Hirdetés
Hirdetés

Hiánypótló létesítménynek minősül a Csíkszeredában nyitott állathamvasztó

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Haszonállatok és házi kedvencek hamvasztására szolgáló krematórium nyílt Hargita megyében, lehetőséget nyújtva az állattulajdonosoknak a törvényes és etikus elválásra. A nyugatabbra már hagyományosnak számító módszer a térségben egyelőre nem felkapott, pedig számos területen jelenthet segítséget a kedvtelésből tartott vagy haszonállatok esetében egyaránt.

Iszlai Katalin

2020. július 03., 22:232020. július 03., 22:23

2020. július 04., 09:482020. július 04., 09:48

Hosszú éveken át jelentett problémát a Hargita megyei kisállattartók számára, hogy kevés lehetőség közül választhattak, ha szabályszerűen és emberséges módon szerették volna megsemmisíteni elpusztult házi kedvenceik tetemét.

A legtöbben udvaraikon vagy erdőkben ásták el a tetemeket, a tömbházakban kisállatokat tartóknak viszont erre gyakran nincs is lehetőségük.

Sokan ráadásul nem is azért választják ezt a módszert, mert nem szeretnének nagyobb összeget kifizetni a törvényes elszállításért, hanem szeretnék tudni, hol nyugszik a szeretett állat, esetleg később is látogatnák, emlékeznének rá. Ezt a célt szolgálják a kisállattemetők, amelyekből nyugatabbra, és már Magyarországon is rengeteg található.

Romániában is létezik néhány, a legrégebbi a Raiul Animalelor (Állatok Mennyországa) nevű a fővárosban, Hargita megye közelében viszont nincs ilyen létesítmény.

Hirdetés

Évekbe telt az elindítás

Az állati tetemek megsemmisítését szabályozó, 2017-ből származó 55-ös számú törvény szerint

csakis engedéllyel rendelkező szakcég szállíthatja el és semmisítheti meg az elhunyt állatok tetemét.

A megyei tanácsok kötelesek szerződést kötni egy ilyen céggel, illetve minden állatorvos szerződéses viszonyban áll egy veszélyes hulladékot szállító céggel, amely szintén el tudja szállítani a tetemeket. Előbbi lehetőséggel az volt a baj, hogy csak haszonállatok szállítását vállalták, utóbbi megoldás pedig nagyon költséges volt – mutattak rá az illetékesek a témában három évvel ezelőtt írt cikkünkben.

A sokakat érintő probléma megoldására idén májusig kellett várni, ekkor nyílt meg ugyanis Hargita megye első állathamvasztója, amely a haszonállatok mellett házi kedvencek tetemének megsemmisítését is vállalja.

Az Ecovombat nevű, Csíkszeredában működő magánvállalkozás vezetője, Kovács László elmondása szerint évekkel ezelőtt vágott bele a hiánypótló létesítmény létrehozásába, ám a szükséges engedélyeket csak idén sikerült beszereznie.

„Van két kutyám, egyikük pedig már nagyon idős, és néhány évvel ezelőtt beteg lett. Akkor merült fel bennem, hogy ha elpusztul, nem tudom, mit csinálok a tetemével, ha etikus módon szeretnék végső búcsút venni tőle.

Idézet
A probléma megoldása érdekében először egy kisállattemető létrehozásán gondolkodtam, de amint utánanéztem, kiderült, hogy az engedélyeztetése három-négy évbe is beletelne. Utána merült fel a hamvasztó létrehozásának ötlete, és a 2018-as StartUp Plus pályázatra el is készítettem az üzleti tervemet

– emlékezett vissza a kezdetekre Kovács László, aki pályázatával végül 32 ezer eurós támogatást nyert a hazai program által. Az összeget viszont csak tavaly decemberben kapta kézhez, akkor rendelte meg
a hamvasztóberendezést, amely végül idén februárban érkezett meg.

A várakozási idő alatt beszerezte a szükséges engedélyeket, így márciusban és áprilisban már tesztégetéseket végezhettek, májustól pedig élesben is elindult a szolgáltatás.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Számos területen jelent segítséget

Az első működési hónapban 1,8 tonna, júniusban pedig 600 kilogrammnyi állattetemet égettek el a taplocai telephelyen. Kovács elmondása szerint ezek között haszonállatok és házi kedvencek is voltak, illetve számos kutyamenhelynek, farmnak, vágópontnak és egyéb létesítménynek dolgoztak.

