Több száz gyermek tanul népdalt a vetélkedőre készülve. Illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Elkezdődnek hétfőn a XIX. Csak tiszta forrásból − csíkszéki népdalvetélkedő elődöntői. Először Gyimesfelsőlokon versenyeznek a gyermekek.
2017. november 10., 12:312017. november 10., 12:31
A vetélkedőt a Tiszta Forrás Alapítvány az Eszterlánc Alapítvánnyal és a csíkszeredai Tanulók Házával közreműködve szervezi, a verseny az oktatási tárca hivatalos versenynaptárában is szerepel.
Az elődöntők jövő héten zajlanak Gyimesfelsőlokon (november 13., 15 óra, Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnázium), Gyergyószentmiklóson (november 14., 15 óra, Salamon Ernő Gimnázium), Csíkdánfalván (november 15., 16 óra, Petőfi Sándor Szakközépiskola), Csíkszeredában (november 17., 15 óra, Tanulók Klubja) és Csíkszentmártonban (november 20,, 14.30 óra, Tivai Nagy Imre Szakközépiskola).
Jelentkezni az elődöntők helyszínén, az előre kitöltött jelentkezési lappal kell. A jelentkezési lap a rendezvény Facebook-eseményénél is elérhető, az iskolák titkárságán is igényelhető vagy a szervezőktől e-mailben a zszalay@upcmail.ro címen.
A szervezők leírása szerint a népdalvetélkedőn elsősorban helyi anyagot kérnek a versenyzőktől. Az óvodás-második osztályos kategóriában például 7 népdalos repertoárral kell jelentkezni, az ötödik osztálytól felfele megpályázható mesteri fokozatban viszont 50–100 népdalból álló listával kell pályázzanak a diákok. A verseny során elsősorban a tiszta, csengő hang, a szép hangszín, a listán szereplő népdalok értéke és nem utolsó sorban az előadásmód hitelessége, meggyőző ereje érvényesül majd.
Az egyéni verseny mellett idén is meghirdetik a népdalcsoportok versenyét: 6–12 tagú csoportok egy maximum 5–6 perces népdalcsokrot kell előadjanak, amelynek során a fenti szempontokon kívül a csoport egységes előadásmódja is érvényesülni fog.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!