Hirdetés
Hirdetés

Háromszéken is vannak vízgondok, de a közelgő csapadék javítani fog a helyzeten

A torjai víztartályt forrásokból töltik fel •  Fotó: Kocsis Károly

A torjai víztartályt forrásokból töltik fel

Fotó: Kocsis Károly

A melegrekordokat megdöntő kánikula, illetve a vele járó szárazság a háromszéki vízellátó-rendszert is komoly próbatétel elé állította, de egyelőre nincs szó vészhelyzetről. A Közüzemek Rt. azért biztonságból, az ország más régióinak vízszolgáltatóihoz hasonlóan változtatott hálózata üzemeltetési módján.

Kocsis Károly

2024. július 18., 17:162024. július 18., 17:16

A szolgáltató hangsúlyozza: a nyomás- és hozamproblémákat a víz mezőgazdasági célokra történő felhasználása okozza, ami szigorúan tilos, hiszen a fogyasztás így is a kétszeresére, sőt néhol háromszorosára növekedett. Kozsokár Attila közüzemi vezérigazgató szerint

ha nincs kánikula, a rendszer képes folyamatosan kielégíteni a lakosság vízszükségletét, normál paraméterek közepette tud működni, ám a nagy hőség miatt néhol kénytelenek drasztikusabb intézkedésekhez folyamodni.

Uzont és Szentivánlaborfalvát 8 és 22 óra között közvetlenül Sepsiszentgyörgyről látják el ivóvízzel. Napközben az uzoni vízháznál levő 300 köbméteres ivóvíztartályt nem is töltik azért, hogy a két település fogyasztóinak tudjanak folyamatosan ivóvizet biztosítani. Éjjelre viszont megnyitják a csapokat, mert ebből az ivóvíztartályból látják el – szivattyúk segítségével – a községhez tartozó lisznyói és bikfalvi fogyasztókat.

Idézet
A bikfalvi nyomásemelő feletti, úgynevezett Tópataka zónában gondok adódnak a nyomásemelő áramellátásával, ami miatt többször kell a helyi generátort üzemeltetni, ez viszont nagy költségeket von maga után”

– magyarázza Kozsokár Attila.

A falu felső részénél a Torja-pataknak még viszonylag elfogadható a vízhozama… •  Fotó: Kocsis Károly Galéria

A falu felső részénél a Torja-pataknak még viszonylag elfogadható a vízhozama…

Fotó: Kocsis Károly

Oltszemen nincs víz éjszaka

Szotyor, Kilyén és Kökös ellátása egy 110 milliméteres átmérőjű vezetéken keresztül történik. Napközben csak Szotyor és Kilyén lakóinak biztosítják a vizet a sepsiszentgyörgyi hálózatból, éjszakánként pedig a kökösi, 250 köbméteres tartályt töltik, hogy nappal ebből tudják szivattyúzni az ottani fogyasztóknak szánt ivóvizet.

Oltszemen és Zalánban a katonaság kútjából biztosítják az ivóvízszükségletet, viszont a helyi domborzati viszonyok miatt ez utóbbi helységben még egy további nyomásemelő is dolgozik, hogy az ivóvíz el tudjon jutni a 200 köbméteres tartályba, onnan pedig a magasabb ponton élő fogyasztókhoz is, miután az ottani forrásból befolyó víz mennyisége elenyésző.

A fogyasztás megemelkedett mértéke miatt a zaláni ivóvíztartályt már az előző hétvégén sem sikerült feltölteni, ezért a Suta nevű falurészben jelenleg is kritikus a szolgáltatás. Ameddig ezt a gondot nem tudják orvosolni, éjszakára Oltszemet lekapcsolják a rendszerről, hogy a tartály feltelhessen. Bodok községközpontban egyelőre különösebb gondok nélkül zajlik az üzemeltetés.

Hirdetés

Fotosmartonoson is szenvednek

Gidófalva községben azonban folyamatosan üzemeltetési problémák merülnek fel, elsősorban Fotosmartonoson és Angyaloson, de a futballpálya környékén is elfogy a víz esténként és hétvégeken. A helyzetet bonyolítja, hogy

a fotosmartonosi és angyalosi ivóvíztartályokat nehéz feltölteni a nagy fogyasztás miatt, emiatt pedig leginkább a fotosmartonosi fogyasztók szenvednek.

