Fotó: Bencze Melinda
Több megye mintegy ezer állattenyésztője vonult utcára szerdán Sepsiszentgyörgyön. A gazdák elégedetlenek a kormány hozzáállásával, ezért megfogalmazott követeléseik nyomatékosítására több tíz liter tejet öntöttek utcára.
2015. június 03., 17:472015. június 03., 17:47
Az elégedetlen állattenyésztők a tiltakozó megmozdulás alkalmával a tejártámogatás bevezetését, az üzemanyagpótlék kifizetését, a szarvasmarha- és juhexport tilalmának feloldását, továbbá a hátrányos helyzetű övezetben élő gazdák elmaradt szubvenciójának rendezését követelték a mezőgazdasági minisztériumtól. Ötvös Mózes, a Kovászna Megyei Szarvasmarhatartók Egyesületének elnöke kifejtette, a városi és megyei önkormányzatok vezetőivel karöltve Brassó, Maros, Szeben és Hargita megyéből is mozgósítottak a tüntetésre. Céljuk felhívni a figyelmet, hogy amennyiben a kormány nem segíti őket követeléseik teljesítésében, a romániai mezőgazdaság csődöt mondhat.
Egy liter tej előállítási ára 1 lej 28 bani, ehhez képest az eladási ár már elérte a történelmi minimumot, több helyen mindössze 50 banit fizetnek egy literért. A feldolgozó cégek több, a gazdák számára előnytelen feltételt szabnak, és azzal fenyegetőznek, ha nem fogadják el ezeket, nem viszik el a tejet – hangoztatta Ötvös Mózes, aki két olyan, üzletben található dobozos, hőkezelt tejet is felmutatott, amelyeket literenként közel 5 lejes áron vásároltak szerda délelőtt. „A nyereség a feldolgozók és a kereskedők zsebébe vándorol, miközben a gazdák csődközelbe sodródtak. Össze kell fogni Székelyföldön, ebben az esetben nem létezhetnek etnikai különbségek, magyar és román gazdák egyformán küzdenek a napi megélhetésért” – mondta Ötvös. A hátrányos helyzetű övezetben élő gazdák elmaradt szubvenciójának rendezését is követelik a gazdák, ennek határideje ugyanis június 1-je volt, ám senkinek nem folyósították még a támogatást. „Borjút, üszőt, vágóállatot, bárányt, juhot nem tudunk eladni, szubvenciót késve kapunk, de az adókat időben kell fizetnünk” – nehezményezte az elnök.
Szőcs Ernő erdővidéki kisgazda érdeklődésünkre elmondta, a tej felvásárlási ára elfogadhatatlan, meg is jegyezte: a Kovászna megyei kormánymegbízottnak ki kellene próbálnia, hogyan tudna megélni a befektetett nehéz munka után megszerzett alacsony jövedelemből. A beszélgetés közben egy arra sétáló férfi cinikusan hozzátette: „tessék elhinni, meg vagyunk mi elégedve, elvégre tíz liter tejből az áfa csökkentést követően már tudunk vásárolni egy doboz babkonzervet”.
Lassú és gyors halál van a jelenlegi mezőgazdálkodásban – mondta a Vargyasról érkezett Barabás Károly. Kifejtette, 1 lej 60 bani már olyan tejár lenne, amely mellett húsz tehénnel kényelmesen meg tudna élni egy személy, vagy szerényen egy kétszemélyes család. Egyébként tejterméket nem készítenek, ugyanis az engedélyek beszerzése költséges és bürokratikus folyamat. Eladni sem tudnák termékük, mivel a székelyek között se szolidaritás nincs ilyen téren, se igény a helyi termékekre – véli Barabás Károly.
Costel Caraș Ilfov megyei gazda a tej szállításának üzemanyagköltségeire hívta fel a figyelmet. Mint fogalmazott, a jelenlegi árak mellett tíz liter tej eladása szükséges ahhoz, hogy a gazdák egy liter üzemanyagot tudjanak vásárolni belőle. Ez tarthatatlan, és nem szabad elfelejteni, hogy megválasztott vezetőink vannak értünk, és nem mi értük – jelentette ki, hangsúlyozva: a gazdák nem az ország kéregetői, hanem ellehetetlenített kétkezi munkásemberek. A tiltakozó megmozdulás végeztével több tíz liter, a gazdáktól összegyűjtött tejet locsoltak ki a Kovászna megyei kormányhivatal épülete előtti térre. Amennyiben a szerdai akciót követően az állattenyésztők követeléseit nem teljesítik, Bukarestben szerveznek tiltakozó megmozdulást.
Gazdag és egyedi régészeti leletanyag került elő Sepsiszentgyörgyön a Sapientia egyetem leendő kampuszának területén végzett ásatásoknál. A leleteket a szélesebb nyilvánosság elé fogják tárni a muzeológusok.
Jövőre lesz ötvenéves a kézdiszentléleki Perkő Néptáncegyüttes. A jubileumi évet szeretnék méltóképpen megünnepelni: meghívni mindenkit, aki valamilyen formában kapcsolódott hozzájuk az elmúlt években.
Nem igaz, hogy a gyermek keveset tud a világról, meggondolatlan és impulzív ösztönlény, aki irányításra és szabályozásra szorul. Sokkal inkább olyan valaki, aki sokat tud a világról – hangzott el egy minapi háromszéki szakmai konferencián.
Noha az állományhoz képest elenyésző a megelőzési kvótába foglalt évi ötvennégy kilőhető medve, a nagyvad okozta károk mennyisége és értéke drasztikusan csökkent 2024-ben – tudtuk meg a Kovászna Megyei Környezetvédelmi Hivatal igazgatójától.
A hagyományos, szép magyar nevek mellett filmekből inspirálódott, különös, idegen hangzású nevekre bukkantunk a Sepsiszentgyörgyön született babák jegyzékében.
A Jézus eljövetelére való várakozás és lelki felkészülés időszakának vége felé tartunk. Hétvégén a háromszéki magyar városokban is ünnepélyes külsőségek közepette gyújtják meg az adventi koszorú negyedik, szeretetet jelképező gyertyáját.
Nehéz sorsú bölcsődés és óvodás korú gyerekek fejlesztését célzó uniós pályázathoz csatlakozik partnerként Kovászna Megye Tanácsa. A képviselő-testület ezenkívül elektromos iskolabuszokról, speciális oktatásról is döntött pénteki ülésén.
Mostantól a textilhulladék is szelektívnek minősül, ezért külön kell gyűjteni. Az új jogszabály 2025. január 1-jétől lép érvénybe.
A sepsiszentgyörgyi önkormányzat 2010 óta minden évben meghirdeti a Szent György-ösztöndíjat azoknak a végzős diákoknak, akik a középiskolai éveik során kimagasló tanulmányi eredményeket értek el. Idén a Székely Mikó Kollégium diákjai taroltak.
A székely hősök emléktáblájába aranybetűkkel kellene bevésni a teleki Horváth Károly nevét, akit többedmagával végeztek ki a marosvásárhelyi Postaréten. Testvérhúga majd száz évvel később mondta tollba a történteket, emlékiratát kedden mutatják be.
szóljon hozzá!