Idézet
Ha egy állatot megtámad és elpusztít a medve, a tetemet el kell szállítani. Emellett a vadásztársaságoktól kapott visszajelzése szerint sok vad trichinellózisban szenved, az ők tetemeiket szintén el kell égetni, mert ha egy más állat táplálkozik belőle, terjed a fertőzés.

Együtt dolgozunk emellett a csíkcsomortáni vágóponttal is, illetve arra is volt példa, hogy vihar által elpusztított szárnyasokat semmisítettünk meg. Az első hónapban azért is volt sokkal nagyobb az elégetett mennyiség, mivel sok olyan tetemet semmisítettünk meg, amelyeket hónapok óta tartogattak lefagyasztva, például kutyamenhelyeken. Ez azért történhetett meg, mert a bukaresti cég, akivel eddig Hargita megye legtöbb állatokkal dolgozó létesítményének szerződése volt, kisebb mennyiségért nem jön el idáig, így számos területen okozott gondot az állati tetemek megsemmisítése a megyében.

Idézet
Még rágcsálóirtó cég is kötött velünk szerződést

– sorolta a tulajdonos, aki azt is elárulta, hogy a tetemek égetését 850 és 1200 Celsius-fok között végzik, egy száz kilogrammos állatból pedig átlagosan 2 kilogrammnyi hamu keletkezik.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Hogyan működik?

A haszonállatok esetében kilogrammonként 3,80 lejbe kerül a tetemek megsemmisítése, ha a farm szerződést köt a céggel az elpusztult állatok elszállítására, ennek hiányában pedig 4,80 lej kilogrammonként. A házi kedvencek esetében kétféle hamvasztást végeznek, egyénit és tömegest. Előbbi esetében az állat hamvait megőrölve, átszitálva és újraőrölve visszaadják a tulajdonosoknak. Az árak a választott mód és a súly szerint változnak.

Tíz kilogrammos állatig például 50 lejbe kerül a tömeges, és 200 lejbe az egyéni hamvasztás, 11-20 kilogramm között ugyanez 90 és 240 lej, 21-30 kilogramm között 120 és 270 lej, és így tovább.

Az állattetemeket a tulajdonosok is bevihetik a telephelyre, illetve a cég is vállalja a szállítást egy speciális, hűtött járművel.

A szállítás Csíkszéken ingyenes, máshol 2,86 lejbe kerül kilométerenként.

A világjárvány miatt urnákat egyelőre nem tudtak beszerezni, de a későbbiekben kibővítik ezekkel a szolgáltatást, és szóróhengerek beszerzését is tervezik.

Idézet
Külföldön régóta alkalmazzák ezt a módszert, hiszen sokkal barátságosabb, etikusabb módja az elválásnak, mintha a szemétbe vagy a mezőre dobják a tetemeket.

Az elásáskor is fennáll annak a veszélye, hogy egy másik állat kiássa a tetemet. Hargita megyében, Székelyföldön egyelőre nincs kultúrája az állatok hamvasztásának, az emberek nem is ismerik még, ezért egyelőre gyengébb az érdeklődés, de reméljük, hogy ez a jövőben változni fog” – zárta Kovács László.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Át kell alakítani a sérült felnőtteket ellátó otthonokat: felfüggesztik a beutalásokat

Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.

Át kell alakítani a sérült felnőtteket ellátó otthonokat: felfüggesztik a beutalásokat
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Fizetett szabadnapot kapnának a daganatos betegeket kísérők

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.

Fizetett szabadnapot kapnának a daganatos betegeket kísérők
2026. június 25., csütörtök

Iránymutatásokat tett közzé a katasztrófavédelem a hőhullám átvészelésére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Iránymutatásokat tett közzé a katasztrófavédelem a hőhullám átvészelésére
2026. június 25., csütörtök

Kánikula az állatkertben: az elefánt és a bivaly sárral védekezik a meleg ellen

Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.

Kánikula az állatkertben: az elefánt és a bivaly sárral védekezik a meleg ellen
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.

Helyreállították a Jávárdi-vízesést
Helyreállították a Jávárdi-vízesést
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

2026. június 25., csütörtök

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak

A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is

Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is
2026. június 25., csütörtök

Csak nőni és nőni fog Románia államadóssága egy jelentés szerint

Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.

Csak nőni és nőni fog Románia államadóssága egy jelentés szerint
2026. június 25., csütörtök

Nicușor Dan: Nyugat-barát kisebbségi kormány körvonalazódik a pártegyeztetések során

A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.

Nicușor Dan: Nyugat-barát kisebbségi kormány körvonalazódik a pártegyeztetések során
Hirdetés