Kőröspatakon és Kálnokon szintén az ivóvíztartály töltése állítja kihívás elé a Közüzemek Rt-t, illetve sok csőtörést javítottak főleg a községközpont területén, de egyelőre tudnak a fogyasztóknak ivóvizet biztosítani. Illyefalva községben azok a részek ellátása ütközik akadályokba, ahol helyi nyomásemelő állomások segítségét veszik igénybe: Szalomér I., Szalomér II. és Sepsiszentkirály.

Az áramellátás miatt voltak és várhatóan lesznek leállások, no meg amiatt is, hogy a szivattyúknak szünet nélkül kell(ene) működniük.

Árkos községben egyelőre csak az áramellátáshoz köthető megállások fordulnak elő.

A Közüzemek Rt. arra kéri a fogyasztókat, figyeljenek az ivóvíz-fogyasztásra, és jelezzenek bármilyen rendellenességet vagy csőtörést azért, hogy ez a törékeny egyensúly ne bomoljon fel, mert az további vízhiányt, illetve hosszasabb munkálatokat és az azzal elkerülhetetlenül együtt járó vízszünetet eredményezhet.

…10 km-rel lennebb, Kézdivásárhelyre érve ennyi marad belőle, és az is állóvíz hatását kelti – útközben „elfogy” •  Fotó: Kocsis Károly Galéria

…10 km-rel lennebb, Kézdivásárhelyre érve ennyi marad belőle, és az is állóvíz hatását kelti – útközben „elfogy”

Fotó: Kocsis Károly

Kézdi- és orbaiszéki helyzetkép

Kézdivásárhelyen, a hozzátartozó Nyújtódon, Kézdisárfalván és Szászfaluban, valamint a szomszédos Kézdiszentléleken egyelőre nincs gond a vízszolgáltatás terén, ám

a szárazság hatására folyamatosan nő a fogyasztás, egyértelműen a locsolások következtében.

A kutak hidrosztatikai magassága már a hét elején 3–5 méter között ingadozott, ami még elfogadható szintnek számít, ám ha tovább csökken, már fennakadásokat okozhat.

A gelencei tartály két alkalommal is teljesen kiürült az elmúlt hónapok során: itt is túlnyomórészt az öntözés okozott gondot, amihez több csőtörés is hozzáadódott.

A kánikula hatása ugyanakkor Kovásznán, Csomakőrösön, Pákéban, Barátoson és Orbaiteleken is érződik: a tartályokban itt is csökkent a vízszint. Kovászna esetében a problémát azonban egyelőre nem a vízállás, hanem az elöregedett vezetékek jelentik, amelyeket a Közüzemek és a polgármesteri hivatal folyamatosan cserél, javít. Üzemeltetési gond egyelőre nincs, de

a szárazság itt is okozhat fennakadást a későbbiekben.

A csernátoni vízgyűjtő tartály. Teljesen új megoldásra van szükség •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

A csernátoni vízgyűjtő tartály. Teljesen új megoldásra van szükség

Fotó: Tuchiluș Alex

A saját rendszereknél is adódnak gondok

Háromszéken egyes községek nem csatlakoztak a megyei szolgáltatóhoz, inkább a korábban maguk számára kiépített vízellátó-rendszerre hagyatkoztak, ám most itt sem sokkal rózsásabb a helyzet. Így például

Lemhényben két kútnak és két forrásnak kellene biztosítania a vízellátást, de szárazság esetén gyakran lép fel hiány, ami főleg a felsőlemhényi részeket érinti.

Lukács Róbert falumenedzser lapunknak elmondta, a lakókat felkérték ugyan az észszerű vízhasználatra, de eddig ennek nem volt túl sok foganatja. Pedig kellene lennie, mert már a magánkutak egy részéből is kezdett el-eltünedezni a víz.

Torján csak források táplálják a saját rendszert, így nem csoda, hogy kánikula esetén gondok lépnek fel a vízellátásban, de ezek egyelőre nem súlyosak

– tájékoztatott Daragus Attila polgármester. A háztáji gazdálkodás is sok vizet felemészt, a nagyobb agrártermelők is bőven használják például vegyszerezéshez, és Torjának viszonylag sok a mezőgazdasági területe.

A szárazság mértékét egyébként jól jelzi, hogy a Torja-patak, mielőtt Kézdivásárhelyre érne, majdnem teljesen „elfogy”, amire emberemlékezet óta nem volt példa.

„Optimistán állunk a kérdéshez, hamarosan jön az eső, és akkor megszűnnek a vízgondok is” – nyilatkozta derűlátón az elöljáró.

