
Fotó: Veres Nándor
Az elmúlt hétvégén hétszer riasztották a hatóságokat medve jelenléte miatt: három különböző időpontban Borszékről, de Alsóboldogfalváról, a Gyilkos-tó közeléből, illetve Oroszhegyből is befutott egy-egy hívás – derül ki a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség hétfői közleményéből. Noha a tájékoztatóban nem térnek ki, de ugyancsak a hétvégén történt egy súlyos medvetámadás is Patakfalván, amiről itt írtunk bővebben.
2022. május 23., 12:302022. május 23., 12:30
Az első hívás egy anyamedve és három bocs jelenlétéről számolt be, a vadállatok egy alsóboldogfalvi lakóház kerítése közelében kószáltak pénteken fényes nappal, röviddel délután háromnegyed kettő előtt. A hívás után nem sokkal a község alpolgármestere értesítette a helyszínre igyekvő csendőröket, hogy
így már nincs szükség beavatkozásra. Ugyanazon a napon, nem sokkal később, délután három órakor a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház mögötti területen láttak medvét. A helyszínre siető csendőrök lakatlan, erdős terület felé hajtották a nagyvadat.

Stabil az állapota a pásztornak, akit pénteken este Patakfalva határában támadott meg a medve.
Szombaton Borszékről futott be az első vészhívás medve miatt, amelyet aztán két másik is követett szintén a településről. Egy anyamedvéről – esetenként pedig bocsairól is – számoltak be a telefonálók, a csendőralakulatok mindegyik esetben a helyszínre vonultak, és az erdőbe hajtották a vadállatokat.
Ugyancsak szombaton, nem sokkal este hét után egy nő riasztotta a csendőröket, aki a Gyilkos-tó közelében egy erdei úton látott medvét. A hatóságok ebben az esetben is a vészhívást indító személy segítségére siettek, és elhajtották a medvét, ugyanakkor a környéken tartózkodó turistákat is figyelmeztették, hogy medve kószál a közelben.
A hétvége utolsó telefonhívása Oroszhegyből futott be vasárnap éjfél után. A vészhívást egy férfi kezdeményezte, aki nem látott medvét, a nagyvad jelenlétét csupán intenzív kutyaugatásra alapozta.
Év eleje óta eddig 83 hívás érkezett a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőséghez, amelyek medve jelenlétére vonatkoztak lakott területeken vagy azok közelében. A csendőrök továbbra is arra kérik az érintetteket, hogy ilyen helyzetekben azonnal hívják a 112-es egységes segélyhívószámot, ne próbálják maguk elkergetni az állatot, ne etessék, ne fotózzák, és tárolják körültekintően a háztartási hulladékot.

Medve jelenlétére figyelmeztettek a hatóságok pénteken kétszer is RO-Alert riasztásban. A tájékoztatás szerint a nagyvadat a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház parkolójában látták.
Hallgatólagosan elfogadta a szenátus hétfői ülésén azt a törvénytervezetet, amely szerint a tanév első napja hivatalos szabadnap a szülők számára.
Botrányba torkollt hétfőn a képviselőházban a kormány órája elnevezésű vita, amelyen a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kezdeményezésére Diana Buzoianu környezetvédelmi minisztert faggatták a Paltinu-gyűjtőtónál kialakult helyzetről.
Bizonytalanul közlekedő, parkoló autóvezetők kerültek a Hargita megyei rendőrök látószögébe hétvégén.
Jócskán a megengedett sebességhatár fölött, 201 km/órás sebességgel hajtott az A2-es autópályán egy férfi. Később a vizsgálatok azt is kimutatták, hogy kábítószer hatása alatt vezetett.
Gratulált hétfőn Nicușor Dan államfő a vasárnapi időközi helyhatósági választások győzteseinek.
Nőtt a környezetvédelmi szabálysértések száma, és egy hónappal az év vége előtt a környezetőrség által kirótt pénzbírságok összege is meghaladta már a 2024-es értéket Hargita megyében. A leggyakoribb kihágásért 1,5 millió lejre bírságolt a hatóság.
Változékony és az ilyenkor megszokottnál enyhébb időre számíthatunk a következő két hétben, december 18. után várható csapadék – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) december 8. és 21. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter feljelentést tesz az Európai Ügyészségen az elektromos iskolabuszok közbeszerzésével kapcsolatban, miután felmerült az európai alapok szabálytalan felhasználásának gyanúja.
Csíkszereda költségvetésébe foglalták a 30 millió lejes kincstári hitelt, és elfogadták az Akác utcába tervezett elektromos töltőállomás felépítésének megvalósíthatósági tanulmányát – rendkívüli ülést tartott az önkormányzati képviselő-testület.
Két sepsiszentgyörgyi lakossági fórum után már körvonalazódnak a város fontosabb problémái: például a parkolók hiánya és az okoskukák használata. De feladták a leckét az RMDSZ-képviselőknek a résztvevők, „megostromolták” őket a megoldandó problémákkal.
szóljon hozzá!