
Sokszor igencsak kicsin múlt a győzelem
Fotó: Haáz Vince
Összesen huszonhét lóval neveztek, a versenylovakat, a sportlovakat és a hagyományos lovakat is megmérették a Marosszéki Lófuttatáson idén, amelyen most először hirdettek három futamot, így három győztes ló és három győztes zsoké lett a háromnapos verseny végén.
2019. szeptember 22., 21:462019. szeptember 22., 21:46
A Marosszéki Lófuttatás és köréje szervezett programok három napig zajlottak az erdőszentgyörgyi Pad-dombon, volt számos lovas program, de egyéb szórakozás is. A versenyfutamok szombaton és vasárnap zajlottak, szombaton délelőtt az elő- és középfutamok jártak le, vasárnap estefelé pedig a döntőkre is sor került.
Amint Kádár László versenyigazgatótól megtudtuk, idén először hirdettek három futamot: az angol futamra összesen kilenc lovas és ló nevezett. Ezen a versenyen a direkt lóversenyzésre tenyésztett angol telivérekkel lehetett nevezni, ahogy a verseny kommentátora is fogalmazott, „ezek a lovak olyanok, mint az autók közt a BMW és a Mercedes, a legjobbak a legjobbak között”.
Sokan voltak kíváncsiak a vágtázó lovasokra
Fotó: Haáz Vince
A lóversenyzés Angliában és Írországban kezdett elterjedni az 1700-as évek második felében, onnan hozta Magyarországra az angol telivéreket gróf Széchenyi István, aki a magyar lóversenysport megteremtője volt.
Az angol telivérek futamának vasárnapi döntője nagyon sok izgalmat ígért, mert még kicsúszás is volt a versenyen, végül a nyertes a nagyernyei György Mátyás Zsolt és lova lett, aki tízezer lejes fődíjat vihetett haza.
A marosszéki futamon azokkal a sportlovakkal lehetett nevezni, amelyeknek legalább 25 százaléka bizonyíthatóan nem angol telivértől származik. Összesen 12 lóval neveztek, a vasárnapi döntőn pedig a sepsiszentgyörgyi Kolumbán Örs István és Ecsed Roven nevű lova bizonyult a legjobbnak, ötezer lejes díjat vihetett haza.
A lóversenyzés hagyományát igyekeznek visszahozni Maros megyébe is
Fotó: Haáz Vince
Az először megszervezett Szent György-futamon olyan lovakat futtattak, amelyek se nem verseny-, se nem sportlovak, és bár Székelyföld lovasállományának nagy része ilyen, mégis csak hat ló és lovas mérkőzött meg, a döntőben pedig Burján István és Viktor nevű lova volt a leggyorsabb, az ő jutalmuk ezerötszáz lej volt.

Hetedik alkalommal szervezték meg a hétvégére a Marosszéki Lófuttatást, amelynek idén ismét az erdőszentgyörgyi Pad-domb a helyszíne. Az idei esemény azért is különleges, mert először vonták össze a városnapokkal, a kistérségi napokkal, valamint a Rhédey-napokkal.
A Marosszéki Lófuttatást 2013-ban szervezték meg először, az első és a második még Székelyvéckén volt, 2015-től Erdőszentgyörgy ad otthont a lóversenynek, amellyel ismét a sport szeretetét igyekeznek megteremteni Erdélyben. A szervezők szerint az erdőszentgyörgyi Pad-dombon jelen pillanatban Erdély legjobb lovas sportpályáját alakították ki, amelyen a jövőben remélhetőleg nem csak egy verseny lesz egy évben.

Marosszéki Lófuttatás, Rhédey-napok, kistérségi napok és városnapok – mindez együtt zajlik a hétvégén Erdőszentgyörgyön, ahova a település lakosai és a környékbeliek mellett olyan magas rangú vendégeket is várnak, mint az angol királyi család tagjai, a magyar nagykövet vagy éppen a román kulturális miniszter.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!