Antal Árpád, a sepsiszentgyörgyi RMDSZ elnöke és Klárik László szenátor közös sajtóértekezleten mutatták be a Románia régióátszervezésével kapcsolatos elképzeléseiket. A politikusok konkrét adatokkal mutatták be, hogy a székelyföldi megyék mennyivel járulnak hozzá a központi költségvetéshez.
2013. március 07., 20:122013. március 07., 20:12
2013. március 11., 09:512013. március 11., 09:51
A régióátszervezéssel kapcsolatosan Antal Árpád elveket és szakmai érveket hozott fel, kiemelve, hogy van hét olyan megye ahol jelentős számú magyar él, akiknek az akaratát nem lehet figyelmen kívül hagyni egy közigazgatási átszervezés kapcsán. Antal arra kéri Székelyföldön kívül élő kollégáit, hogy legyenek szolidárisak velük, hiszen ez az átszervezés nagyon fontos és befolyásolja az itt élők életét és az önkormányzatok munkáját, mivel nem mindegy, hogy különböző hatáskörök település, megyei vagy régiós szinten vannak. A városvezető egy adatsort is bemutatott, ami a 2012-es évi, az országos költségvetésbe eljuttatott összegek megyei rangsorolása volt. Ebből kiderült, hogy gyakorlatilag Erdély viszi az országot a hátán. Országos szinten 42 megyéből 29 átlag alatt teljesít, átlag fölött pedig 13 megye, köztük a székelyföldi megyék is, ez pedig cáfolja azt a feltételezést miszerint Székelyföld nem életképes – hangsúlyozta Antal Árpád.
A két politikus meglátása szerint az 1998-ban kialakított régiókról kiderült, hogy nem működnek, és a szegény, illetve fejlett megyéket egy régióba sorolni nagy hiba volt. Rámutattak, ezzel a manőverrel Románia homogénnek mutatkozott, de 15 év alatt a régiók nem közeledtek egymáshoz, sőt még inkább eltávolodtak. Klárik László szenátor bemutatta a gazdasági vonzatát a régióátszervezésnek, amelyre két logikus indok lehet: az uniós alapok jobb felhasználása, amihez fölösleges és költséges a közigazgatási hatáskör, valamint az államigazgatási reform.
A szenátor szerint eddig is több fejlesztéspolitikai szakember rámutatott a régiók működésképtelenségére, mivel egyes megyék között nincs sem területi kohézió, sem azonosság a fejlődésben. A politikusok szerint a jó megoldás az lenne, ha autonóm státusú régiókat alakítanának ki, amilyen Székelyföld is lehetne és amelyek a NUTS (Statisztikai Célú Területi Egységek Nómenklatúrája) II kategóriába esnek. Ugyanakkor javasolatukban megfogalmazták, hogy alakítsanak ki olyan NUTS I kategóriájú hatásköröket, amelyek a történelmi régióknak felelnek meg, ilyen regionális kormánnyal rendelkezhetne Erdély is. A két politikus hangsúlyozta, hogy javaslatukat a háromszéki RMDSZ nevében fogalmazták meg és bíznak abban, hogy ne csak néhány megye fejlődjön, hanem az összes többi is.
Antal Árpád és Klárik László mellett Tamás Sándor is kifejtette véleményét Szebenben, a Központi Fejlesztési Régió soros ülésén. A megyei tanácselnök elmondta, hogy az elkövetkező időszakban a kevesebb megyét magába foglaló fejlesztési régiókra van szükség. Meglátása szerint csak így lehet eredményesebben lehívni a fejlesztésre fordítható EU-s pénzforrásokat.\" A legideálisabb megoldás az lenne, ha minden megye a szabad egyesülés elve alapján maga dönthetne, hogy kivel akar egy régióba tartozni, mert természetellenes, hogy pl. Vrancea megye Konstancával van egy régióban. Ugyanígy működésképtelen, hogy Kovászna mások mellett Fehér megyével alkosson egy egységet, hiszen a két megye között semmi közös kapcsolódási pont nincsen.\"
Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.
Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
szóljon hozzá!