A földterületektől az állatállományon át a mezőgazdasági gépparkig mindenre kiterjed a mezőgazdasági összeírás
Fotó: Barabás Ákos
Az elkövetkező évtized agrárpolitikája szempontjából meghatározó és e tekintetben a legfontosabb felmérés kezdődik el rövidesen, amelyben a teljes mezőgazdaságot átfogóan feltérképezik. A tízévente elvégzett általános mezőgazdasági összeírás az elkövetkező esztendők romániai, és a hazai mezőgazdaságot érintő európai uniós agrárpolitikai stratégiák alapjául szolgál majd.
2021. április 25., 09:372021. április 25., 09:37
Május 10-én kezdődik és július 31-ig tart az általános mezőgazdasági összeírás adatgyűjtési időszaka, amelyet Hargita megyében majdnem félezer kérdezőbiztos, illetve koordinátor végez majd terepen.
Amint arról Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője tájékoztatta lapunkat, a kérdezőbiztosok felkeresik a gazdaságokat – a legkisebbtől a legnagyobbig az összeset – és a tulajdonostól felveszik a gazdaság adatait.
milyen termékeket állítanak elő, és hogy megélhetési gazdálkodást folytatnak vagy csak kedvtelésből, saját felhasználásra termelnek – tudtuk meg az igazgatóság vezetőjétől, aki elmondta lényegében egy átfogó statisztikai adatgyűjtésről van szó. A felmérést a mezőgazdasági igazgatóság vezeti és ebben megyeszerte 469 kérdezőbiztos és koordinátor vesz részt – már zajlik a felkészítésük a megy mind a 67 önkormányzatánál. A kérdezőbiztosok a korábbi általános mezőgazdasági összeírások gyakorlatától eltérően ezúttal elektronikus adatbevitelt végeznek majd, azaz táblagépekbe írják a szükséges információkat, majd a felmérés végén a gazdaság tulajdonosa is digitálisan írja ezt alá.
Az összeírás eredményét a statisztikai hivatal dolgozza fel, és ennek az összesítésnek az eredménye alapján dolgozzák majd ki az országos és európai uniós agrárpolitikai stratégiákat, illetve a támogatási programokat is – vázolta az összeírás, illetve az abba bekerülő adatok pontosságának a jelentőségét Romfeld Zsolt. Tízévenként kell elvégezni a felmérést – ezt a romániai és EU-s törvények egyaránt előírják – és szükség is van rá, hiszen egy évtized alatt számtalan változás történik a mezőgazdaságban. Hargita megyében például nőttek a gazdaságok a földek csoportosítása által – ami elősegíti a megélhetési mezőgazdálkodást –, tehát nem csak egy egyszerű adatfrissítés lesz az összeírás, hanem egy átfogó felmérés – magyarázta a szakember.
„Az említett időszakban a kérdezőbiztosok eljutnak a gazdákhoz, földtulajdonosokhoz. Akit nem találnak otthon, azt telefonon felhívják, majd személyesen felkeresik” – magyarázta a felmérés lebonyolítását Romfeld Zsolt, megjegyezve, hogy minden érintettet személyesen felkeresnek az adatgyűjtést végzők. A farm- és területtulajdonosoknak, állattartó gazdáknak fontos tudniuk, hogy
„A kérésünk is az, hogy csak őket engedjék majd be” – hangsúlyozta az intézmény vezetője. A kérdezőbiztosokat a statisztikai hivatal toborozta, a szerződéseket már megkötötték velük, a felkészítésüket pedig a mezőgazdasági igaztóság végzi, a települések többségén kis csoportokban, ott pedig, ahol a település fertőzési rátája miatt ez nem lehetséges, online próbálják ezt elvégezni.
Az összeírás július 31-én zárul. Amint arról Romfeld Zsolt tájékoztatott, a felmérés eredményeinek összesítését, illetve kiértékelését őszre készíti el a statisztikai hivatal, a nyers eredmények ugyan valószínűleg már korábban meglesznek, de a feldolgozott adatok kiértékelése akkor lesz majd nyilvános.
Az általános mezőgazdasági összeírás elvégzést a statisztikai adatgyűjtésre vonatkozó európai jogszabályokat is előírják, valamint az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének az ajánlásai is, amelyek szerint tízévenként minden tagállamnak általános mezőgazdasági összeírást kell készíteni. Az összeírás feldolgozott eredményei meg kell feleljenek a nemzetközi összehasonlíthatóság európai követelményeinek, valamint az országos kritériumoknak is, ugyanakkor olyan információkat kell szolgálniuk, amelyeket a politikai döntéshozók, a kutatók, a gazdák és a nagyközönség is hasznosítani tud a mezőgazdasági ágazat állapotának és szerkezetének, illetve a mezőgazdaság környezeti hatásának a jobb megértéséhez.
Két jármű, köztük egy gázpalackokat szállító teherautó is érintett a Maros megyei Lövér településnél történt balesetben – tájékoztatott a Maros megyei tűzoltóság.
Teljesen leégett egy fából készült építmény, egy másiknak pedig a tetőzetére terjedtek át a lángok a Maros megyei Dédabisztra településen, hétfő reggel.
November 11-15-e között a román hadsereg szárazföldi alakulatainak és a NATO romániai egységeinek partnerségével taktikai hadgyakorlatokorlatokat tartanak a sepsiszentgyörgyi lőtéren.
Első alkalommal szervezik meg a Kárpát-medencei Erdeiiskola-konferenciát és szemlét Szentegyházán, ahol több erdélyi és magyarországi szakember vesz részt, hogy minél szélesebb körben kiterjesszék az erdei iskola tevékenységét.
Út-helyreállítási és -javítási munkálatok miatt hétfőtől forgalomátszervezésre kell számítani Gyergyószentmiklóson – értesít a polgármesteri hivatal.
A Maros Megyei Tanács tájékoztatja az olvasókat, hogy hamarosan elkezdődnek a munkálatok Marosszentkirály és Mezőrücs településeken.
Már meg sem lepődünk azon, hogy ismét Csíkszereda volt az ország leghidegebb pontja.
Képzeljen el egy vacsorát, ahol nem a látásé az irányítás, hanem a többi érzékszerve fedezi fel az ízeket, illatokat és hangokat.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
1 hozzászólás