Csernátonban azonban nem várják az esőt, legalábbis a vízellátás szemszögéből nézve, mert olyankor zavaros lé szokott folyni a csapokon. Ez a gond a helyhatósági választási kampánynak is egyik sarkalatos pontját képezte, a végül nagy fölénnyel győzedelmeskedő Mágori István azt ígérte, mandátuma alatt megtalálja rá a megoldást.


Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 23., vasárnap

Súlyosan ittasan tagadta meg a szondáztatást, aztán a vérminta eredménye sokkolt

Súlyosan ittasan vezető, 43 éves, Maros megyei férfit fülelt le a rendőrség a Fehér megyei Küküllőváron. A sofőr a leállításakor megtagadta a szondáztatást.

Súlyosan ittasan tagadta meg a szondáztatást, aztán a vérminta eredménye sokkolt
Hirdetés
2025. november 23., vasárnap

Ócskavasbegyűjtőnél végződött a nagyszabású vasúti ellenőrzés

A vasúti rendőrség munkatársai tíz bűncselekményt állapítottak meg és 325 bírságot szabtak ki, összesen mintegy 105 ezer lej értékben a november 18–19-én végrehajtott művelet során.

Ócskavasbegyűjtőnél végződött a nagyszabású vasúti ellenőrzés
2025. november 23., vasárnap

Vonatról kórházba: feldagadt poloskacsípésekkel ébredt a hálókocsiban

Összecsíptek a poloskák egy fiatal nőt egy vonatjárat hálókocsijában, a csípések pedig – az édesanya beszámolója alapján – feldagadtak, így egészségügyi ellátásra volt szükség.

Vonatról kórházba: feldagadt poloskacsípésekkel ébredt a hálókocsiban
2025. november 23., vasárnap

Magyarországra már megérkezett a hó, Románia nyugati fele lehűlt

Több helyen okoz fennakadást a hó a Magyarországon, kamionok, személygépkocsik és buszok továbbhaladását is segíteniük kellett a tűzoltóknak szombat este. Eközben Románia nyugati és északkeleti részére hidegebb hajnal köszöntött be, mint a többi régióba.

Magyarországra már megérkezett a hó, Románia nyugati fele lehűlt
Hirdetés
2025. november 22., szombat

A borászkodás mai formája egyenesen pazarlás

Ön tudta, hogy a magyar szőlőnedű ötvennyolcféle adalékanyaggal „javítható”? A keceli Benyák Zoltán bioborász és bortörténész szerencsére csak egyet használ, és szerinte akár Székelyföld is lehet még kisebbfajta borhatalom. De a lényeg a táj!

A borászkodás mai formája egyenesen pazarlás
2025. november 22., szombat

Máris megtalálták az autópályán forgalommal szembe hajtó sofőrt

A közösségi oldalalakon megosztott videó alapján azonosította a rendőrség azt a sofőrt, aki a forgalommal szembe hajtott az autópályán. Pénzbírságot szabtak ki és felfüggesztették a jogosítványát.

Máris megtalálták az autópályán forgalommal szembe hajtó sofőrt
2025. november 22., szombat

Nézzünk oda, hová rejtették a kokaint az autóban! – rajtaütéses videó

Rajtaütés során találták meg az autóban a nagy kockázatú kábítószert a brassói rendőrök. Két gyanúsítottat tartóztattak le.

Nézzünk oda, hová rejtették a kokaint az autóban! – rajtaütéses videó
Hirdetés
2025. november 22., szombat

Mentek a navigációs alkalmazás után, amíg elakadtak – térerő nélkül, sötétedés előtt, kisbabával

Elakadtak autójukkal egy turistacsoport tagjai Brassó megyében, miután a navigációs appot követve egy elszigetelt, nehezen járható, sáros útra tévedtek. Négyen voltak, felnőttek, térerő nélkül, sötétedés előtt, és velük volt egy három hónapos csecsemő.

Mentek a navigációs alkalmazás után, amíg elakadtak – térerő nélkül, sötétedés előtt, kisbabával
2025. november 22., szombat

Közölte a határrendészet, hogy honnan és milyen autókat lopnak el a leggyakrabban

Az év első tíz hónapjában végzett ellenőrzések és vizsgálatok eredményeként a határőrrendőrség több mint 160, Romániából vagy külföldről ellopott gépjárművet és gépet fedezett fel és foglalt le.

Közölte a határrendészet, hogy honnan és milyen autókat lopnak el a leggyakrabban
2025. november 22., szombat

Már ma éjszaka éles fordulás várható az időjárásban

Jelentős mennyiségű csapadékra adott ki szombaton elsőfokú (sárga jelzésű) figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Már ma éjszaka éles fordulás várható az időjárásban
Hirdetés