Az első, építettörökség-mentő jótékonysági bálon mintegy 80 személy vett részt
Fotó: Háromszéki Kúriák és Kastélyok Egyesülete
Jótékonysági bálnak adott otthont szombaton a miklósvári Kálnoky-kastély, ezúttal a háromszéki kúriák megmentését tartották szem előtt a szervezők.
2025. április 28., 18:282025. április 28., 18:28
2025. április 28., 18:362025. április 28., 18:36
A Háromszéki Kúriák és Kastélyok Egyesületének tagja, Várallyay Réka művészettörténész szervezte meg az eseményt egy tíz évvel korábbi rendezvény mintájára – az akkori balsorsú műemlékek bálját a kulturális minisztérium szervezte. A hagyományteremtőnek szánt rendezvény a szó legnemesebb értelmében otthonra, befogadásra talált a miklósvári Kálnoky-kastélyban.
Ahogy azt már korábban megírtuk, a háromszéki épített örökség fontos részét képező udvarházak tulajdonosai már az eseményt megelőzően jelentkezhettek egy-egy olyan gonddal, amellyel szembesültek az udvarházak felújítása során, vagy amelyhez nagyobb anyagi erőforrás szükséges. Az elképzelések alapján a bál bevételéből a szervezők – a résztvevők szavazatai alapján – egy projektet segítenek a megvalósuláshoz, legfeljebb 12 ezer lejes támogatással.
Balról jobbra: Várallyay Réka főszervező, Mikes Zsigmond és Szungert Balázs a Kálnoky-kastély dísztermében, „nagy palotájában”
Fotó: Háromszéki Kúriák és Kastélyok Egyesülete
A kihirdetett határidőig öt kúria tulajdonosai pályáztak:
a sepsiszentgyörgyi Nagy-Bogáts kúriában egy századfordulós, szecessziós stílusú, üvegbetétes bejárati ajtó restaurálásához igényeltek segítséget a tulajdonosok, akik 2013-ban perelték vissza az épületet az államtól, és azóta próbálják eredeti arculatát visszaadni;
a gelencei Csoma-kúria jelenleg is az egykori tulajdonosok leszármazottainak tulajdonában van, akik jó gazdának bizonyulnak: a klasszicista stílusú épületet már nagyjából rendbetették, viszont szeretnék visszaállítani a 19. század elején készült, a háznál korábbi stukkódíszes kapulábakat;
a bikfalvi Vén–Ábrahám-kúria a legrégebbi épület, amelynek tulajdonosai pályáztak: a jellegzetes háromszéki udvarház 17. századi alapokra épült a 18. században, egy földrengés viszont ledöntötte barokkos tornácát, ezt kellene újraépíteni. Mivel a 18. században általánosan elterjedt divat volt falfestésekkel díszíteni az udvarházakat, falkutatásokat is érdemes lenne elvégeztetni a szakemberekkel;
a dálnoki Beczássy-kúriában 19. század végi, secco technikával készült falképek – virágos díszítések, tájképek – kerültek elő, ezek restaurálása nagyon költséges és időigényes folyamat, így az Albert család résztámogatást igényelt ehhez a művelethez.
A bálra mintegy nyolcvanan váltottak belépőt 300 lejes részvételi vagy 500 lejes támogatói jeggyel, többen pedig csak pénzösszeggel támogatták a rendezvényt, mert nem tudtak jelen lenni.
Kálnoky Tibor mint a miklósvári kastély tulajdonosa házigazdaként nyitotta meg a bált: üdvözölte a résztvevőket, akik között feleségével együtt jelen volt Szungert Balázs, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának külgazdasági attaséja, továbbá Ráduly István prefektus, Gáj Nándor, a Kovászna megyei tanács alelnöke. Mikes Zsigmond, a Háromszéki Kúriák és Kastélyok Egyesületének elnöke is köszöntötte a résztvevőket, majd Szungert Balázs beszélt a magyar kormány örökségvédelmi programjáról, amelyet 1998-ban terjesztett ki a határon túlra. Ezt követően Várallyay Réka ismertette a programot.
A felújításra szoruló kúriákat, történetüket és gondjaikat pannókon is szemléltették a résztvevőknek
Fotó: Háromszéki Kúriák és Kastélyok Egyesülete
A kastély „nagy palotájában” (a díszterem korabeli megnevezése) megtartott köszöntés után a társaság levonult a szép, boltíves pincehelyiségbe, ahol vacsorához volt terítve. Népzenészek – Gáspár Csaba prímás, Kelemen István brácsás, Csibi Szabolcs nagybőgős, Péntek Zsuzsa énekes – szolgáltattak a reneszánszba gyökerező élőzenét az étkezéshez:
Vacsora közben lehetett megvásárolni azokat a tombolajegyeket is, amelyekkel a résztvevők ajándékcsomagokat, szolgáltatásokat (vacsora, wellnesshétvége, szállás) nyerhettek.
