A torjai víztartályt forrásokból töltik fel
Fotó: Kocsis Károly
A melegrekordokat megdöntő kánikula, illetve a vele járó szárazság a háromszéki vízellátó-rendszert is komoly próbatétel elé állította, de egyelőre nincs szó vészhelyzetről. A Közüzemek Rt. azért biztonságból, az ország más régióinak vízszolgáltatóihoz hasonlóan változtatott hálózata üzemeltetési módján.
2024. július 18., 17:162024. július 18., 17:16
A szolgáltató hangsúlyozza: a nyomás- és hozamproblémákat a víz mezőgazdasági célokra történő felhasználása okozza, ami szigorúan tilos, hiszen a fogyasztás így is a kétszeresére, sőt néhol háromszorosára növekedett. Kozsokár Attila közüzemi vezérigazgató szerint
Uzont és Szentivánlaborfalvát 8 és 22 óra között közvetlenül Sepsiszentgyörgyről látják el ivóvízzel. Napközben az uzoni vízháznál levő 300 köbméteres ivóvíztartályt nem is töltik azért, hogy a két település fogyasztóinak tudjanak folyamatosan ivóvizet biztosítani. Éjjelre viszont megnyitják a csapokat, mert ebből az ivóvíztartályból látják el – szivattyúk segítségével – a községhez tartozó lisznyói és bikfalvi fogyasztókat.
– magyarázza Kozsokár Attila.
A falu felső részénél a Torja-pataknak még viszonylag elfogadható a vízhozama…
Fotó: Kocsis Károly
Szotyor, Kilyén és Kökös ellátása egy 110 milliméteres átmérőjű vezetéken keresztül történik. Napközben csak Szotyor és Kilyén lakóinak biztosítják a vizet a sepsiszentgyörgyi hálózatból, éjszakánként pedig a kökösi, 250 köbméteres tartályt töltik, hogy nappal ebből tudják szivattyúzni az ottani fogyasztóknak szánt ivóvizet.
A fogyasztás megemelkedett mértéke miatt a zaláni ivóvíztartályt már az előző hétvégén sem sikerült feltölteni, ezért a Suta nevű falurészben jelenleg is kritikus a szolgáltatás. Ameddig ezt a gondot nem tudják orvosolni, éjszakára Oltszemet lekapcsolják a rendszerről, hogy a tartály feltelhessen. Bodok községközpontban egyelőre különösebb gondok nélkül zajlik az üzemeltetés.
Gidófalva községben azonban folyamatosan üzemeltetési problémák merülnek fel, elsősorban Fotosmartonoson és Angyaloson, de a futballpálya környékén is elfogy a víz esténként és hétvégeken. A helyzetet bonyolítja, hogy
Kőröspatakon és Kálnokon szintén az ivóvíztartály töltése állítja kihívás elé a Közüzemek Rt-t, illetve sok csőtörést javítottak főleg a községközpont területén, de egyelőre tudnak a fogyasztóknak ivóvizet biztosítani. Illyefalva községben azok a részek ellátása ütközik akadályokba, ahol helyi nyomásemelő állomások segítségét veszik igénybe: Szalomér I., Szalomér II. és Sepsiszentkirály.
Árkos községben egyelőre csak az áramellátáshoz köthető megállások fordulnak elő.
A Közüzemek Rt. arra kéri a fogyasztókat, figyeljenek az ivóvíz-fogyasztásra, és jelezzenek bármilyen rendellenességet vagy csőtörést azért, hogy ez a törékeny egyensúly ne bomoljon fel, mert az további vízhiányt, illetve hosszasabb munkálatokat és az azzal elkerülhetetlenül együtt járó vízszünetet eredményezhet.
…10 km-rel lennebb, Kézdivásárhelyre érve ennyi marad belőle, és az is állóvíz hatását kelti – útközben „elfogy”
Fotó: Kocsis Károly
Kézdivásárhelyen, a hozzátartozó Nyújtódon, Kézdisárfalván és Szászfaluban, valamint a szomszédos Kézdiszentléleken egyelőre nincs gond a vízszolgáltatás terén, ám
A kutak hidrosztatikai magassága már a hét elején 3–5 méter között ingadozott, ami még elfogadható szintnek számít, ám ha tovább csökken, már fennakadásokat okozhat.
