Barna Gergő: az emberek leginkább az önkormányzatban bíznak, ez a hozzájuk legközelebb álló intézményrendszer
Fotó: Tuchiluș Alex
Ezt mind tudtuk, így nincs itt semmi látnivaló – nyugtázhatja az olvasó, miután szembesül azokkal az adatokkal, amelyek a SoDiSo Research októberben végzett felméréséből derültek ki.
2024. február 16., 12:392024. február 16., 12:39
2024. február 16., 15:572024. február 16., 15:57
Növekedett az RMDSZ támogatottsága az utóbbi években, a helyi önkormányzatokban pedig messzemenően jobban bíznak a háromszékiek, mint a román kormányban – derült ki a SoDiSo Research októberben végzett felméréséből. Az eredményeket Barna Gergő szociológus és Tamás Sándor, az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezetének elnöke ismertette.
Az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezete által megrendelt közvélemény-kutatás reprezentatívnak tekinthető a magyar városokra nézve, de főleg Kovászna megye magyar lakosságára nézve, mert nagy minta szolgált az alapjául:
Az idei szuperválasztási évben zajló négy választásra való tekintettel az októberi közvélemény-kutatás rákérdezett az anyaországi, helyi és romániai hatóságokban való bizalomra, az uniós, helyi és országos haladási irány helyességére, a választásokon való részvételi hajlandóságra és természetesen a politikai szimpátiákra is.
A háromszéki emberek kétharmada nem szimpatizál a nemzetközi szervezetekkel (NATO, Európai Unió), nagyobbrészt azért, mert nem teljesítették a magyarok kisebbségvédelemmel kapcsolatos elvárásokat. A felmérés alanyai túlnyomó többségben rábólintottak arra az állításra, hogy
Noha a megkérdezettek több mint fele csalódott benne, elismerik, hogy jó volt csatlakozni az európai szövetséghez, mert erőforrásai által fejlődött az ország.
A háromszékiek borúlátók az ország jövőjét illetően, illetve nem helyeslik azt az irányt, amerre a kormánypártok irányítják (78 százalék). A hazai vezetésben (elnökben, kormányban, parlamentben) kevesen bíznak. Leginkább a magyar kormány nyerte meg az emberek bizalmát (83 százalék), de 73 százalékuk úgy gondolja, a helyi önkormányzatok is jól végzik a munkájukat.
Konkrétan a Kovászna megyei tanács megítélése nagyon jó vagy jó az emberek 72 százaléka szerint.
A megkérdezettek kétharmada szerint saját lakhelyük fejlődött az elmúlt években.
A háromszéki embereknek az önkormányzati választások a legfontosabbak, hiszen hétköznapjaikra nézve ezeknek vannak leginkább megtapasztalható következményei; majd a fontossági sorrendben az országos parlamenti választások és az elnökválasztás következik, az európai parlament összetétele már sokkal kevesebbeket érdekel (de még mindig a megkérdezettek több mint felét).
Ez egy jelentős javításra szoruló arány, különösen azt tekintetbe véve, hogy – Barna Gergő szerint – minden jel arra mutat, a románok részvétele a parlamenti választásokon jelentősen megugrik az idén. A felmérés szerint
a háromszéki magyarok 82 százaléka az RMDSZ-re szavazna,
8 százaléka az EMSZ-re,
1,2 százaléka Magyar Polgári Erő pártra
és 3 százalék román pártok jelöltjeire voksolna.
5 százalék még nem döntött.
Sepsiszentgyörgyön (és csak itt) 200 román nemzetiségűt is bevontak a felmérésbe, így a háromszéki megyeszékhelyen a teljes lakosságra reprezentatívak az adatok. A város a megkérdezettek közel 90 százaléka szerint fejlődött – a románok többsége is így látja –, az ország haladási iránya viszont nem annyira jó.
Tamás Sándor: Romániában bármikor tartják a választásokat, mi felkészülten állunk a megmérettetés elé
Fotó: Tuchiluș Alex
Az RMDSZ mellett, amelynek 83 százalékos többsége lehet, esélye van még bejutni a helyi tanácsba az EMSZ-nek, amelyik októberben 6,5 százalékos támogatottságot mondhatott magáénak. Érdekesség, hogy
ami körükben azt jelenti, hogy jobban áll, mint az AUR (az átszavazás fordított irányban is működik: a magyarok 4 százaléka is román jelöltre voksolna). A felmérés szerint a románoknak csak 40 százaléka menne el szavazni a helyhatósági választásokon, de hajlandóságuk nagyban függhet attól is, ki lesz a jelölt.
Kézdivásárhelyen érzékeli a fejlődést a lakosság háromnegyede, s bár még egyenlő arányban vannak azok, akik szerint a város jó irányba halad és azok, akik ennek az ellenkezőjét gondolják, emelkedőben az előbbiek száma. Bokor Tibor polgármester megítélése javult az előző felméréshez képest, a megkérdezettek 66 százaléka elégedett vele. Ami a pártszimpátiákat illeti, az RMDSZ 80 százalékot tudhat magáénak.
Háromszék a béke szigete volt a magyar–magyar párbeszédben és együttműködésben – hangsúlyozta Tamás Sándor
Fotó: Tuchiluș Alex
Baróton Benedek-Huszár János személye az előző polgármesterhez képest inkább elfogadott (61 százalék elégedett vele) és nőtt a város fejlődését észlelők aránya is, de még mindig kisebbségben vannak a borúlátókhoz képest. Az RMDSZ 80 százalékot, az EMSZ 9 százalékot szerezne, ha most vasárnap lennének a választások.
Kovásznán viszonylag kicsi volt a minta, mindössze 200 személyt kérdeztek meg, de rendkívül magas Gyerő József polgármester bizalmi indexe: a lakosság 92 százaléka hisz benne, nőtt a város jó irányú fejlődését tapasztalók aránya, és a polgárok választásokon való részvételi hajlandósága.
Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.
szóljon hozzá!