Október 10-én tartják a Mentális Egészség Világnapját, melynek célja a lelki egészség jobbításának elősegítése valamint a mentális betegségben szenvedők esélyeinek hirdetése. A lelki folyamatokról és a felmerülő problémákról egy pszichológus, egy pszichiáter és egy mentálhigiénés szakember számoltak be.
2013. október 09., 17:132013. október 09., 17:13
2013. október 09., 20:232013. október 09., 20:23
A világnapot a Mentális Egészség Világszövetsége kezdeményezte és 19 éve ünneplik különböző konferenciákkal, előadásokkal, szakmai tanácskozással. A Lelki Egészség Világszervezete azzal a céllal nyilvánította világnappá ezt a napot, hogy felhívja a közvélemény figyelmét arra, a lelki betegségben szenvedő emberek ugyanúgy rendelkeznek az egyenlőség jogával, mint az emberiség valamennyi más tagja. Saját bevallásuk szerint a lelki zavarok megelőzése mellett fontos felvenni a harcot a pszichiátriai problémákkal élőkhöz kapcsolódó előítéletek ellen.
A lelki egészség megőrzésének legfontosabb összetevője az életvitel megfelelő kialakítása – mondta megkeresésünkre Bodoki Andrea, a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház pszichológusa. A szakember tapasztalata szerint a lelki egészség megőrzése vagy visszaszerzése érdekében a legfontosabb a kiegyensúlyozott életmód kialakítása: a munkának és a szabadidőnek a megfelelő aránya, a sport és a táplálkozás. A szabadidő fogalma az önmagunkra és szeretteinkre fordított időt is magába foglalja – tette hozzá a pszichológus. A hozzá fordulóknak azt ajánlja, hogy találjanak az életükben olyan tevékenységet, amely örömet szerez, de az is fontos, hogy legyenek bizalmas barátaik a környezetükben, akikkel meg lehet beszélni a gondokat, így megértésre és támogatásra találhat az egyén. „Önmagunk megismerése is fontos szerepet játszik lelki egészségünk megőrzésében. Ragadjunk meg minden alkalmat, amely segít bennünket jobban megismerni önmagunkat, végezzünk lelki gyakorlatokat, relaxáljunk. Találjunk egy területet, amelyben örömünket leljük és fejlesszük magunkat benne. Ez a terület lehet akár a munkánk, akár a hobbink. Mindezek mellett fontos, hogy legyenek hosszútávú céljaink és pozitív jövőképünk. Talán ez a legfontosabb”– tanácsolja a kórház pszichológusa.
A kórház pszichiátriai osztályának vezetője dr. Bíró István pszichiáter főorvos szintén érintett a témában és elmondása szerint gyakran fordulnak szakemberhez a háromszékiek. A kórházban kezelt leggyakoribb mentális betegségek a depresszív állapotokhoz kapcsolódnak. A járóbeteg rendelőben a legtöbb páciens alkalmazkodási zavarral, szorongási és depressziós tünetekkel kér segítséget, legtöbbjüket pszichológus kezeli a továbbiakban, nem kapnak gyógykezelést. A bennfekvő betegeket major depresszióval kezelik, amely a depresszív állapot súlyos formája, azaz klinikai depresszió.
“Bár az emberek nagy része hajlamos depressziónak vélni a szomorúságot, a szeretett személy elvesztésekor érzett érzelmeket, viszont a klinikai depresszió betegség, és tünetei nagymértékben eltérnek az ember normális érzéseitől és életvitelétől. A súlyos depresszió alatt az ember folyamatosan érzi a szomorúságot, az ürességet és az élet értelmetlenségét. Ez az időszak hosszú ideig, akár évekig is eltarthat, viszont több tünetegyüttes nyomán állítható fel a diagnózis. Tudni kell, hogy az élet egy adott szakaszában bárkinél jelentkezhet depresszív állapot, de ez el is múlik. Depresszióra akkor kell gondolni, ha a tünetek közül legalább öt van jelen, és minimum két hete tart” – magyarázta az orvos.
