
A gyógyszerészeti egyetem épületében alakították ki az ideiglenes oltóközpontot.
Fotó: Haáz Vince
Háromezer oltást biztosítanak Marosvásárhelyen a gyógyszerészeti egyetemen kialakított ideiglenes központban, ahol péntek reggel nyolc órától hétfőn reggel nyolc óráig bárki, előzetes programálás nélkül igényelheti a Pfizer-BioNTech vakcináját. Az intézményvezetők bizakodók, Marosvásárhelyen autós oltópontot is létre fognak hozni.
2021. május 13., 20:502021. május 13., 20:50
Az ország öt másik orvosi és gyógyszerészeti egyeteméhez kapcsolódva a marosvásárhelyi egyetem is helyet ad egy hétvégi oltásmaratonnak, amely keretében a tizenhat éven felüli személyek, személyi igazolványuk bemutatásával kaphatják meg az oltást. Az egyetem rektora, Leonard Azamfirei csütörtökön azt hangsúlyozta, hogy több mint 300 önkéntes vesz részt ezen a maratonon, az egyetem diákjai mellett, vásárhelyi és megyebeli egészségügyi asszisztensek, orvosok, de civilek is jelentkeztek, és ingyenes állnak helyt a 72 órás maratonon.
Maros megye prefektusa, Mara Togănel az oltásmaratont megelőző tájékoztatón arról beszélt, büszke arra, hogy a helyi és megyei hatóságok összefognak és a lakosság érdekeit szolgálva cselekednek.
Arról is beszélt, hogy egy autós oltópont létrehozását is tervezik, de egyelőre nincsenek egészségügyi alkalmazottak, akik ezt be tudják vállalni.
A megyei tanács elnöke, Péter Ferenc beszédében arra emlékeztetett, hogy felelős állampolgárként kell viszonyulni a járványkérdéshez, és nem túl nagy áldozat hétvégén negyven percet rászánni az oltásra.
„Marosvásárhelyen 56 ezer oltóanyagot adtak be, és 35 ezer személy már mindkét vakcinát megkapta, de ez még nem elég a nyájimmunitáshoz, ezért
– mondta Marosvásárhely polgármesterre, Soós Zoltán.
Vass Levente egészségügyi államtitkár arra figyelmeztette a Maros megyei politikusokat, hogy bár a városokban egyre több beoltott lesz, a vidéki településeken élők nem tudnak gyorsan és egyszerűen hozzájutni a vakcinához, és ennek érdekében nagyobb erőfeszítéseket kell tenniük a vezetőknek is. Azt is elmondta, hogy az egészségügyi minisztérium minden szükséges pénzalapot biztosít az oltóközpontok működtetésére, és vakcinában sincs hiány.
A pénteken reggel nyolc órakor kezdődő oltásmaraton kapcsán a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője, Iuliu Moldovan azt emelte ki, hogy 3000 oltóanyagot igényeltek a brassói központtól, de ha ez nem lenne elég, bármikor pótolni tudják.
Három hét múlva szintén itt, ugyanilyen körülmények között kaphatják meg az érdeklődők a második vakcinát is. Azt még nem döntötték el, hogy akkor lesz-e lehetőség egy egyszeri oltás beadatására is, ez elsősorban a helyi igényektől függ majd. Maros megyében csütörtökön reggelig 160 ezer személyt oltottak be, közülük 60 ezren mindkét vakcinát megkapták. (Maros megye lakossága 550 ezer).
Az egyik motorosklub a Tudor-lakónegyedi pláza parkolójából két keréken szállítja az egyetemhez az oltásra igyekvőket, így népszerűsítve a véleményük szerint nagyon fontos kezdeményezést.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!