A politikai viccek is egy népi irodalmi műfajt jelentettek, gyűjtésük pedig vidám dolog volt, de kockázatos. Zsigmond Győző, aki megúszta a a megtorlást
Fotó: Veres Nándor
Bármennyire is magától értetődő, hogy egyházi és világi ünnepeinket ma szabadon megélhetjük, ez nem volt mindig így. Amikor ez másképp volt – azaz a rendszerváltás előtt –, az emberek sokszor viccel oldották fel a tiltás okozta feszültséget.
2025. április 22., 11:022025. április 22., 11:02
Zsigmond Győző sepsiszentgyörgyi egyetemi tanár, etnográfus és etnomikológus kérésünkre felidézte azokat az éveket, amikor még virágoztak a politikai viccek: mint mondja, ennek a műfajnak kedveznek azok az idők, amikor a jó világosan elválik a rossztól, mindenki tudja, melyik oldalon áll. Ehhez képest a mai sokpártrendszerben már nem terjednek annyira (szájról szájra) a politikai viccek.
Visszaemlékezve a 80-as évekre, amikor kolozsvári egyetemi diákként a bentlakásokban hallható Visszhang Rádió munkatársa volt, Zsigmond Győző elmesélte, többnyire úgy tálalta a híreket, hogy azokba a rendszer kiszolgálói bizony igencsak beleköthettek volna. De hát mindent nem hallottak ők sem... Így történt, hogy mikor az egyetemen egyik magyar húsvét előtt megjelent a felirat, miszerint a diákoknak egy bizonyos dátumon (húsvéthétfőn) hiányozni szigorúan tilos, Zsigmond Győző ezt úgy olvasta be, hogy „ezek szerint hiányozni minden más napon szabad, csak hétfőn kell jelen lenni”.
Interjúalanyunk azonban szerencsésen átvészelte ezeket az éveket, holott volt olyan kézdivásárhelyi adatközlője, akit politikai vicc mondásáért ítéltek el húszévi börtönre. Szerencsére nem kellett mindet leülnie, mert jött a rendszerváltás.
Fotó: Pexels
A magyar egyházi ünnepek megélésének megtiltása a kommunizmusban igencsak szokványos jelenség volt, de a – pedagógiai gyakorlat fedőnév alatt – néprajzi gyűjtőútra küldött diákok megtapasztalták az ellenállást is:
Zsigmond Győző elkötelezett gyűjtője volt az akkoriban igencsak burjánzó politikai vicceknek, a politikai fordulat után a Romániai Magyar Szó Veszélyes humor (vagy Húsvéti ajándék) című kiadványában is megjelentette egy részüket. Ebben vannak azok a húsvéttal kapcsolatos viccek is, amelyeket megosztott velünk, és amelyeknek főszereplője a Kárpátok Géniusza, Nicolae Ceaușescu.
Meghal Ceaușescu, de előtte végrendelkezik a Nagy Nemzetgyűlés előtt:
– Legyen Scornicești (Ceaușescu szülőfaluja) a főváros! – a Nagy Nemzetgyűlés ezt jóváhagyta.
– Fiam, Nicu kövessen államfői tisztségemben. – Úgy lesz – bólint rá a Nagy Nemzetgyűlés.
– Jeruzsálemben temessenek el – a politikusok erre már a fejüket csóválták: Ott már feltámadt egy!
Ugyanerre a gondolatra felfűzve egy másik vicc:
El kell temetni Ceaușescut, de nincs erre vállalkozó. Izrael jelentkezik, hogy majd a zsidók eltemetik. Ebbe nem egyezünk bele – mondják a román politikusok –, mert ott már feltámadt egy.
Sepsiszentgyörggyel is kapcsolatos a következő locsolóvers, mivel a város két híres, sokak megélhetését biztosító gyára, (melyeket főleg a regáti románok behozatala végett létesítettek) az egykori IAIA és az IMASA szerepel bennük:
Az IMASA-ban dolgozok,
fizetést alig kapok,
elindulok locsolni,
legyen amit pakolni.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
„Választási maraton után vagyunk, ami az elmúlt másfél évben kifárasztotta a társadalmat” – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A kormány és benne az RMDSZ deficitcsökkentést célzó terveire is kitért.
Egy mikrobusz és egy motorbicikli ütközött össze hétfőn késő délután Kökös közelében, teljesen lezárták a 12-es országút érintett szakaszát – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Miután korrupciós váddal akarták kivonni a politikai életből, Markó Attila jogász, kisebbségi államtitkár 2014-ben a pár négyzetméteres cella helyett a 93 ezer négyzetkilométeres anyaországot választotta fogsága helyszínéül –101 hónapig.
„Az élet értelmét nem lehet készen kapni. Azt meg kell teremteni: munkával, hűséggel, szeretettel.” Dr. Mucsi Mihály, Kézdivásárhely legújabb Pro Urbe díjasa pontosan ezt tette – hangzott el péntek délután a Vigadó dísztermében.
szóljon hozzá!