Az Árvácska Óvoda csoportjai különböző szakmákkal ismerkednek meg, de nemcsak elméletben, hanem gyakorlatban is. Kedden a Kovászna Megyei Sürgősségi Esetek Felügyelőségéhez látogattak a gyerekek, ahol tűzoltóautóba ülhettek és tűzvédelmi szabályokkal ismerkedhettek.
2012. március 06., 12:152012. március 06., 12:15
2012. március 06., 12:462012. március 06., 12:46
Tölgyesi Réka óvónő kezdeményezésére látogatták meg a helyi tűzoltókat és katasztrófavédelmi szakembereket az Árvácska Óvoda gyerekei, akik nagy lelkesedéssel vették birtokukba az udvarra kiállított járműveket, tűzoltósági kellékeket. Az ovisok ezen a héten különböző mesterségekről tanulnak, és a legtöbb gyerek álma az, hogy tűzoltó legyen: így meglátogattak egy igazi tűzoltóságot, megismerve a szakemberek munkáját.
A katasztrófavédelem munkatársai készségesen fogadták a kicsiket, mindenre kiterjedő bemutatót tartottak nekik, és az élmény fokozásának érdekében a gyerekek felpróbálhatták a tűzoltósisakokat, kezükbe vehették a tömlőket. De a legnagyobb élmény mégis az volt, amikor beülhettek az igazi nagy tűzoltóautóba és szirénázhattak is vele. Ezt nemcsak a kicsik, hanem a kísérő óvónők is kipróbálták, hiszen nem mindennapi esemény „vezetni” egy tűzoltóautót.
A közel száz óvodás nagyon élvezte a bevetést, a gyermekek megismerkedtek a tűzoltók munkájával, felszereléseivel, és minden kérdésre választ kaptak a parancsnokságon. Az ilyen nyitott napok célja a bemutatók mellett a megelőzés is – közölte a tűzoltóság egyik munkatársa, hiszen az ilyen látogatások által tudatosul a gyermekekben az elővigyázatosság, és megtanulják, hogy tényleg nem szabad játszani a tűzzel. A tűzoltóautó birtokba vétele után a kicsik tárcatüzet oltottak, majd a védelmi ruházattal is megismerkedtek, a bátrabbak azt is kipróbálhatták, hogy ütésálló-e az öltözet, így majdnem ledöntötték lábáról a beöltözött tűzoltót, aki utólag beismerte: a ruha véd a tűz ellen, de a gyerekek ereje ellen nem.
A Kovászna Megyei Sürgősségi Esetek Felügyelőségének sajtószóvivője, Marius Tolvai elmondta, a nyílt napok alkalmával a látogatók testközelből ismerhetik meg a tűzoltói munka szépségeit, betekintést nyernek a tűzoltók mindennapjaiba, de kérésre felpróbálhatják a tűzoltók védőfelszereléseit is. Tölgyesi Réka óvónő a Székelyhon.ro-nak elmondta, a látogatás célja volt az is, hogy tudatosuljon a gyerekekben: lehet a tűz barát és ellenség, lehet az ember számára hasznos, de pusztító is, illetve hogyan kell védekezni, megelőzni a tűzeseteket.
„A gyerekek számára felejthetetlen élményt nyújtott a látogatás, többen is tűzoltók szeretnének lenni majd felnőtt korukban, egészen addig, amíg a héten meg nem látogatják az egyik helyi rádió, a Friss Fm stúdióját is. Akkor majd mindenki bemondónő, szerkesztő szeretne lenni” – mondta az óvónő.
Orrvérzést, hallási nehézséget, szédülést sokan tapasztalnak, de csak kevesen tudják, mikor érdemes orvoshoz fordulni a panaszokkal. Rétyi Zselyke szakorvos beszélt a legelterjedtebb fül-orr-gégészeti betegségekről, tünetekről és kezelésükről.
Diákok és tanárok nagyszabású jubileumi gálaműsorral tisztelegtek a fennállásának 345 éves évfordulóját ünneplő kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium előtt. Az 1680-ban alapított iskola az építő embert állítja példaképül elénk.
A múlt század elejére Európában jelentősen megfogyatkozott eurázsiai hód háromszéki visszahonosítására tett kísérletek sikeresek lettek, egyesek szerint talán túlságosan is. Az aktuális helyzetet egy pályázat keretében mérnék fel.
Hízelgő lehet, ha egy népről azt mondják, jól érti és műveli a viccet. Erre a következtetésre juthattunk az Mathias Corvinus Collegium meghívására érkező előadók e heti sepsiszentgyörgyi előadásán.
Az idei SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál mintegy 120 programot kínál, 38 standon közel 50 kiadó könyveit lehet megvásárolni – vasárnapig várják a látogatókat a sepsiszentgyörgyi Sepsi Arénába.
A falusi élet mozzanatait megörökítő tér kialakítását már korábban is tervezték, de mindeddig nem találtak hozzá megfelelő helyet. A most készülő bölöni falumúzeum egyik legértékesebb darabja egy 1848-ból származó, fából készült nyereg.
Fennállásának 12. évfordulóját ünnepli a sepsiszentgyörgyi Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény, amely ez alkalomból különleges, előadással kísért fotókiállítással rukkol elő. A Mikrovilág csodáit május 23-án 18 órától lehet megtekinteni.
Kevesebb mint egy éve még vészesen közel állt a kiszáradáshoz, a sürgősségi beavatkozások azonban meghozták az eredményt: lassan visszanyeri régi formáját a Rétyi-tó. A partján lévő szálloda gazdát cserélt, így hamarosan a vendéglátás is fellendülhet.
Kénytelen kölcsönhöz folyamodni a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, hogy biztosítani tudja az Országos Helyreállítási Alap keretében megnyert pályázatokból kivitelezendő munkálatok önrészét és az el nem számolható költségeket.
Öt évvel ezelőtt kezdte tudományosan feltérképezni a fiatalok elvárásait a Kézdivásárhelyi Ifjúsági Szervezet. Most ismét online konzultációt folytat, hasonló megfontolásból.
szóljon hozzá!