Míg korábban nehezen fordultak szakemberhez a háromszékiek, mivel szégyellték, hogy valamilyen lelki gonddal küzdenek, ma már fokozatosan megszűnik az előítélet és egyre többen keresnek szakembert a problémák megoldásához – mondta Bodoki Andrea. “Manapság – habár előítéletek még mindig léteznek – már minden társadalmi réteg képviselteti magát a pszichológus rendelőjében, kortól, nemtől, tanulmányi szinttől függetlenül. Ugyanakkor megszűnt a pszichológushoz járás szezonalitása is. Amíg pár éve inkább ősszel és tavasszal keresték meg a pszichológust, most már elmondható, hogy egész évben magas az érdeklődés a terápiák iránt” – mondta a szakember.
Míg a pszichológia és a pszichiátria terápiákkal és gyógykezeléssel próbálja megoldani a mentális betegségeket, problémákat, a mentálhigiéné a megelőzésre fekteti a hangsúlyt. A mentálhigiéné, azaz lelki egészség fogalma az elmúlt évtizedekben jelent meg, és nem csupán a pszichés megbetegedések és magatartászavarok megelőzése a célja, hanem a lelki egészségvédelem is – áll Buda Béla pszichiáter meghatározásában. Sepsiszentgyörgyön több mentálhigiénés szakember is tevékenykedik, Roth Enikő három éve foglalkozik a lelki egészség megőrzésével, mely mindazoknak a folyamatoknak, tevékenységeknek az összessége, amelyek az emberi személyiséget és közösségi kapcsolatot erősebbé, fejlettebbé teszik – magyarázta. „A lelki egészség nem csak személyes szinten van jelen, hanem társadalmi, közösségi szinteken is, ezek szorosan egymásba fonódnak. A mentálhigiéné célja az egészségfejlesztő tevékenység, nagy hangsúlyt fektetve a megelőzésekre. Szemléletváltásra van szükség, olyanra, amikor már nem a betegség, hanem az egészség kerül előtérbe, mert a lelki egészségünk produktivitást, embertársainkkal való kapcsolataink megerősödését, a változásokhoz, problémákhoz való alkalmazkodásunkat, megoldásokat eredményezi” – mondta a szakember.
Főként diákok és tanáraik, illetve önkormányzati képviselők részvételével zajlott az október 23-i megemlékezés a kézdivásárhelyi temetőben. Annál a kopjafánál, amelyet a Szoboszlai-féle összeesküvés mártírjai előtt tisztelegve állítottak 30 évvel ezelőtt.
Két nappal a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület megalakulása után, szerdán a Kovászna megyei önkormányzat új képviselői és Tamás Sándor tanácselnök is letette a hivatali esküt.
Kovászna város ismét profitál a fejlesztési minisztérium által még tavaly útjára indított országos helyreállítási terv (PNRR) pályázati kiírásából: több mint 14,2 millió lej értékben kaptak támogatást középületek energiahatékonyságának javítására.
Személyautó és mikrobusz ütközött vasárnap reggel a Kovászna és Réty közötti 13-as jelzésű országúton, Bita településen. Az ütközés következtében ketten sérültek meg.
Meglepően nagy volt a nyüzsgés szombaton az alsócsernátoni sportpálya környékén, ahol ezúttal nem sportrendezvény zajlott, hanem különböző vidékek disznóvágási szokásait mutatták be.
A bukaresti táblabíróság döntése értelmében biztossá vált az Országos Befektetési Társaság (CNI) becslése szerint 130 millió lejbe kerülő kézdivásárhelyi uszoda építőjének kiléte.
Barót idén 6,37 százalékkal több pénzből gazdálkodhat, mint az elmúlt esztendőben, kiadásai pedig 1,63 százalékkal nőnek – szerdai ülésén a város önkormányzati képviselő-testülete elfogadta a település költségvetését a 2023-as évre.
A kézdivásárhelyi tanácsülés keddi napirendjén szereplő több mint kéttucatnyi határozattervezet közül a legfontosabb a város költségvetésének elfogadása volt.
A sepsiszentgyörgyi megyei kórház épületeinek hőszigetelését célzó pályázat finanszírozási szerződését írta alá Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és Cseke Attila fejlesztési miniszter.
Új kialakítású szeméttárolókkal védekeznek a szeméthalmok ellen Sepsiszentgyörgyön a Csíki Negyedben, céljuk, hogy a guberálók miatt kialakuló katasztrofális helyzetet felszámolják és a lakóknak ne kelljen a kiöntött szemétben járkálniuk.
szóljon hozzá!