Az étkezés után a kúriatulajdonosok frappánsan, lényegre törően mutatták be a kúriákat, illetve pályázatukat, majd a résztvevők szavazhattak arról, kié legyen a bál közel nyolcezer lejes összbevétele.
a szervezőknek viszont föltett szándéka megtalálni a módját annak, hogy a többi épülettulajdonost is hozzásegítsék a felújítások elvégzéséhez. Már a helyszínen megoldódni látszott a Nagy–Bogáts-kúria ajtajának sorsa, amelyet a Szotyori–Nagy-kúria tulajdonosai is készek voltak támogatni, miután kiderült, hogy a családok távoli rokonságban állnak.
A vacsora utáni desszerteket az udvarház- és kastélytulajdonosok hozták
Fotó: Háromszéki Kúriák és Kastélyok Egyesülete
Említésre méltó mozzanata az estnek, hogy a desszertet a résztvevő kúria- és kastélytulajdonosok készítették: a Beczássy család ma is élő leszármazottja elmondta, a család kedvence a darázsfészek volt, így ők is is ezt hoztak, a csernátoni Bernád-kúria non plusz ultrával nevezett be, a Szotyori–Nagy család málnás-csokis sajttortával, míg a házigazda Kálnoky-család répatortát, a bikfalviak zserbót kínáltak a bálozóknak.
Várallyay Réka nagy örömmel nyugtázta, hogy a bált a Bethlen Gábor Alap támogatásával sikerült minden részletre kiterjedő figyelemmel megszervezni. Az eseményen részt vettek a Háromszéki Kúriák és Kastélyok Egyesületének tagjai, az erdélyi történelmi családok tagjai, építészek, műemlékvédők, a kultúra területén dolgozó szakemberek. Rendeltetését betöltötte, felhívta a figyelmet a háromszéki udvarházak megmentésének fontosságára. Az pedig külön elégtételt jelentett, hogy a késő reneszánsz Kálnoky-kastély nemcsak múzeumként szolgált, hanem az esemény otthonos helyszínét biztosította.
A romániai országmárkának számító bukaresti Madrigál kórus élén 14 éve sepsiszentgyörgyi karnagy áll. Ungureanu Annára méltán büszke szülővárosa, de ez kölcsönös: a karvezető is hálás azért az útravalóért, amit onnan magával vitt.
Krisztus szenvedéstörténetéhez kapcsolódó repertoárjával felemelő koncertet adott csütörtökön a Madrigál kórus Sepsiszentgyörgyön. A Szent György Napok nyitóeseményére hagyományosan a zsúfolásig megtelt Krisztus Király templomban került sor.
Egy másik sofőr figyelmetlensége miatt halt meg tegnap Bredétnél a 42 éves motoros – erre a következtetésre jutott a Kovászna megyei rendőrség, miután kivizsgálta a csütörtöki motoros baleset körülményeit.
Eredetileg kétnaposra tervezték, ám Ferenc pápa temetése okán programváltoztatásra kényszerültek. A kézdivásárhely-kantai Szentháromság-templom április 25-én, pénteken ad otthont a XXVIII. Felsőháromszéki Kórusfesztiválnak.
Mi kell a babának? Szeretet, gondoskodás, figyelem, közös élmények a szülőkkel. Ezenkívül pedig sok minden más is, a babakocsitól kezdve az öltözéken át egészen a mesekönyvekig.
Elhunyt a háromszéki Bodzafordulóhoz tartozó Bredét település közelében balesetet szenvedett motoros – adja hírül a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
A rendvédelmi szervek fokozott jelenlétére lehet számítani Sepsiszentgyörgyön a következő két hétben: vasárnap kezdődik a jégkorong-világbajnokság, illetve már elstartoltak és május 11-ig zajlanak a városnapok.
A székelyföldi állattartáshoz kötődő egyik legrégebbi hagyomány volt, hogy Szent György napján indultak a legelőkre a szarvasmarha-csordák, juhnyájak. Ez a szokás mára elveszett, a hegyi legelők legtöbbjén nem hallatszik kolompszó.
Családon belüli erőszak miatt riasztották a rendőrséget kedden este a Kovászna megyei Bárkány községbe.
Idén négy sepsiszentgyörgyi személyiség kaphatja meg a város tiszteletbeli polgára címet és a Pro Urbe díjat, illetve egy posztumusz kitüntetést is kioszt a várost.
szóljon hozzá!