
Fotó: Vargyasi Levente/Székely Nemzeti Múzeum
Jövő évtől akár a boldogító igent is ki lehet majd mondani a teljes felújításon átesett Székely Nemzeti Múzeumban. Az exkluzív szolgáltatással egyrészt nyitnának a nagyközönség felé, másrészt kiegészítenék a kormányzati intézkedések nyomán megtépázott költségvetésüket.
2023. november 13., 19:462023. november 13., 19:46
Vargha Mihály intézményvezető a Székelyhon megkeresésére elmondta: élő múzeumot szeretnének működtetni, és
„Egyik napról a másikra úgy lekorlátoztak, hogy nem költhetünk szinte bélyegre sem. Kellenek a pénzforrások, mert úgy érezzük, kigyúlt a piros lámpa. A megyei tanács támogat bennünket, nagyon jó a kapcsolatunk, de minden jóakarat mellett meg kell vizsgálnunk, honnan tudunk még pénzt bevonzani” – fogalmazott a múzeumigazgató. Hozzátette,
Elmondta, az újranyitást követően a múzeum iránt nagyon nagy az érdeklődés, önkénteseket is be kell vonniuk, hogy minden csoportot fogadni tudjanak, ennek ellenére
„A jövedelmünk 60–65 százaléka a régészeti ásatásokból jön. Néhány emberünk »a föld alatt él«, egész évben, márciustól novemberig ásunk” – osztotta meg velünk Vargha Mihály.
Az esküvők kapcsán elmondta, az épületben található egy Kós Károly által tervezett szentély, amelyben a házasodni vágyók szűk családi körben mondhatnák ki a boldogító igent. „A terem, amiből a szentély nyílik, a reformációt képviseli, egy templombelsőre hasonlít, a szentély pedig a katolicizmust. Kós Károly a felekezetek közti békét akarta ezzel hirdetni” – tudatta.
A helyiséget az előző vezetőség idején raktárnak használták, majd Vargha Mihály kezdeményezésére kitakarították, kimeszelték, és restaurálását követően a 300 éves zabolai szárnyas oltárt helyezték el benne. Jelenleg egy kisebb egyháztörténeti kiállítás tekinthető meg a szentélyben, ám az élő múzeum jegyében szeretnék a házasulandók rendelkezésére (is) bocsátani.

Négyévi bezártság és kétévnyi felújítás után megnyitotta kapuit Sepsiszentgyörgyön a Székely Nemzeti Múzeum, a székely nemzet temploma.
Vargha Mihály szerint a szentélyben akár polgári, akár egyházi esküvőket is lehet tartani, és a jövő évtől szeretnék elindítani ezt a díjköteles szolgáltatást. „Ez egy
Ugyanakkor a múzeum egyben magát reklámozza ezzel” – mondta, hozzátéve, hogy ez csak egy plusz bevételi forrás lenne, az eredeti küldetésüket nem adják fel.

A román közönség és szakmai meghívottak számára is ünnepélyes keretek között megnyitották szerdán a felújított Székely Nemzeti Múzeumot. Az esemény után Vargha Mihály múzeumigazgató boldogan nyilatkozta, hogy rengeteg elismerő szót kaptak.
A sepsiszentgyörgyi kezdeményezés nem egyedi, Csíkszeredában a Csíki Székely Múzeum székhelyéül szolgáló Mikó-vár már 2018 óta ad otthont a polgári esküvőknek. Amint azt Farkas Csillától, a városháza lakosság-nyilvántartó osztályának anyakönyvvezetőjétől megtudtuk, a fiatalok nagyon szeretik a helyszínt, mivel egy történelmi jelentőségű épületről van szó.
Hozzátette, tavaly és az idén is több mint kétszáz pár mondta ki a boldogító igent ezen a helyszínen. „Sokan vannak, akik máshonnan is ide jönnek, mert a Mikó-várban szeretnének esküdni” – tudatta. Jó idő esetén a múzeumudvart is igénybe lehet venni, de inkább az esketőterem használatát javasolják, mivel ellenkező esetben a látogatók megzavarhatják a szertartást.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!