Fotó: Szőcs Lóránt
Irodalmi pályázatot ír ki a Székelyföld folyóirat székelyföldi középiskolások számára. Ezúttal a rendezvény nagyobb körű támogatást élvez, mert a periodika és fenntartója, Hargita Megye Tanácsa mellett Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, illetve a Hargita Megyei Tanfelügyelőség, továbbá a Németh Géza Egyesület is támogatja.
2012. március 06., 17:372012. március 06., 17:37
2012. március 06., 18:382012. március 06., 18:38
Lövétei Lázár László, a folyóirat megbízott főszerkesztője elmondta, ezúttal nem csak személytelenül írják ki a versenyt, hanem a társszervezőkkel közösen úgy döntöttek, hogy a nagyobb székelyföldi városok középiskoláiban nyílt órák keretében népszerűsítenék az irodalmi vetélkedőt. „Hallottam olyan hangokat is, hogy egyes tanárok egyáltalán nem értékelik ezt a versenyt. A kétkedőknek azt mondom, hogyha annak idején nem írtak volna ki irodalmi pályázatot, Arany János lehet, hogy sohasem írta volna meg a Toldit. Egy remekművel lennénk szegényebbek. Reméljük, hogy a mi kiírásunkra nagyon sok tehetséges középiskolás jelentkezik\" – tette hozzá Lövétei.
Dr. Zsigmond Barna Pál főkonzul kifejtette, intézményük nemcsak hivatali feladatokat lát el, ugyanennyire fontosnak tartják a magyar kultúra ápolását. Kiemelte, természetesen ők is reménykednek, hogy tehetséget fedezhetnek fel, de a vetélkedőt azért is hasznosnak találják, mert hozzájárul a résztvevők anyanyelvi készségeinek fejlesztéséhez.
Ferencz S. Alpár főtanfelügyelő szerint az intézményük nemcsak a közoktatás-szervezést tartja fontosnak, hanem próbálja támogatni az iskolai programon kívüli, de oktatással kapcsolatos tevékenységeket is. „Szükség van az ilyen jellegű pályázatokra, mert a magyar nyelvet minél többet kell használni, gyakorolni, művelni, hiszen ezáltal közösségi értékek teremtődnek” – véli a főtanfelügyelő.
A pályázat fontosabb tudnivalóit Csikós Klára, az említett civil szervezet elnöke foglalta össze. A pályázatot ettől a hónaptól kezdődően egészen április 27-ig lehet benyújtani. Két korosztálynak hirdették meg, a kilencedikesek és tizedikesek tartoznak az egyik csoportba, a tizenegyedikesek, illetve tizenkettedikesek írásait pedig külön bírálják el.
A résztvevők négyféle téma közül választhatnak:
1. Nyelvében él a nemzet (Az anyanyelv és magyarságtudat kapcsolata).
2. Az istenkeresés és a hit az ember életében (Ember és Isten, ember és világ viszonya magyar költőktől választott istenes versekben).
3. Az elmúlt év olvasmányélménye (Milyen kortárs ifjúsági regényt olvastál?).
4. Szerelemkép a magyar költészetben.
Nevezni lehet – máshol eddig meg nem jelent – verssel, prózával, illetve esszével (az utóbbi terjedelme 3, 4 gépelt oldal, másfeles sorköz, illetve 12-es nagyságú, Times New Roman típusú karakterek használata esetén).
A pályázatokat a Székelyföld folyóirat címére kell elküldeni (530170 Csíkszereda, Tudor Vladmirescu utca 5. szám). Az eredményhirdetésre május 25-én kerül sor.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!