítménynek dolgoztak.

Idézet
Ha egy állatot megtámad és elpusztít a medve, a tetemet el kell szállítani. Emellett a vadásztársaságoktól kapott visszajelzése szerint sok vad trichinellózisban szenved, az ők tetemeiket szintén el kell égetni, mert ha egy más állat táplálkozik belőle, terjed a fertőzés.

Együtt dolgozunk emellett a csíkcsomortáni vágóponttal is, illetve arra is volt példa, hogy vihar által elpusztított szárnyasokat semmisítettünk meg. Az első hónapban azért is volt sokkal nagyobb az elégetett mennyiség, mivel sok olyan tetemet semmisítettünk meg, amelyeket hónapok óta tartogattak lefagyasztva, például kutyamenhelyeken. Ez azért történhetett meg, mert a bukaresti cég, akivel eddig Hargita megye legtöbb állatokkal dolgozó létesítményének szerződése volt, kisebb mennyiségért nem jön el idáig, így számos területen okozott gondot az állati tetemek megsemmisítése a megyében.

Idézet
Még rágcsálóirtó cég is kötött velünk szerződést

– sorolta a tulajdonos, aki azt is elárulta, hogy a tetemek égetését 850 és 1200 Celsius-fok között végzik, egy száz kilogrammos állatból pedig átlagosan 2 kilogrammnyi hamu keletkezik.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Hogyan működik?

A haszonállatok esetében kilogrammonként 3,80 lejbe kerül a tetemek megsemmisítése, ha a farm szerződést köt a céggel az elpusztult állatok elszállítására, ennek hiányában pedig 4,80 lej kilogrammonként. A házi kedvencek esetében kétféle hamvasztást végeznek, egyénit és tömegest. Előbbi esetében az állat hamvait megőrölve, átszitálva és újraőrölve visszaadják a tulajdonosoknak. Az árak a választott mód és a súly szerint változnak.

Tíz kilogrammos állatig például 50 lejbe kerül a tömeges, és 200 lejbe az egyéni hamvasztás, 11-20 kilogramm között ugyanez 90 és 240 lej, 21-30 kilogramm között 120 és 270 lej, és így tovább.

Az állattetemeket a tulajdonosok is bevihetik a telephelyre, illetve a cég is vállalja a szállítást egy speciális, hűtött járművel.

A szállítás Csíkszéken ingyenes, máshol 2,86 lejbe kerül kilométerenként.

A világjárvány miatt urnákat egyelőre nem tudtak beszerezni, de a későbbiekben kibővítik ezekkel a szolgáltatást, és szóróhengerek beszerzését is tervezik.

Idézet
Külföldön régóta alkalmazzák ezt a módszert, hiszen sokkal barátságosabb, etikusabb módja az elválásnak, mintha a szemétbe vagy a mezőre dobják a tetemeket.

Az elásáskor is fennáll annak a veszélye, hogy egy másik állat kiássa a tetemet. Hargita megyében, Székelyföldön egyelőre nincs kultúrája az állatok hamvasztásának, az emberek nem is ismerik még, ezért egyelőre gyengébb az érdeklődés, de reméljük, hogy ez a jövőben változni fog” – zárta Kovács László.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
2026. június 27., szombat

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium

A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium
2026. június 27., szombat

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint

Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét

Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét
2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Beterít a hőhullám – jövő hét elején is harmadfokú kánikulariasztás lesz majdnem az egész országban

Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.

Beterít a hőhullám – jövő hét elején is harmadfokú kánikulariasztás lesz majdnem az egész országban
2026. június 27., szombat

Szombatfalván láttak medvét szombatra virradóra

Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.

Szombatfalván láttak medvét szombatra virradóra
2026. június 27., szombat

Kilencven szénabála és egy épület égett Mezőzáhon

Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Kilencven szénabála és egy épület égett Mezőzáhon
Hirdetés