A kánikula hatása ugyanakkor Kovásznán, Csomakőrösön, Pákéban, Barátoson és Orbaiteleken is érződik: a tartályokban itt is csökkent a vízszint. Kovászna esetében a problémát azonban egyelőre nem a vízállás, hanem az elöregedett vezetékek jelentik, amelyeket a Közüzemek és a polgármesteri hivatal folyamatosan cserél, javít. Üzemeltetési gond egyelőre nincs, de
A csernátoni vízgyűjtő tartály. Teljesen új megoldásra van szükség
Fotó: Tuchiluș Alex
Háromszéken egyes községek nem csatlakoztak a megyei szolgáltatóhoz, inkább a korábban maguk számára kiépített vízellátó-rendszerre hagyatkoztak, ám most itt sem sokkal rózsásabb a helyzet. Így például
Lukács Róbert falumenedzser lapunknak elmondta, a lakókat felkérték ugyan az észszerű vízhasználatra, de eddig ennek nem volt túl sok foganatja. Pedig kellene lennie, mert már a magánkutak egy részéből is kezdett el-eltünedezni a víz.
– tájékoztatott Daragus Attila polgármester. A háztáji gazdálkodás is sok vizet felemészt, a nagyobb agrártermelők is bőven használják például vegyszerezéshez, és Torjának viszonylag sok a mezőgazdasági területe.
„Optimistán állunk a kérdéshez, hamarosan jön az eső, és akkor megszűnnek a vízgondok is” – nyilatkozta derűlátón az elöljáró.
Csernátonban azonban nem várják az esőt, legalábbis a vízellátás szemszögéből nézve, mert olyankor zavaros lé szokott folyni a csapokon. Ez a gond a helyhatósági választási kampánynak is egyik sarkalatos pontját képezte, a végül nagy fölénnyel győzedelmeskedő Mágori István azt ígérte, mandátuma alatt megtalálja rá a megoldást.
Családon belüli erőszak elkövetése miatt távolságtartási végzést állítottak ki egy sepsiszentgyörgyi férfi ellen, aki bántalmazta feleségét.
Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.
Hatvanötezer lej gyűlt össze a Hubertus Vadásztársaság által korábban szervezett jótékonysági vadászaton, amiből számos orvosi eszközt vásárolhattak a székelyudvarhelyi kórház székelykeresztúri kirendeltségének. Ezeket adták át csütörtökön.
Minden valószínű forgatókönyvet számításba véve Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a „kisebbik rossz” elvét szem előtt tartva vázolta fel, hogy kire lenne jó szavazni az erdélyi magyaroknak a májusi államelnök-választáson.
A kormány egyszer Sepsiszentgyörgynek adta, majd visszavette a Stadion utcai sportbázist. Most ismét reményteljes a város számára a bukaresti felállás, ezért ismét magáénak szeretné tudni a létesítményt.
A tavalyhoz képest idén kisebb összegből gazdálkodhat Kézdivásárhely: a 2024-es 165 millió lejhez képest ezúttal 127,3 millió áll a városvezetés rendelkezésére. Ennek 56 százalékát fejlesztésekre fordítják, a fennmaradó 44 százalékot pedig működtetésre.
Míg Marosvásárhely költségvetése tavaly 625,8 millió lej volt, idén ez kétszáz millióval több lesz: 2025-ben 854 millió lejből gazdálkodik a település. A képviselő-testület csütörtökön délután bólintott rá a költségvetés-tervezetre.
Noha a székelyföldi megyékben nagyobb az adófelajánlási kedv az országos átlagnál, még nagyok a tartalékok – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán gazdasági szakpolitikus. Arra buzdít, éljünk a minket illető jogokkal, hiszen közeleg a határidő.
Rablótámadás megalapozott gyanújával előzetes letartóztatásba helyeztek két férfit Maros megyében.
szóljon hozzá!